V обласна науково-практична конференція «Досягнення та виклики національно-патріотичного виховання в регіоні»

14 листопада 2019 року в м. Краматорськ на базі Краматорської української гімназії за підтримки департаменту освіти і науки облдержадміністрації відбулася V ювілейна обласна науково-практична конференція з національно-патріотичного виховання «Досягнення та виклики національно-патріотичного виховання в регіоні».

Уже вп’яте освітяни області, небайдужі до проблем національної розбудови держави, збираються на цьому заході, щоб поділитися досвідом виховної роботи національно-патріотичного напрямку. Цього року в Конференції взяли участь близько 300 педагогів області.

За 5 років Конференція змогла залучити до своєї роботи кращих спеціалістів регіону у сфері національного виховання. У 2019 році в рамках Конференції були розглянуті актуальні питання:

 • збереження історичної пам’яті та формування української національної ідентичності молодого покоління у сфері освіти;
 • наступність і створення всеосяжного виховного простору в освітній системі, особливості військово-патріотичного виховання в умовах прикордоння;
 • роль духовно-культурного компонента в національно-патріотичному вихованні;
 • інтеграція українознавчого компонента в урочну діяльність як засіб реалізації положень Нової української школи.

Згідно з Регіональним планом заходів із підготовки та відзначення в Донецькій області Дня Гідності та Свободи у 2019 році, затвердженим розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 01 листопада 2019 року № 1206/5-19, педагоги області обговорили питання створення освітнього середовища, яке допоможе зберегти та донести до дітей та учнівської молоді регіону об’єктивну інформацію про доленосні події в Україні початку ХХІ століття, віддати належну шану патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейському вибору.

Перед початком пленарного засідання Конференції гості й учасники брали участь у роботі інтерактивних локацій:

 • «Добро починається з тебе: благодійність як атрибут громадянського суспільства», представлена працівниками благодійного фонду «Надія» м. Покровська Світланою Новіковою, Іриною Сеньковою. У межах підготовки до відкриття Фабрики святого Миколая, V обласного конкурсу благодійницьких акцій «Святий Миколай йде до сиріт» було проведено майстер-клас із використання ігрових технологій у вихованні на цінностях поваги до інших, турботи та любові. Ознайомитися з матеріалами майстер-класу можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1FFPQ2NEaXLQghNV1X0AQ9rDEPWgYt3Tm?usp=sharing.

 • «Роль історичної реконструкції у патріотичному вихованні», де Віктор Перепелиця (Центр дитячої та юнацької творчості м. Костянтинівка) продемонстрував навички стрільби з луку, які колись мали київські дружинники; Михайло Чернявський (Бахмутський міський Центр дітей та юнацтва) – мистецтво середньовічних мечників;

 • «Як підвищити престиж військової служби серед молоді регіону?», де присутні могли поглибити знання з протимінної безпеки за допомогою працівників міжнародної організації «The Halo Trust»; військовослужбовці Операції Об’єднаних Сил допомагали вдосконалити навички первинної медичної допомоги.

На відкритті Конференції гостей і учасників зустрічали вихованці хореографічного ансамблю «Вітерець» Центру дитячої та юнацької творчості м. Краматорськ (керівники: Людмила Бондарєва та Оксана Івкова), вихованці ансамблю бандуристів «Криниченька» (керівники: Світлана Горбаченко та Олена Дорошенко) та вихованці вокальної студії «Зразковий художній колектив «Дзвіночок» Центру дитячої та юнацької творчості м. Добропілля (керівник Катерина Московцева).

Зі словами привітання до присутніх звернулися виконувач обов’язків ректора Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Юлія Бурцева, начальник відділу цивільно-військового управління Об’єднаного командного пункту Об’єднаних сил полковник Гуменний Юрій Григорович. Серед гостей Конференції також був керівник групи експертів Збройних Сил США з питань цивільно-військового співробітництва капітан Джеймс Ранкін.

На пленарному засіданні перед гостями й учасниками Конференції виступили:

Юлія Бурцева, виконувач обов’язків ректора Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, яка розкрила питання створення багаторівневої системи національно-патріотичного виховання в регіоні;

Андрій Дубяга, завідувач відділу національного виховання Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, який говорив про сучасні підходи до модернізації національно-патріотичного виховання;

Галина Бондаренко, доцент кафедри української мови та літератури державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет», кандидат педагогічних наук, яка висвітлила питання виховання загальнолюдських моральних цінностей в умовах Нової української школи.

