Регіональний фестиваль «КОЛА УСПІХУ»: упевнено крокуємо до Нової української школи

З реалізації Концепції «Нова українська школа», регіональної Програми розвитку освіти «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 2017-2020 роки» 8 червня 2018 року Донецький облІППО зібрав творчих педагогів, готових до оновлення освітнього простору закладів освіти, на регіональний Фестиваль «КОЛА УСПІХУ».

Фестиваль – це найкраща, на думку організаторів, форма, щоб поділитися вогником своїх ідей. Фестиваль – це телескоп, звідки видно Всесвіт, це та збільшувальна лінза, що дозволяє розглянути, як виглядає глобальний світ через інновації, прогресивні думки, глобальні смисли. Який ефект? У людей раптом з'являється інша картинка, картинка майбутнього.

Гостей Фестивалю надихали в. о. ректора Донецького облІППО, кандидат філологічних наук, доцент Остап Петрович Бодик; офіцер освітніх програм зонального офісу м. Краматорськ Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наталія Датченко, представник Всеукраїнського Фонду «Крок за кроком» Заєркова Наталія.

Пронад 270 педагогів області зібралися підтримати, надихнути один одного на поширення найефективніших інноваційних проектних технологій: «Вчимося жити разом», «Безпечна школа», «Садочок – простір дружній до дитини», «Афлатот», «Психосоціальна підтримка особистості в складних життєвих умовах», «Спорт заради розвитку», яких навчалися протягом попереднього року.

Що спільного в усіх цих проектних технологіях? Вони всі можуть успішно впроваджуватися за умови створення кола однодумців! І тільки в спільному колі інтерактивної взаємодії з дітьми, колегами, батьками ми досягаємо успіху!

Учасники представили розмаїття інноваційних технологій на таких Колах Успіху:

  • «Ігрова скринька для «Ранкових зустрічей»
  • «Х-фактор Ляльок-персон»
  • «Майстерня Афлатуна»
  • «Психологічний лайфхак»
  • «Позитивне батьківство»
  • «Ранок у колі друзів»
  • «Сучасна модель уроку-тренінгу «Основи здоров’я»
  • «Спорт заради розвитку»
  • «Безпечнашкола»

Найбільш творчі, ініціативні фахівці закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти області, інтернатних закладів обласної комунальної власності, методичних та психологічних служб міст та районів, об’єднаних територіальних громад мали можливість не лише ознайомитися з інноваційними технологіями, а й поділитися досвідом своєї роботи, взяти участь в інтерактивних, тренінгових вправах.

Ми живемо в суспільстві змін, тому кожна людина навчається протягом усього життя. Саме вчитель початкових класів має створити умови для емоційного комфорту здобувачів освіти, розвивати любов до навчання, пізнавальні інтереси дітей молодшого шкільного віку, їхні творчі навички, уміння самостійно здобувати знання, бути активними. Коло «Ігрова скринька» очолювала Капінус Н.О., завідувач відділу початкової освіти Донецького облІППО. Учасники запропонували поради тим учителям, які прагнуть дати дітям радість успіху в навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, розширити досвід роботи щодо проведення ранкових зустрічей. «Ігрова скринька для «Ранкових зустрічей» залучила до роботи методистів МК(МЦ) дошкільної та початкової освіти, керівників МО вихователів дошкільних закладів освіти, учителів початкових класів, вихователів дошкільних навчальних закладів, учителів початкових класів. Учасниками кола стали 37 осіб. Мета: сприяти створенню ситуацію успіху для розвитку особистості дитини та відчуття радості в досягненні успіху кожним вихованцем, усвідомленню своїх здібностей, віри у власні сили; поширювати перспективний педагогічний досвід.

У межах другого кола Фестивалю під керівництвом ЗаріцькогоО.О., завідувача відділу соціально-психологічного супроводу розвитку особистості ДонецькогооблІППО проведено «Х-фактор Ляльок-персон». Унікальна інноваційна методика соціального та психологічного розвитку дитини «Лялька як персона» («Рersona Dolls») набула значного поширення в педагогічній практиці багатьох країн. Із 2017 року завдяки проекту «Садочок – простір дружний до дитина» Ляльки-персони почали «приходити в гості» й до дошкільнят Донеччини. Під час роботи педагоги обмінювалися досвідом щодо використання у своїй роботі цієї методики, визначали позитивні моменти своєї практики та обговорювали історії, із якими Ляльки-персони приходять до дошкільнят. Так само учасники мали змогу поспілкуватися з Наталією Заєрковою – тренером-консультантом проекту «Садочок – простір дружний до дитини» в Луганській області Всеукраїнського Фонду «Крок за кроком». Пані Наталія із задоволенням поділилася своїм досвідом роботи за цією методикою та відповіла на питання педагогів. Підбиваючи підсумки, учасники однозначно вирішили продовжувати методику «Лялька-персона» в дошкільному просторі області та поширювати свій досвід по всій країні.

