ІІІ Конгрес освітян Донеччини «ОСВІТА ДОНЕЧЧИНИ: національний та європейський вектори розвитку». День третій

На базі Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Краматорської міської ради протягом 3-го дня ІІІ Конгресу освітян Донеччини «Освіта Донеччини: національний та європейський вектори розвитку» працював  вектор № 8 «Арт – альтанка». На цьому заході демонструвалися вироби декоративно-вжиткового мистецтва, виготовлені вихованцями, учнями та педагогами ДНЗ, ЗНЗ, ПНЗ області, а також пристендові майстер-класи з технології виготовлення представлених виробів. Напрямки виставки були продемонстровані за номінаціями «Дефіле технологій» та «Інтер’єрна прикраса». Метою виставки було поширення інноваційного педагогічного досвіду, стимулювання творчої діяльності, пошук сучасних технологій щодо впровадження нової програми з трудового навчання. Представники міст та районів, які демонстрували свої вироби, активно обмінювалися досвідом й інноваційними знахідками з метою впровадження їх у свою подальшу педагогічну та методичну діяльність. Були виставлені роботи учасників ІІІ та ІV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади. Треба відмітити й участь виставки «Барви рідного краю» на Всеукраїнській учнівській олімпіаді, яка була організована та представлена вчителями Донецької області.

Свої бренди представили педагоги таких міст:  Маріуполя, Краматорська, Селидового, Лимана, Покровська, Добропілля, Вугледара, Мирнограда, Авдіївки, Торецька, Слов’янська, Костянтинівки, Новогродівки та районів: Костянтинівського, Бахмутського, Великоновосілківського, Покровського, Мангушського, Добропільського та Слов’янського.

Пристендові майстер-класи, які проводилися вчителями міст: Краматорська, Маріуполя, Авдіївки, Добропілля, Торецька, Костянтинівки та Добропільського району, – були відзначені новизною та креативністю майстринь.

Галерея інновацій«Трудове навчання в українській школі. Завантаження»

Значний інтерес у 53 учасників отримала Трендова студія «Трудове навчання в українській школі. Завантаження» (модератор Панченко С.П., завідувач відділу технологій Донецького облІППО). Панельну дискусію відкрила Кітова О.А., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри природничо-математичних дисциплін і методики їх викладання (ПМДМВ) Донецького облІППО, яка ознайомила з поглядами науковців на проблему вдосконалення інноваційного, методичного та педагогічного досвіду вчителів трудового навчання та технологій.

 Спікерами студії були представлені з досвіду роботи різні прийоми та технології, які можна використовувати відповідно до Нової програми:

Даниліна Е.М., учитель трудового навчання Української ЗОШ І-ІІІ ступенів № 13 Селидівської міської ради, своїм виступом із теми «Як перетворити урок на платформу співробітництва» привернула увагу докоучинг-технологій та презентувала такі методи, як світове кафе, метод інтелект-карт, які широко використовує у своїй практиці. Під час виступу вчителем були представлені фотоматеріали та алгоритм реалізації цих проектів.

Малєєва І.В., учитель трудового навчання НВК № 1 Покровської міської ради, зазначила, що основні зміни змісту програми з трудового навчання були пов’язані з тим, щоб посилити її сильні сторони. Такою «сильною стороною» є метод проектів. Для повноцінного запровадження проектної технології у змісті трудового навчання слід звільнити учителя від жорсткої регламентації навчального часу, дозволити йому та учням більш творчо обирати вид практичної роботи, об’єкт проектування, матеріали й технології для реалізації проекту – конструювати навчальний процес, що буде значущим, у першу чергу, для учнів. Креативне, аналітичне, творче, інноваційне мислення, уміння працювати над проектами в команді, інформаційна грамотність і навички ефективного використання ІКТ – ось неповний перелік характеристик сучасної успішної людини, який вдало розвивається й формується через STEAM-освіту (англійською – Science, Technology, Engineering, Art, Math, що в перекладі означає науку, технології, інженерію, мистецтво та математику).