Після закінчення пленарного засідання спікери секцій поділилися з присутніми останніми досягненнями в області національно-патріотичного виховання, акцентували увагу на ключових аспектах розбудови всеосяжного виховного простору й окреслили основні актуальні напрями подальшої роботи.

Секція № 1 «Збереження історичної пам’яті та формування української національної ідентичності молодого покоління у сфері освіти»

У роботі секції взяли участь 30 осіб: учителі історії та правознавства, технологій, української мови та літератури, педагоги-організатори, заступники директорів із НВР, завідувачі МК відділів (управлінь) освіти, методисти МК відділів (управлінь) освіти, учителі початкових класів, керівники МО вчителів суспільних дисциплін, працівники Донецького ОБЛІППО.

Робота секції розпочалася зі змістовного виступу Савчука О., учителя історії та правознавства Краматорської української гімназії Краматорської міської ради Донецької області, який майстерно презентував цінні експонати, що зберігаються в гімназійному етнографічно-краєзнавчому музеї «Рідна хата».

Лаврут О., керівниця секції, доцент кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Донецького ОБЛІППО, канд. іст. наук, зосередила увагу на актуальності збереження історичної пам’яті; проаналізувала сучасні світоглядні концепти щодо чинників, що впливають на процес формування національної ідентичності; наголосила, що неабияке значення має володіння елементами медіаграмотності як запоруки формування свідомого громадянина.

Рибак І., секретар секції, завідувач відділу суспільних дисциплін Донецького ОБЛІППО, націлила учасників на висвітлення ключових особливостей практичних здобутків учителів та їх учнів на шляху формування національної ідентичності, повідомила про важливість дослідної/проєктної роботи учнів у процесі реалізації завдань національно-патріотичного виховання.

Протягом роботи секції відбувалося жваве обговорення проблематики щодо модернізації національно-патріотичного виховання в ЗЗСО, акцентувалася увага на змістовому наповненні заходів різного формату. Своїми здобутками щодо цієї проблематики поділилися вчителі ЗЗСО Донецької області:

 • Соколова Г. (Черкаська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Черкаської селищної ради Слов’янського району Донецької області);
 • Єлфімова І. (Вугледарський навчально-виховний комплекс «МРІЯ» (загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад) Вугледарської міської ради Донецької області);
 • Кравченко О. (Новолуганська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Бахмутської районної ради Донецької області);
 • Литвиненко Т. (Білокузьминівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Костянтинівської районної ради Донецької області).

Салагуб Л., методистка відділу суспільних дисциплін Донецького ОБЛІППО, закцентувала увагу на сутнісному значенні національно-патріотичного виховання та провела паралель між історичною ретроспективою та подіями сьогодення.

Робота під час заходу сприяла широкому обміну думками, визначенню ключових векторів формування національної ідентичності в сучасних реаліях і сприяла підвищенню рівня національної свідомості учасників.

Секція № 2 «Наступність і створення всеосяжного виховного простору в освітній системі»

Питання національно-патріотичного виховання на сьогодні не потребує додаткової актуалізації. Концепцією національно-патріотичного виховання зазначено, що соціально-політична ситуація в країні, військові дії на сході України зумовлені відсутністю тривалий час дієвої системи національного виховання. Тому на сучасному етапі розбудови нашої держави надзвичайно важливо створити основу того національно-патріотичного виховання, яке дозволить уникнути негативних факторів, які ми можемо спостерігати сьогодні.

До роботи у секції «Наступність і створення всеосяжного виховного простору в освітній системі» долучилися 66 освітян. Керівник секції Андрій Дубяга, завідувач відділу національного виховання Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, зазначив, що головним критерієм ефективності системи національно-патріотичного виховання є її комплексність. Саме комплексний підхід дозволяє створити всеосяжний виховний простір, який може задовольнити наші потреби.

