VІІ Робоча нарада з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства»

23.11.2019

Цьогоріч VІІ Робоча нарада з питань апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» в освітніх закладах України пройшла 21–23 листопада на Чернівеччині в с. Бояни. Вона організована Інформаційно-дослідним центром «Інтеграція та розвиток» у співпраці з Міністерством освіти і науки України за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні та за участі експертів із миротворчої освіти міжнародної мережі громадських організацій «Глобальне партнерство з запобігання збройним конфліктам» (GPPAC).

Учасників наради гостинно зустріли господарі Північної Буковини, ознайомивши з історією Чернівців, здійснивши екскурсію містом. Вітання від організаторів заходу, партнерів і донорів отримали гості краю. Маргарита Араджионі презентувала результати апробації та впровадження курсу «Культура добросусідства» у 2019 р. і пріоритети роботи на 2020 р. від ІДЦ «Інтеграція та розвиток». З нами поспілкувалися представники з Австралії, США, Молдови, Вірменії (Дженіффер Баттон, Гаррі Шоу, Алла Никитенко, Даніела Статі, Гохар Маркосян), які ознайомили присутніх із питаннями розбудови міжкультурної спроможності та культурної інклюзії у шкільному середовищі цих країн. Звичайно, кожен регіон представляв власний досвід реалізації курсу в мультикультурних громадах закладів ЗДО та ЗССО, зокрема Харківщини, Луганщини, Закарпаття, Луганщини, Херсонщини, Київщини тощо. Провідною їх темою стало  навчання порозумінню в суспільстві.

22 листопада був чи не найнасиченіший день перебування в Боянах. Учасники долучилися до обговорення методик і результатів оцінки програм, спрямованих на розвиток громадянської освіти і превенцію насильницьких конфліктів у рамках діяльності Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Нам презентували і систему роботи зі створення предметно-розвивального середовища з метою впровадження програми «Український віночок» курсу «Культура добросусідства», методичні лайфхаки та командний підхід в організації роботи педагогів в інклюзивній групі, можливості курсу «Культура добросусідства» у формуванні та розвитку критичного і креативного мислення, мовної толерантності. Оскільки освітній процес неможливий без активної участі батьківської громади, то цьому питанню теж було приділено увагу: організатори та учасники продемонстрували свою спільну роботу, видавши цілу збірку «Батьківські збори по-новому», що обов’язково стане в пригоді всім учасникам процесу, також сесії наради розглядали це, зокрема, цікавими стали батьківські збори «Навчання – ліки від старості», «Батьківський «лікнеп» в курсі «КД», майстер-класи від провідних тренерок курсу «КД» (методика декодування фотографій на батьківських зборах – на прикладі фотопроєкту Ганни Радченко «Зворотний бік материнської любові»). Нам презентували роботу і партнерських проєктів: «Мирна школа» – пілотного проєкту в рамках національного експерименту МОНУ у 2019-2021 рр.; підтримки НУШ – «Навчаємося разом». З нами провели зустрічі представники Східноєвропейської мережі Глобального партнерства із запобігання збройним конфліктам (GPPAC) і керівної групи з миротворчої освіти GPPAC.

23 листопада 2019 р. учасники заходу взяли участь в обговоренні питань викладання методики роботи за курсом «КД» в Інститутах післядипломної педагогічної освіти й Академіях неперервної освіти. На порядку денному залишалися проблеми виникнення залежностей у дітей і підлітків та як цьому запобігти, правового захисту педагогів.

Комфортне перебування та проживання, тепле й душевне спілкування, взаєморозуміння та повага одне до одного, підтримка – ще більше створювало атмосферу впевненості у власній сьогоденній та майбутній діяльності.  

Дивитись фоторепортаж...