Удовиченко А.О., учитель трудового навчання ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 з профільним навчанням Бахмутської міської ради, зазначила, що актуальним на сьогодні аспектом у суспільстві є інтеграція професійного самовизначення із підприємницькою діяльністю, бо в глобалізованому світі, де переважає масове виробництво, продукція, створена індивідуально, в одному екземплярі, часто з національним колоритом, користується більшим попитом, що так само свідчить про врахування однієї з наскрізних змістових ліній: «Підприємливість та фінансова грамотність» Нової навчальної програми.

Шепель В.Є., учитель трудового навчання НВК «Гімназія-ЗОШ І ступеня» Лиманської міської ради, презентувала особливості впровадження наскрізних інтегрованих змістових ліній та поділилася досвідом роботи з формування відповідальної особистості громади й суспільства в межах змістової лінії «Громадянська відповідальність». Щодо застосування змістової лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток», під час роботи над проектом учні свідомо та відповідально можуть обирати для виробів проектної діяльності такі конструкційні матеріали та технології, щоб зменшити шкідливий вплив на довкілля або запобігти йому.

Під час панельної дискусії учасники заходу мали можливість обмінятися креативними ідеями, отримати компетентну відповідь та поділитися власною думкою з питань теорії та практики впровадження наскрізних змістових ліній та методу проектів у навчальних закладах області, а також особливості розробки календарного планування відповідно до нового Навчального плану з трудового навчання для учнів 5-9 класів, отримати практичні настанови щодо організації STEM-навчання.

Після завершення панельних дискусій спікери отримали сертифікати.

На завершення роботи секції учителів трудового навчання цікавий досвід та бачення перспектив упровадження різних технологій під час виготовлення виробів проектної діяльності презентували вчителі трудового навчання з міста Маріуполя Катєньова О.С., ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7 та Львова Л.О., ЗОШ І-ІІІ ступенів № 64.

Після завершенні заходу всі майстрині пристендових майстер-класів та виставки отримали сертифікати учасників ІІІ Конгресу освітян Донеччини – 2017 «Освіта Донеччини: національний та європейський вектори розвитку», автори виставки «Дивограй Донеччини» під час проведення ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання (технологій) були відзначені подяками.

Із матеріалами виставки й галереї інновацій можна ознайомитися за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/0B-2osoa2kOiAd1FyOFRzaUZxWWM?usp=sharing

Віртуальна подорож Донеччиною «Філологічна освіта спрямована в майбутнє»

23 серпня 2017 року в межах Конгресу освітян Донеччини – 2017 проведено віртуальну подорож Донеччиною «Філологічна освіта спрямована в майбутнє». Захід мав на меті розкрити педагогам області перспективи розвитку мовно-літературної освіти.

Учасники подорожі – методисти міських (районних) методичних кабінетів, керівники предметно-методичних комісій, учителі української мови та літератури – побували в різних куточках області завдяки створеному відеофільму про успішні миттєвості словесників Донеччини у 2017 році.

Байдаченко Т.С., заслужений учитель України, завідувач відділу української мови та літератури Донецького облІППО, презентувала програму заходу «Щоденник подорожнього», підбила підсумки року інтеграції українознавчого компонента в діяльність учителів української мови та літератури й окреслила перспективи розвитку філологічної освіти області.

З актуальними освітянськими документами присутніх ознайомили методисти відділу української мови та літератури Донецького облІППО Попова Т. Ю., заслужений учитель України,та Головіна О. І. Педагоги ще раз звернули уваг.у на положення регіональної програми «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 2017 – 2020 роки», дізналися про перспективи дослідження якості мовної освіти PISA 2018.

Символічно подорож розпочалася зі Словʼянська, де 200 років тому народився видатний український поет Михайло Петренко. Інтеграцію українознавчого компонента на уроках літератури рідного краю як шлях формування громадянина-патріота на прикладі вивчення творчості М. Петренка продемонструвала Шабанова О.Ф., учитель Слов’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів №10.

Авторський посібник «Мова наших батьків: збірка спогадів українців села Прелесного та села Майдана Слов’янського району презентувала вчитель Прелесненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Черкаської ОТГ Панченко І. В.

Із роботою обласної ВАТМ «Інтеграція елементів українознавства на уроках української мови та літератури як засіб виховання свідомого патріота України» ознайомила Сітькова І. М., учитель Часовоярської ЗОШ І-ІІІ ступенів №15 Бахмутської районної ради .