Спікери секції поділилися з присутніми досвідом роботи з наступних питань:

 • «Досягнення та виклики національно-патріотичного виховання в школі» (Кирєєва Євгенія, заступник директора з навчально-виховної роботи Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 25 з профільним навчанням Краматорської міської ради Донецької області);
 • «Національно-патріотичне виховання учнів засобами туристсько-краєзнавчої роботи» (Романюк Світлана, заступник директора з навчально-виховної роботи, учитель географії Опитненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бахмутської районної ради Донецької області);
 • «Національно-патріотичне виховання дітей старшого дошкільного віку засобами LEGO-конструювання» (Склярова Світлана, вихователь комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 15 «Веснянка» загального типу Краматорської міської ради; Волохова Олена, вихователь-методист комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 15 «Веснянка» загального типу Краматорської міської ради);
 • «Методичний фестиваль як сучасний засіб формування української національної ідентичності педагога-дошкільника» (Скумен Ірина, методист методичного кабінету управління освіти Краматорської міської ради);
 • «Наступність і створення всеосяжного виховного простору в освітній системі» (Яковенко Олена, заступник директора з навчально-виховної роботи Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12 Краматорської міської ради Донецької області; Чубенко Світлана, учитель російської мови Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12 Краматорської міської ради Донецької області).

 Секція № 3 «Особливості військово-патріотичного виховання в умовах прикордоння»

У роботі секції № 3 «Особливості військово-патріотичного виховання в умовах прикордоння» взяли участь 34 освітяни. Відкрив роботу секції Кондратенко Олександр Володимирович, доцент кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання.

Виступ переможця обласного та учасника Всеукраїнського туру конкурсу «Захист Вітчизни» Бєлова Олександра Юрійовича (Бахмутська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 7 Бахмутської міської ради) був присвячений темі «Формування національної свідомості, патріотичних почуттів учнів через впровадження засад козацького виховання».

Арабаджи Іван Миколайович (Ялтинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Першотравневої районної ради) наголосив на важливості щодо «Формування ключових компетентностей учнів на уроках «Захисту Вітчизни» через національно-патріотичне виховання шляхом використання інноваційних технологій».

З важливим питанням використання сучасних форм, інтерактивних методів та технологій на уроках «Захисту Вітчизни» ознайомив Ковальов Олег Володимирович, (Добропільський НВК «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів – дошкільний навчальний заклад»).

Підбиваючи підсумки, учасники наголосили на важливості обміном досвіду щодо національно-патріотичного виховання з іншими областями України та започаткування постійно діючого військово-спортивного вишколу «Майбутній воїн» для вчителів та учнів старших класів. Наголосили на важливості впровадження проєктної діяльності й залучення вчителів до неформальної освіти. Було вирішено сприяти участі вчителів у різноманітних заходах, тренінгах, що націлені на розвиток військово-патріотичного виховання в Донецькій області.

Секція № 4 «Роль духовно-культурного компонента в національно-патріотичному вихованні»

У роботі секції «Роль духовно-культурного компонента в національно-патріотичному вихованні» взяли участь понад 40 педагогів Донеччини: керівники закладів освіти, заступники директорів з виховної роботи ЗЗСО, учителі мистецтва, курсів духовно-морального спрямування тощо.

Секційне засідання відбулося під головуванням Вакуленко Валентини, професора кафедри управління та адміністрування Донецького ОБЛІППО, доктора педагогічних наук, професора; а також секретарів секції: Ширко Аліни, завідувача відділу культури та естетики Донецького ОБЛІППО; Рибалки Людмили, методиста відділу національного виховання Донецького ОБЛІППО. На конференцію за напрямком «Роль духовно-культурного компонента в національно-патріотичному вихованні» було подано 27 тез, з яких 8 представлені під час роботи секції.

Учасники секції, які взяли участь в обговоренні, зазначили актуальність та практичну цінність доповідей:

 • Боднарчук Інесси, заступника директора з виховної роботи Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Слов'янської міської ради Донецької області («Духовно-моральні цінності сучасної молоді як консолідуючий чинник розвитку українського суспільства та української нації»);
 • Гарної Оксани, директора Високопільського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Олександрівської селищної ради Донецької області («Весна – діти – Україна»);
 • Гетт Людмили, директора закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 16 ВЦА міста Торецьк Донецької області («Духовний розвиток особистості – найважливіше завдання національно-патріотичного виховання»);
 • Долгої Ольги, учителя історії, філософії, курсів духовно-морального спрямування Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 16 Краматорської міської ради Донецької області, кандидата філософських наук («Онтологічні основи патріотизму як духовного виміру людського буття»);
 • Дюміної Марини, учителя фізики Часовоярської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 17 Бахмутської районної ради Донецької області («Роль духовно-культурного компонента в національно- патріотичному вихованні на уроках фізики та астрономії»);
 • Копачевської Ольги, учителя Донської загальноосвітньої школи I-III ступенів Волноваської районної ради Донецької області («Етапи духовно-культурного та національно-патріотичного зростання (з досвіду роботи»).

