Червоні жорна: вшановуємо пам’ять жертв політичних репресій комуністичного режиму

Червоні жорна вшановуємо память жертвВідповідно до Указу Президента України від 21 травня 2007 року № 431/2007 «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років» щорічно у третю неділю травня (цього року – 17 травня) відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.

Основою концепції вшанування Дня пам’яті політичних репресій у 2020 році у листі першого заступника Керівника Офісу Президента України від 16 травня 2020 року № 01/06/24/5.0/172-20 було визначено:

  • спрямованість на забезпечення єдності українського народу навколо збереження національної пам’яті в актуальних питаннях захисту та розбудови своєї держави;
  • проведення в інтернет-просторі відповідних медійних інформаційно-освітніх заходів, розміщення тематичних публікацій, організація перегляду документальних фільмів, телепередач.

У закладах освіти Донецької області було проведено дистанційні лекції та уроки до Дня пам’яті жертв політичних репресій (17 травня), Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу (18 травня). На допомогу педагогам регіону працівниками Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти було розроблено та надіслано презентацію «Червоні жорна» (https://drive.google.com/file/d/1jt3THjgv_rYriPmSGJ-16S5q2R_jOAj9/view?usp=sharing). За її допомогою увага педагогічної та учнівської спільноти Донеччини була акцентована на злочинах комуністичного режиму проти наших земляків – селян, шахтарів, представників інтелігенції. Нагадаємо, що тільки у 1936 році у Сталінській (нині Донецькій) області до кримінальної відповідальності було притягнуто понад 1000 інженерно-технічних працівників вугільних підприємств, де не виконувалися завищені виробничі норми. У 1937 році, у розпал  Великого терору, були заарештовані та розстріляні Г. В. Гвахарія, директор Макіївського металургійного заводу, Я. С. Гугель, перший директор «Азовсталі» (м. Маріуполь), керівники тресту «Буденоввугілля» Н. Процяков, С. Толстиков (м. Донецьк) та ін. Складовою «Великого терору» були так звані «національні операції».

Жертвами грецької операції НКВС, що розпочалася 15 грудня 1937 року, стали  до 6 500 мешканців Сталінської (Донецької) області грецької національності.  З метою вшанування їх пам’яті Федерацією грецьких товариств України у 2020 році ініційовано проведення обласної акції «Доки пам’ять не згасає» (покладання квітів до пам’ятників, пам’ятних знаків жертвам політичних репресій, запалення свічок пам’яті, хвилини мовчання під час лінійок-реквіємів). Більш детально про «грецьку операцію» можна прочитати: https://drive.google.com/file/d/1r4SxBASih7D38gGRSdayHD4Qfg3qKXPk/view?usp=sharing