Під час віртуальної подорожі педагоги провели майстер-класи щодо застосування авторських прийомів та методів з інтеграції українознавчого компонента на уроках української мови (Голуб І.В., учитель ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 ім. Валерія Доценка Мирноградської міської ради, та Смирнова Р.В., учитель Новотроїцької ЗОШ І-ІІІ ступенівПокровської районної ради).

Учасниця подорожі Бондар Т.В., учитель Бахмутської ЗОШ № 10, поділилася досвідом організації та проведення Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник».

Про вивчення українознавства як запоруку формування життєтворчої компетентності учнів доповіла Авілова О.В., учитель Великоновосілківської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2.

Реалізацію українознавчої складової через використання текстоцентричного інтегрованого навчання презентувала вчитель КЗ «Маріупольська СЗОШ І-ІІІ ступенів № 66» Царюк О.О.

Розпаковуючи валізи, присутні провели рефлексію «Переглядаючи щоденник подорожнього…», під час якої поділилися враженнями від побаченого й почутого та визначили орієнтири на майбутнє.  

Віртуальна подорож Донеччиною «Філологічна освіта спрямована в майбутнє» закінчилася, попереду – нові відкриття, досягнення.

Методична студія «Професійна компетентність учителя історії в новій українській школі» для методистів, керівників МО вчителів суспільних дисциплін відбулася в приміщенні Краматорського антикризового медіа-центру. У її роботі взяли участь 33 педагоги – представники всіх міст і районів області, окрім Мангушського та Нікольського районів. Учасників привітала Рибак І.М., завідувач відділу суспільних дисциплін Донецького облІППО, яка ознайомила з планом роботи та визначила основні завдання роботи студії.

Доцент кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Донецького облІППО Лаврут О.О. акцентувала увагу на проблемі підвищення фахової майстерності педагога як головного ресурсу розбудови нової української школи. Діагностика розуміння основних засад реформи через анкетування педагогів (Гайдук П.В., керівник МО вчителів суспільних дисциплін м. Краматорська) та проведення тренінгової вправи «метаплан» показала недостатнє розуміння респондентами сутності загальношкільного підходу, автономії вчителя, технік організації партнерської взаємодії під час навчально-виховного процесу, визначила проблеми мотивації педагогів до педагогічної творчості та розбудови системи якісної, конкурентоспроможної, доступної освіти Донецької області. Учасники студії, проаналізувавши стан справ, визначили конкретні дії руху до змін, що залежать від учителя та методичної служби.

Аналіз змін у шкільних програмах з історії та правознавства на 2017 – 2018 н.р., їх ціннісну та компетентнісну спрямованість провели Михальова С.В., методист відділу суспільних дисциплін Донецького облІППО, та Філіпенко Т.М., методист відділу освіти Мар’їнської районної ради, учитель історії та правознавства Курахівської гімназії «Престиж», заслужений учитель України. Вони націлили вчителів на відпрацювання у школярів умінь і навичок ХХІ століття та організацію наскрізного процесу виховання стійкої системи ціннісних ставлень і суджень на основі загальнолюдських, демократичних та національних цінностей засобами предмета.

Презентацію нової програми «Громадянська освіта», яка стане чинною в 10 класі з 2018 навчального року, провели її співавтори Бакка Т.В. та Мелещенко Т.В., доценти кафедри методики навчання суспільних дисциплін і гендерної освіти Інституту історичної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, кандидати історичних наук. Вони націлили методичні служби на підготовку до викладання нового навчального предмета вже протягом поточного навчального року.

З аналізом результативності участі школярів Донеччини в олімпіадах, конкурсах, турнірах, проектах виступила Денисова Л.О., методист відділу суспільних дисциплін Донецького облІППО, керівник методичного об’єднання вчителів суспільних дисциплін м. Добропілля та визначила перспективи підвищення якості роботи з обдарованими дітьми.

Дибріфінг щодо виявлених проблем у професійній підготовці вчителя історії, який провела Рибак І.М., завідувач відділу суспільних дисциплін Донецького облІППО, допоміг у визначенні сфери найближчих дій методичних служб і став основою для планування роботи МО у 2017 – 2018 н.р.

