«Від серця до серця, крок за кроком створюємо дружній простір до дитини в умовах ДНЗ» (м. Покровськ)

19 – 20 та 24 – 25 січня в місті Покровську, на базі дошкільного навчального закладу № 2 «Росинка», відбулися два дводенних семінари-тренінги в межах проекту «Садочок – простір дружній до дитини». Проект ініційовано Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» за підтримки Представництва Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні, у партнерстві з Національним університетом «Києво-Могилянська академія». Проект є складовою проекту «Сприяння соціальній згуртованості та інтеграції внутрішньо переміщених осіб на сході Україні», спрямованого на розвиток компетенцій педагогів дошкільних навчальних закладів щодо створення емоційно безпечного, інклюзивного середовища в дитячому колективі.

Один із компонентів проекту спрямований на підтримку якісної дошкільної освіти в п’яти східних областях України: Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Донецькій та Луганській.

Війна та криза, що тривають в Україні, призводять до переміщення великої кількості людей всередині країни та загострення соціальних та економічних проблем. Вплив кризи найсильніше проявляється в східних областях, особливо в Донецькій та Луганській, а також у Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій областях та в усій державі. В Україні майже не сформована культура діалогу між батьками та адміністрацією й вихователями дитячих садочків. Ця ситуація, особливо в поєднанні з підвищенням рівня домашнього насильства, зловживання наркотичними речовинами та загостренням інших соціально-економічних проблем, пов’язаних із кризою, суттєво позначається на спроможності дитячих садочків працювати з проблемами, що постають перед дітьми.

Загальною метою семінарів-тренінгівє створення емоційно безпечного й комфортного інклюзивного середовища для навчання, де кожну дитину поважають і цінують, де панує позитивне ставлення до відмінностей та атмосфера взаємної підтримки.

Вихователі та адміністрація дитячих садочків мали можливість набути навичок щодо дружнього до дитини та інклюзивного навчання, у тому числі щодо розвитку позитивної самооцінки, навчання дітей, як виражати свої почуття, справлятися зі стресом та емоціями, важливості самостійної гри, вирішенню конфліктів та протидії цькуванню.

Учасники семінарів-тренінгів познайомилися з практиками «Лялька-персона» та «Ранкові зустрічі». «Лялька-персона» – це практична методика, що сприяє психологічному розвитку дітей, виховує емпатію та допомагає організувати розмову з дітьми про складні питання розмаїття та інклюзії. Ляльки допомагають дитині почуватися достатньо захищеною, аби виражати власні почуття та ділитися гнітючими переживаннями. Ця методика дає дитині розуміння, що й інші люди так само переживають щось подібне і що цими переживаннями можна ділитися. Поступово в дітей поповнюється лексичний запас, вони опановують нові поняття й починають користуватися словами, що описують почуття ляльок та відображають їхні власні емоції. Під час роботи з ляльками-персонами діти на практиці вдосконалюють навички вирішення проблемних ситуацій, оцінюють різні варіанти їх залагодження й обирають ті, що найімовірніше приведуть до успіху.

«Ранкова зустріч» – це зустріч на початку дня всієї групи дітей із педагогом. Сидячи в колі один проти одного, кожна дитина вдумливо й поважно вітається з іншими дітьми, після чого впродовж короткого часу ділиться власним досвідом зі своїми товаришами, які з повагою слухають її, ставлять свої запитання та коментують. Піклування один про одного, відчуття емоційної безпеки, яка потрібна для того, аби ділитися важливими ідеями та досвідом, готовність допомагати друзям – це саме ті якості, що відображають сутність ранкової зустрічі.

Діти, які пережили особисту втрату або зазнали впливу терористичних актів та воєнних дій, а також діти військових та учасників АТО стають особливо вразливими. Дорослі повинні розуміти, як правильно реагувати на емоційні реакції та стани дітей, серйозність яких варіюється залежно від особистих обставин. Учителі й вихователі можуть допомогти дитині відновити почуття безпеки, моделюючи спокійну й контрольовану поведінку, створюючи «дружній простір до дитини».

Дивитись фоторепортаж...