Можливості використання інноваційних технологій, методів та прийомів, що допоможуть організувати дійовий процес виховання на духовно-моральних цінностях українського народу, були продемонстровані під час майстер-класів:

 • Пазушко Яни, учителя курсу «Основи здоров’я» Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 з профільним навчанням Краматорської міської ради Донецької області;
 • Солов’ян Вікторії, учителя мистецтва, початкових класів навчально-виховного комплексу загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ліцей м. Добропілля Донецької області.

Ознайомитися з презентаціями виступів учасників секції «Роль духовно-культурного компонента в національно-патріотичному вихованні» можна за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/1amVomkhW46Cw6jFtlYiSAs0Lr_IOSbcn?usp=sharing

Секція № 5 «Інтеграція українознавчого компонента в урочну діяльність як засіб реалізації положень Нової української школи»

Засідання секції «Інтеграція українознавчого компонента в урочну діяльність як засіб реалізації положень Нової української школи» відбулося за модерацією Ціка Ігоря Григоровича, виконувача обов’язків завідувача кафедри ІСГДМВ, кандидата педагогічних наук, та Байдаченко Тетяни Сергіївни, завідувача відділу української мови та літератури Донецького ОБЛІППО, заслуженого вчителя України.

У роботі секції взяли участь 66 осіб: учителі початкових класів, української мови та літератури, російської мови, англійської мови, зарубіжної літератури, географії, математики, вихователі й методисти ДНЗ, заступники директорів ЗЗСО, методисти МК відділів (управлінь) освіти, учителі початкових класів, керівники МО вчителів гуманітарних дисциплін, працівники Донецького ОБЛІППО.

Робота секції розпочалася з виступу Шаповала О., учителя англійської мови Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Краматорської міської ради Донецької області, який презентував власний практичний досвід із теми «Тринарний урок з англійської та української мов і літератури». Своїми напрацюваннями з учасниками секції поділилася Огійчук Т., учитель української мови та літератури Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Слов’янської міської ради Донецької області, яка провела елементи практикуму з теми «Формування національно-культурної ідентичності підлітків при впровадженні українознавчого компонента в урочну діяльність».

Цікавою для слухачів була також доповідь Клець О., кандидата філологічних наук, учителя російської мови та літератури, української мови та літератури, зарубіжної літератури Краматорського НВК (ЗОШ № 6 – ДНЗ) Краматорської міської ради Донецької області, – «Інтеграція українознавчого компонента в уроки зарубіжної літератури».

Проблему формування українськості (української національної ідентичності) на основі навчального матеріалу із залученням експліцитних та імпліцитних українознавчих компонентів висвітлив Ціко І., в.о. завідувача кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук.

Учасники секції активно долучалися до обговорення питань щодо важливості національно-патріотичного виховання молодого покоління на уроках через впровадження українознавчого компонента.

Проєкт резолюції за результатами роботи Конференції:

 1. Під час планування й організації освітнього процесу в закладах освіти області враховувати, що першочерговою задачею педагогів є виховання здобувачів освіти як високоморальних громадян і патріотів України задля забезпечення успішного розвитку та процвітання нашої держави.
 2. Формувати національну ідентичність дітей необхідно з метою консолідації суспільства задля вирішення соціальних завдань розбудови української держави.
 3. Формувати у старшокласників переконання в необхідності особистої та колективної, моральної та практичної готовності до захисту Вітчизни, розвивати і закріплювати необхідні для цього ідейно-політичні, морально-психологічні і фізичні якості.
 4. При формуванні патріотичних почуттів учнів шляхом популяризації традиційних етичних норм, культури українського народу уникати моралізаторства, репродуктивних методів навчання та виховання, використовувати інноваційні технології (ігрові технології, фасилітативна дискусія, емоційна саморегуляція, інтерактивне навчання тощо).
 5. Посилити роботу щодо створення дієвої системи співпраці між закладами загальної середньої освіти, позашкільної освіти, громадськими організаціями та громадою для створення всеосяжного виховного середовища.

Дивитись фоторепортаж...