Після завершення роботи педагоги поділилися враженнями від Методичної студії, найбільш активні були нагороджені сертифікатами учасника освітянського конгресу.

Круглий стіл «Пріоритетні напрямки розвитку географічної та економічної освіти в контексті програми «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 2017-2020 роки»

Під час проведення засідання Круглого столу «Пріоритетні напрямки розвитку географічної та економічної освіти в контексті програми «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 2017 – 2020 роки»( для методистів МК(МЦ), керівників міських (районих) МО, вчителів географії та економіки).

Безперечно, професійна компетентність педагога є основою його майстерності. Сучасній школі потрібні висококваліфіковані педагоги, які постійно шукають найефективніші шляхи й засоби навчання, виховання та формування громадян, здатні сприяти духовному відродженню України. Учасники засідання Круглого столу мали можливість познайомитися з презентаціями, практичним досвідом роботи освітян області: Останкової Л.А., директора Державної освітньої установи Інституту підвищення кваліфікаціі та перепідготовки кадрів, (м. Краматорськ), кандидата економічних наук, доцента, яка розповіла про опанування економічних знань у контексті європейської інтеграції; Шелуханової А.І., керівника методичного об’єднання вчителів географії м. Краматорська, яка ознайомила присутніх із результативністю роботи МО Краматорської міської ради вчителів географії та економіки за 2016 – 2017 навчальний рік; Ширко А.А., завідувача відділу культури та естетики Донецького облІППО, тема виступу «Актуальність економічного виховання школярів у контексті реалізації концепції «Нова Українська школа» в 2017 – 2018 н.р.»; Чемеріс Н.В., заступника директора з навчально-виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст.№19 м. Краматорська, яка розповіла про застосування ефективних форм навчально-методичної роботи викладача через упровадження освітніх проектів (STEAM-освіта), інтерактивні методи (перевернуте навчання). Крайня З.М., заступник директора з навчально-виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст. № 12 м. Слов’янська, поділилася досвідом роботи з економічної освіти школярів; Санагурська В.М., учитель географії ЗОШ І-ІІІ ст. № 25 м. Краматорська, розповіла про національно-патріотичне виховання на уроках географії з використанням інтерактивних методів навчання. Ткаченко Г.М., методист інформаційно-бібліотечного відділу Донецького облІППО, ознайомила присутніх з інформаційними ресурсами для географічної та економічної освіти.

Під час обговорення й визначення національних та європейських векторів оновлення системи дошкільної, загальної середньої, позашкільної, й післядипломної освіти та практичне представлення трендових студій «Нова українська школа», практичний показ роботи секцій (практикуми, методичні вітальні, круглі столи, дискусійні клуби, воркшопи, майстер-класи, педагогічний какатон, віртуальна подорож, палітра інновацій) та активної взаємодії в межах роботи секції, круглий стіл «Пріоритетні напрямкм розвитку географічної та економічної освіти в контексті програми «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 2017-2020 роки» вирішили підтримати національний та європейський вектори розвитку, спільно будувати європейське суспільство освіченого загалу, високої культури й рівних можливостей.

За результатами обговорення актуальності учасники секції ухвалили рекомендації:

1. Реалізувати в 2017 – 2018 навчальному році оновлену навчальну програму в 6-9 класах з предмета «Географія» (наказ МОН України від 07.06.2017 р.№ 804), що спрямована на формування предметних і ключових компетентностей, використання знань та вмінь їх використовувати для розв'язання повсякденних проблем і життєвих ситуацій, забезпечити успішну самореалізацію в соціумі, облаштування особистого життя, формування в учнів потреби в неперервній освіті.

2. Запровадити в навчально- виховний процесс наскрізні змістовні лінії: «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність» як засіб інтеграції ключових та загальнопредметних компетентностей навчальних предметів через підбір відповідної інформації, дидактичних матеріалів, використання різних методів навчання, реалізацію проектів і досліджень у залежності від змісту курсів географії та зв'язку з конкретною наскрізною темою.

3. Опанувати інформаційні концепції знань і навичок для нових можливостей та умов забезпечення пізнавальної та творчої активності учнів в освітньому процесі вивчення географії, економіки через використання сучасних хмарних технологій, мультимедійних навчальних програм, освітніх веб-сайтів, веб-квестів.

