“І оживе добра слава, слава України!”

І що є в нас душа, повна власних чеснот і щедрот,

І що є у нас дума, яка ще од Байди нам в’ється,

І що ми на Вкраїні — таки український народ,

А не просто населення, як це у звітах дається.

В. Баранов

Україна – наша Батьківщина, наша ненька. Для нас, українців, вона завжди найкраща й у радісні години, і в часи лихоліття. З давніх-давен Україна та українство були предметом зацікавлень зарубіжних та вітчизняних учених-дослідників. Тепер ці напрацювання становлять окрему науку – українознавство, що містить цілісну систему знань археології та етнології, фольклористики і лінгвістики, антропології й демографії, людино-, суспільство-, природо- і релігієзнавства, історії, філософії, культурології та інших наук. Українознавство, допомагаючи відповісти на низку запитань про минуле та сучасне нашої Батьківщини та її людей, є одним із засобів національно-патріотичного виховання. Для учнівської молоді ця наука дає простір для нових українознавчих студіювань, у яких розкривається не тільки інтелектуальний потенціал молодого покоління, але й відбивається глибока любов та повага до України.

Ось уже десятий рік поспіль школярі Донеччини – активні учасники Міжнародного конкурсу з українознавства. Як же тривало це престижне дослідницьке змагання, які результати має учнівська молодь нашої області?

30 березня 2017 року відбулось урочисте відкриття Х Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів у Київському міському будинку вчителя.

У Конкурсі з українознавства у 2017 році взяли участь 231 школяр із 23 областей України, м. Києва, Іспанії, Казахстану тощо. Найбільше робіт надійшло з Івано-Франківської та Донецької областей.

У перший день Х Міжнародного конкурсу з українознавства учні виконували письмові роботи й тестові завдання, а педагоги долучилися до проведення науково-практичного семінару на тему Як зберегти українознавче наповнення у реформованій школі?

І ось вона – перша перемога добропільського одинадцятикласника!

За результатами виконання тестових завдань ІІ (очного) етапу ІІ місце посів учень 11 класу Добропільського НВК Спеціалізована школа І–ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів – дошкільний навчальний заклад” Добропільської міської ради Донецької області Брич Ярослав (учитель Бавикіна Людмила Дмитрівна).

Високі досягнення продемонстрували донецькі школярі й у написанні науково-дослідних робіт.

Переможцями від Донеччини в номінації за кращу науково-дослідну роботу стали:

-        Лещенко Анна, учениця 8 класу Піддубненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Великоновосілківської районної ради (учитель Луценко Оксана Вікторівна) з роботою Дідух – символ єднання українського народу” у номінації Оригінальність дослідження традиційної культури та символіки українців”;

-        Коломоєць Ольга, учениця 9 класу Піддубненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Великоновосілківської районної ради (учитель Гнибіда Анна Сергіївна) з роботою Шубін – дух донецьких копалень” у номінації Глибоке знання культурної спадщини українців”;

-        Мурза Ганна, учениця 10 класу комунального закладу Малоянисольська ЗОШ І–ІІІ ступенів імені В.В.Балабана” Нікольської районної ради (учитель Мурза Валентина Федорівна) у номінації Глибоке вивчення мовно-культурного пограниччя”;

-        Гречка Євгенія, учениця 10 класу Великоновосілківської ЗОШ I-III ступенів № 2 Великоновосілківської районної ради (учитель Авілова Олена Василівна) з роботою ”Побутування народних топонімічних переказів і легенд у селищі Велика Новосілка Донецької області” у номінації ”Оригінальне краєзнавче дослідження”;

-        Брич Ярослав, учень 11 класу Добропільського НВК ”Спеціалізована школа І–ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів – дошкільний навчальний заклад” Добропільської міської ради (учитель Бавикіна Людмила Дмитрівна) з роботою ”Роль духовного наставництва в морально-психологічному забезпеченні сучасного українського воїна” у номінації ”Дослідження актуальних питань сучасного українського соціуму”.

Згідно з наказом Науково-дослідного інституту українознавства № 16 від 31.03.2017 ”Про визначення переможців ІІ (очного) етапу Х Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів” ІІІ місце посіла учениця комунального закладу ”Маріупольська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19” Маріупольської міської ради Сівакова Маргарита (учитель Рубленко Владислав Миколайович).

Вітаємо учнів та педагогів Донецької області із високими результатами у сфері українознавчих студіювань, у виявленні науково-дослідницьких здібностей. Дякуємо наставникам цих школярів за плідну роботу, небайдужість до проблем навчання, розвитку та виховання учнівства, плекання в дитячих душах української ідентичності, що визначена як один із пріоритетних напрямів реформування в Концепції «Нова українська школа».

Організатори Конкурсу подбали про особливий подарунок для учасників та супроводжуючих осіб. 1 квітня 2017 р. відбулася пішохідна мандрівка Києвом. Цікавими та пізнавальними виявилися екскурсії до Музею мистецтв Богдана і Варвари Ханенків, Володимирського собору, Софії Київської та Національного музею історії України. Можливо, саме ця прогулянка дасть поштовх для нових науково-дослідних відкриттів!