Активізація діяльності учнів на уроках мистецтва засобами відносної системи сольмізації

Музика – уява – фантазія – казка – творчість –

ось доріжка, ідучи якою,

дитина розвиває

свої духовні сили.

 В.О. Сухомлинський

Жоден учитель сьогодні не стоїть осторонь реформ Нової української школи й шукає свій шлях змін у просторі покращення якості освіти та виховання, створенні сприятливого пізнавального та творчого освітнього простору для дітей.

30.05.2018 року на платформі Донецького облІППО відбувся вебінар для вчителів мистецтва та музичного мистецтва закладів загальної середньої освіти, метою якого стало сприяння підвищенню рівня методичної та професійної компетентності вчителів в межах реалізації Концепції «Нова українська школа»; пошук нових шляхів і методів максимальної активізації школярів на уроках мистецтва, що сприятимуть формуванню цінностей та розвитку творчості, допитливості у школярів молодшого шкільного віку.

На вебінарі розглядалися такі питання:

- особливості викладання уроків мистецтва в Новій українській школі;

- відносна система сольмізації як один із методів активізації діяльності учнів на уроках мистецтва.

 Педагогам області був представлений інноваційний досвід роботи вчителів мистецтва НВК №1 м. Покровська – Хмарного В.М. та Хмарної А.В. – за темою «Активізація діяльності учнів на уроках мистецтва засобами відносної системи сольмізації». Учителі презентували власні творчі знахідки щодо всебічного розвитку дитини, її талантів, здібностей, компетентностей і наскрізних умінь завдяки впровадженню в освітній процес відносної системи сольмізації. Наголошено було на тому, що саме в активності самих дітей і полягає великий потенціал розвитку їх музично-творчих здібностей. Сприятливі для цього умови створює життєрадісна атмосфера на уроці мистецтва, що досягається завдяки доброзичливому спілкуванню, яскравим враженням, активній творчій, власними відкриттями й звершеннями.

Учасники вебінару ознайомилися із «Гвідоновою рукою», завдяки якій у ХІ столітті вчили музику «на пальцях». На основі методу «Гвідонової руки», що має багатовікову історію і є актуальною сьогодні, була створена одна із прогресивних навчальних систем музичної освіти. Розробник цієї системи – угорський композитор і педагог З. Кодай. В основі музичної освіти є голос, хоровий спів, а головний метод опанування музики – метод відносної сольмізації.

Окрім цього, були розглянуті ідеї видатного німецького композитора і педагога К. Орфа, який створив концепцію відродження й виховання природної музикальності людини, що заснована на позиції різностороннього розвитку дитини в процесі її творчої діяльності – грі на різноманітних дитячих музичних інструментах.

Педагоги НВК № 1 представили результат поєднання провідних ідей видатних педагогів З. Кодая, К. Орфа, кольорового сприйняття та інтонування ступенів відносної системи сольмізації, завдяки чому вдалося стимулювати творчу фантазію дітей у процесі індивідуального та колективного співу, музикування, створити атмосферу радості від спілкування з музикою.

Саме взаємодія релятивної системи сольмізації й кольорового сигналу допомагає дітям вільно користуватися елементарними дитячими музичними інструментами, без спеціальної підготовки, коли весь освітній процес стає більш свідомим, активним. Компетентнісний підхід успішно реалізується на уроках музичного мистецтва через різноманітні форми спілкування з музикою, а саме: спів, інструментальне музикування, ритміку й пластичний рух, театралізацію музичних образів.

Із матеріалами вебінару можна ознайомитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=4vgx_rMRC98

По завершенню роботи вебінару учасники висловили слова подяки відділу культури та естетики Донецького облІППО за організацію відеоуроку, креативність, новизну педагогічн