4. Організувати реалізацію змістовного компонента, актуалізувати компетентністний підхід і навчально-виховну діяльність через розвиток творчого мислення для пізнання практичної діяльності та орієнтації в навколишньому світі.

5. Трансформувати досягнення педагогічної науки й передового педагогічного досвіду в щоденну практику роботи школи.

6. Удосконалити якість роботи з обдарованими дітьми шляхом виявлення, підтримки та розвитку обдарованості учнів, мотивувати їх до участі у Всеукраїнських учнівських олімпіадах, конкурсах, проектній діяльності та сприяти у створенні умов і забезпечення підготовки до міжнародгого дослідження якості середньої освіти PISA – 2018.

7. Забезпечити якісну освіту на всіх етапах і рівнях, оцінювати якість знань.

Форум «Місце виховної роботи в системі реформування освіти»

У межах проведення ІІІ Конгресу освітян Донеччини відділом національного виховання Донецького облІППО проведено форум «Місце виховної роботи в системі реформування освіти» (керівник – завідувач відділу національного виховання Дубяга А.П.). У роботі форуму взяли участь представники всіх міст, районів і об’єднаних територіальних громад області (57 осіб). Для створення єдиного освітньо-виховного простору об’єднано зусилля освітян різного профілю: методисти з виховної роботи, заступники директорів з виховної роботи загальноосвітніх і методисти позашкільних навчальних закладів. 

Роботі секції передувала виставка «Те, про що важко сказати», спрямована на виховання полікультурної компетентності та толерантності серед учасників навчально-виховного процесу.

Під час роботи форуму було презентовано досвід роботи з питань «Досвід упровадження програми «Культура добросусідства»; «Квест-технології у виховному процесі». Розглянуто питання:

 • Соціально-реабілітаційний напрямок. Реабілітація та абілітація дітей-інвалідів (із досвіду роботи);
 • Формування духовності молодого покоління в освітньо-виховному просторі ПНЗ;
 • Вектори майбуття: духовність, громадськість, патріотизм – «три кити» виховання;
 • Тренінг як засіб підготовки педагогів до організації і здійснення національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді;
 • Циклограма заходів із національно-патріотичного виховання;
 • Педагогіка партнерства як основа соціальної згуртованості суб’єктів освітнього процесу.

Стратегічні пріоритети розвитку біологічної освіти в контексті програми «Освіта Донеччини у європейському вимірі. 2017 – 2020 роки»

У межах роботи ІІІ Конгресу освітян Донеччини плідно попрацювали учасники серпневої студії педагогічних ідей відділу природничих дисциплін (секція біологія) кафедри природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання.

У заході взяли участь представник міст та районів Донецької області: методисти МК (МЦ), керівники МО вчителів біології.

У фокусі педагогічної уваги – основні пріоритети нової української школи.

Представники освітянської галузі Донеччини обговорили основні проблеми сучасної біологічної освіти на етапі переходу до нових (оновлених) навчальних програм відповідно до Концепції «Нової української школи».

Відкрив засідання завідувач кафедри природничо-математичних дисциплін Донецького облІППО, кандидат біологічних наук, доцент Шабанов В.І. Він окреслив тему та мету засідання секції, перспективний план щодо вдосконалення роботи методичних служб області в межах курсових та міжкурсових заходів на 2017 – 2018 навчальний рік. Звернув увагу учасників семінару на питання розвитку творчої діяльності учнів через призму олімпійського руху.

Основний меседж цьогорічного Конгресу – адаптація та готовність до змін. Орієнтація на підготовку випускника школи, який буде жити в суспільстві без кордонів. Саме до осмислення суті перезавантаження як готовності освітян до змін, до сприйняття освітніх реформ, до готовності впровадження нових форм та методів навчання закликала у своєму виступі завідувач відділу природничих дисциплін Донецького облІППО Гундарева Г.В.

Практична частина засідання секції так само була цікавою та насиченою новими підходами до викладання біології в сучасних умовах. Детально з особливостями нових та оновлених навчальних програм з біології ознайомила учасників семінару методист навчально-методичного центру відділу освіти Слов’янської міської ради, учитель-методист із багаторічним стажем Горєлікова Т.В.

Не менш цікавим був виступ учителя біології Лиманського НВК «Гімназія – ЗОШ І ступеня» Гайворонської Н.В., яка представила власні дидактичні розробки у вигляді інтерактивних плакатів. Надала практичні рекомендації зі створення та використання інтерактивної інфографіки на уроках біології та під час проведення позаурочних заходів.

Після підведення підсумків на засіданні секції було ухвалено резолюцію.

Стратегічні напрямки:

 І. Сталий розвиток як важлива складова реалізації регіональної програми «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 20172020 роки» та його місце в сучасній біологічній освіті

Спрямувати увагу вчителів біології на формування в школярів розуміння ідей сталого розвитку за такими напрямками:

 1. Засвоєння учнями знань про історію виникнення та сутність концепції сталого розвитку, розуміння значення сталості як основи збереження довкілля та умов життя людини.
 2. Розвиток у дітей ціннісних орієнтирів, що відповідають потребам сталого розвитку як особистісно важливих і доцільних, пов’язаних із власними переконаннями та відповідальним ставленням до своїх дій.
 3. Практична реалізація моделей сталого розвитку, формування відповідних норм поведінки та стилів життя, активної громадської позиції щодо реалізації ідеї сталості в повсякденному досвіді дитини, використовуючи уроки біології та тематику екологічної спрямованості.
 4. Інтеграція інформаційно-навчального середовища області до єдиного інформаційного освітнього простору щодо сталого розвитку.

ІІ. Упровадження ідей концепції «Школа в європейському вимірі»

 1. Формувати в учнів засобами шкільної біологічної освіти розуміння громадянського суспільства, поєднання загальнолюдських, громадянських та екологічних цінностей.
 2. Якомога ширше залучати шкільну учнівську молодь до участі в міжнародних конкурсах, проектах, обговореннях, вебінарах та інших заходах, формуючи розуміння суспільства без кордонів; спонукаючи широке та вільне спілкування з однолітками з європейських країн

ІІІ Змістовна складова шкільної біологічної освіти

Визнати напрямами, вартими особливої уваги для якісної підготовки учнів до конкурсних випробувань з біології та екології такі:

Теоретичні основи біології

1. ДНК – будівельний матеріал майбутнього.

2. Клітинні технології.

3. Вплив діяльності людини на стан біосфери.

4. Організм людини як екосистема.

5. Методи вивчення спадковості людини.

6. Сучасна наука мамаліологія (теріологія).

Методика викладання біології

1. Формування біологічної компетентності учнів в умовах упровадження оновлених програм у контексті проекту Нова українська школа.

2. Комп’ютерне моделювання біологічних процесів як засіб пізнання організму людини (за новою програмою у 8 класі).

3. Виконання практичних робіт і лабораторних досліджень на основі місцевого біологічного матеріалу.

4. Особливості науково-дослідної роботи учнів у межах екологічного проекту.

Круглий стіл «Сучасні питання та стратегічні пріоритети шкільного курсу фізики в контексті програми «Освіта Донеччини у європейському вимірі. 2017 – 2020 роки»

Відповідно до програми ІІI Конгресу освітян Донеччини, на базі Краматорської ЗОШ № 35 був проведений Круглий стіл за темою: «Сучасні питання та стратегічні пріоритети шкільного курсу фізики в контексті програми «Освіта Донеччини у європейському вимірі. 2017 – 2020 роки».

У роботі Круглого столу взяли участь 34 представники методичних служб та керівників методичних об’єднань учителів фізики Донецької області.

Метою зустрічі було визначення пріоритетів, найважливіших напрямків роботи регіональної системи фізичної освіти на основі компетентнісної спрямованості в контексті програми «Освіта Донеччини у європейському вимірі…»  на 2017 – 2018 навчальний рік,

представлення кращого досвіду роботи районних (міських) методичних кабінетів, методичних об’єднань, окремих педагогічних працівників щодо впровадження освітніх інновацій; об'єднання зусиль творчих учителів для спільного розв’язання завдань оновлення сучасної шкільної освіти з фізики та астрономії в області.

Перед початком роботи учасників Круглого столу привітав директор Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 35 з профільним навчанням імені В.М. Шеймана М.І. Рідош.

Із вітальним словом до присутніх звернувся методист відділу природничих дисциплін Донецького облІППО С.В. Ліфарь, який проаналізував стан регіональної системи фізичної освіти, результати роботи районних (міських) методичних служб, методичних об’єднань, окремих педагогічних працівників щодо впровадження освітніх інновацій на основі компетентнісної та діяльнісної спрямованості вимог Державного стандарту.

Основними питаннями заходу стали: оновлення регіональної системи фізичної освіти, визначення найважливіших напрямів та шляхів її розбудови й реформування в контексті програми «Освіта Донеччини у європейському вимірі».

Завідувачем відділу ЗНО та моніторингу якості освіти Донецького облІППО Фаріним С.Л. був наданий аналіз результатів ЗНО – 2017.

Шляхом дискусії за модерації С.В. Ліфаря та старшого викладача кафедри природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання Донецького облІППО В.Г. Неминущого учасники Круглого столу визначили нові підходи та особливості викладання фізики у 2017 – 2018 н.р. згідно з методичними рекомендаціями Міністерства освіти і науки України та Донецького облІППО.

Під час проведення заходу учасникам був презентований досвід роботи авторської педагогічної майстерні «Розвиток фахової майстерності вчителів фізики у проведенні фізичного експерименту та практикуму» (майстер – вчитель фізики, учитель-методист, відмінник освіти України Касьян Г.С.). Під час проведення заходу були проведені майстер-класи: О.В. Лойко, учитель фізики НВК № 1 з теми «Використання можливостей хмарного середовища «Офіс-365» для впровадження педагогічної технології «Перевернутий клас», О.А. Шепель, учитель фізики Бахмутської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 12 із теми: «Впровадження модульної технології навчання у викладанні фізики та рейтингової системи оцінювання»).

Одним із пріоритетних напрямків роботи методичних служб та методичних об’єднань учителів фізики була й залишається підтримка та розвиток учнівської обдарованості. Здібні й талановиті люди в будь-якому суспільстві здатні забезпечувати його прогрес, процвітання країни, у якій живуть.

Цього року у складі команди України в надзвичайно почесних і відповідальних інтелектуальних змаганнях на Міжнародній фізичній олімпіаді учень КЗ «Маріупольський міський ліцей» Олександр Хасай завоював почесну бронзову медаль. Перемога юного фізика донецького Приазов’я була здобута шляхом великих зусиль і старань.

Наставник О. Хасая, учитель фізики КЗ «Маріупольського міського ліцею», заслужений учитель України М.Ф. Бабенко на засіданні Круглого столу поділився (через Skype) своїм досвідом організації роботи з обдарованими та здібними учнями, методами їхнього виявлення, формами та методами роботи, а також проблемами, що виникають упродовж роботи, і шляхами їх подолання.

На засіданні Круглого столу було розглянуто питання організації й перспективи розвитку регіональної фізичної освіти в дистанційному форматі, зокрема, щодо створення бази тестових завдань, що стане підґрунтям для дистанційних курсів з фізики для базової та старшої школи.

Під час проведення Круглого столу були розглянуті питання щодо професійного росту вчителів, оновлення та планування роботи районних (міських) методичних об’єднань на новий навчальний рік.

Підбиваючи підсумки, учасники заходу дійшли висновку, що регіональна система освіти сьогодні вирішує важливі завдання й потребує оновлення згідно з вимогами Державного стандарту базової й повної загальної середньої освіти, Концепції «Нова українська школа» та «Дорожньої карти освітньої реформи (2015 – 2025)». Ухвалено відповідну резолюцію, із текстом якої можна ознайомитися за посиланням: http://fizika-ippo.blogspot.com .

Організатори й учасники заходу висловлюють щиру подяку Краматорській ЗОШ I-III ст. № 35 з профільним навчанням імені В.М.Шеймана за гостинність та сприяння в проведенні Круглого столу відповідно до програми ІIІ Конгресу освітян Донеччини.

Методичний семінар «Мета і завдання сучасної шкільної освіти – реалізація єдності потреб суспільства й інтересів особистості, громадських запитів і самореалізації учня»

У заході взяли участь 28 методистів, керівників МО та вчителів хімії області.

У секції вчителів хімії учасники ІIІ Конгресу освітян Донеччини обговорили практичні здобутки в методиці впровадження інноваційних форм роботи з дітьми, зокрема в контексті євроінтеграційних процесів, та зробили висновок, що оновлення змісту, форм і методів організації викладання хімії на засадах особистісної орієнтації, компетентнісного підходу вказують на те, що концепція «Нової Української школи» сприйнята тими, на кого прагнула вплинути. Серед напрямків роботи, обговорених в межах секції хімії ІIІ Конгресу освітян Донеччини «Освіта Донеччини: національний та європейський вектори розвитку», особлива увага приділялася впровадженню компетентнісного підходу, спрямованого на те, щоб врешті перейти від предмето-до дитиноцентризму, від вивчення предмета «Хімія» до навчання учнів, від заучування фактів до розуміння принципів й усвідомлення цінностей, від навчання «для оцінки» до досягнення освіченості й освоєння культури «для себе».

Після  завершення роботи секції були прийняті такі положення резолюції:

1. Перенести акцент у процесі навчання з викладання на навчання, організувати саме викладання не як трансляцію інформації, а як фасилітацію (активізацію, забезпечення й підтримку) процесів осмисленого навчання, що дозволить учням досягнути очікуваних результатів навчання.

2. Забезпечити належний науково-методичний супровід учителів хімії з метою розвитку їх професійних компетентностей та професійного вдосконалення; оптимальної структури, змісту та форм методичної роботи з педагогічними кадрами, актуальність надання дистанційних навчально-методичних та консультативних послуг.

3. Забезпечити практичну реалізацію законодавчих та нормативних документів, що регламентують роботу вчителів хімії, на підвищення якості надання освітніх послуг з предмета «Хімія»; створити умови для забезпечення рівного доступу громадян до якісної хімічної освіти, для збереження та зміцнення фізичного, психічного й духовного здоров’я дитини, формування її особистості, розвитку творчих здібностей.

4. Активізувати роботу з вивчення та узагальнення перспективного педагогічного досвіду вчителів хімії, які претендують на присвоєння (підтвердження) педагогічних звань, та вчителів, учні яких мають стабільно високі результати з хімії.

5. Відпрацювати ефективні шляхи та засоби пошуку, навчання обдарованих учнів з хімії.

6. Забезпечити системне підвищення якості хімічної освіти на основі інноваційних технологій.

Веб-конференція за підсумками ІІІ Конгресу освітян Донецької області з теми «ОСВІТА ДОНЕЧЧИНИ: національний та європейський вектори розвитку»

Після завершення роботи секцій відбулася веб-конференція за підсумками Конгресу. Модератор конференції, проректор з науково-методичної роботи Донецького облІППО Макаренко С.І., нагадала учасникам про актуальність теми Конгресу, його мети й завдань. Зазначено, що в роботі ІІІ Конгресу освітян Донецької області з теми «ОСВІТА ДОНЕЧЧИНИ: національний та європейський вектори розвитку» взяли участь більше 500 освітян, серед яких – науковці, керівники та методисти районних (міських) методичних служб регіону, директори ЗОШ, завідувачі та методисти ДНЗ, керівники методичних об’єднань, педагогів, психологів, соціальних педагогів та представників громадських освітніх організацій, волонтерів. Про виконання зазначених мети та завдань Конгресу в процесі роботи секцій доповіли їх куратори: Пилипчук О.А. (кафедра природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання), Поуль В.С. (кафедра дошкільної, початкової освіти та розвитку особистості), Антоненко В.В. (кафедра менеджменту освіти) та Кондратенко О.В. (кафедра історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання). На завершення веб-конференції учасників ознайомлено з резолюцію Конгресу, розміщеною на блозі Конгресу Інтернет-сайту Донецького облІППО.

Науково-педагогічний колектив Донецького облІППО щиро вітає освітян Донеччини з прийдешніми святами та початком нового навчального року! Зичимо великих успіхів на відповідальному шляху плекання майбутньої національно свідомої інтелектуальної еліти України. Творчої наснаги та успіхів! Нехай ваш досвід і професіоналізм, величезний творчий та інтелектуальний потенціал у справі навчання і виховання молоді й надалі слугуватимуть зміцненню Донеччини та України! 

Дивитись фоторепортаж...