Коло «Майстерня Афлатуна» (керівник Стягунова О. О., завідувач відділу дошкільної освіти Донецького облІППО, кандидат педагогічних наук) – головного героя програми соціальної та фінансової освіти дітей 3-7 років «Афлатот» – працювало на базі ЗДО № 53 «Забава» управління освіти Краматорської міської ради (зав. Щербик В.Ю., мет. Ромасенко Т.М.). Учасники майстерні – 35 педагогів із міст області: Краматорська, Слов’янська, Вугледара, Покровська, Добропілля, Авдіївки, Мирнограда, Бахмута, Слов’янського, Покровського, Волноваського, Олександрівського районів та Миколаївської ОТГ – дістали великий досвід щодо оформлення розвивального середовища ЗДО за програмою «Афлатот», познайомилися зі змістом цікавих посібників з економічного виховання дітей та апробували з Афлатунчиком безліч авторських та адаптованих ігор.

Зустріч педагогів-однодумців була дійсно фестивалем, адже яскраві виступи в інтерактивній формі, квести, ігри та пісні ніби вибухали в простір педагогічної творчості різнобарвними вогниками салюту!

Коло «Психологічний лайфхак» зібрав у своєму колі креативно мислячих психологів області (Лайфха́к (від лайфхакінґ, англ. life hacking) – сленґовий термін, що означає маленьку хитрість або корисну пораду, що допомагає вирішувати побутові проблеми, тим самим заощаджуючи час. Це набір методів і прийомів «зламу» навколишнього життя для спрощення процесу досягнення поставлених цілей за допомогою різних корисних порад і хитрих трюків. Зазвичай лайфхакер не створює нових методик, а просто використовує вже наявні. Українські еквіваленти цього слова – «кмітливість», «рецепт», «знахідка». Дійсно: «Усе геніальне – просто!»).

Це коло об’єднало 21 учасника, які працювали під керівництвом МіщенкоН.В, методиста відділу соціально-психологічного супроводу розвитку особистості Донецького облІППО. Була запропонована робота за векторами: тілесно-орієнтована терапія, емоційна саморегуляція, самомотивація, аудиторія в тонусі й особиста психологічна родзинка (авторська тематика). Дієвість лайфхаків доведено через презентацію майстер-класів. Метою цього заходу була популяризація найефективніших психологічних лайфхаків щодо гармонізації психологічного/психоемоційного стану особистості.

Керівник кола "Позитивне батьківство" Афоніна Є.В., методист відділу соціально-психологічного супроводу розвитку особистості Донецького облІППО, запропонувала педагогам дати свої відповіді на запитання: «Що таке позитивне батьківство?». Бо про це замислюються більшість сучасних мам і тат. Світ змінився. І ті моделі поведінки батьків щодо своїх дітей, які використовували наші матусі й татусі, вже застаріли. Проте, багато молодих людей користуються досвідом, що отримали від старшого покоління, бо іншого вони не мають.

Спостерігаючи за дітьми, кожен може помітити, що вони хочуть змінити сучасний світ і спрямувати його в нове русло. Вони з гідністю намагаються відстоювати свою індивідуальність, вчаться виявляти свої почуття, думки, фантазії, мрії; і в кожному з них ростуть нові горизонти. Час біжить дуже швидко, і ми, дорослі, часто не встигаємо змінюватися, щоб усвідомити всю глибину сприйняття світу очима дитини.

На фестивалі ми мали змогу усвідомити себе «відповідальними не за дитину, але відповідальними перед дитиною» (Ф. Дальто), навчившись оцінювати свою поведінку, свої дії з позиції дитини; набути нові знання й практичні навички, що допомагають відчути задоволення від батьківства; змінити на краще стосунки з дітьми та зробити їх щасливими.

Коло «Ранок у колі друзів» об’єднав учителів початкової, основної та старшої школи, які прагнуть надати учням відчуття стабільності, сприяти розвитку в них емпатії, навичок упевненої, соціально прийнятної поведінки через упровадження практики Ранкових зустрічей. Модератор напрямку Нікітюк К.В., старший викладач кафедри психології та розвитку особистості Донецького облІППО, організувала учасників на справжнє відкриття: яким має бути ранок у колі друзів. Із перших хвилин учасники фестивалю занурилися в атмосферу піклування та взаємоповаги. Розмірковувати про сучасні цінності допомогла практична робота в колі: привітання, знайомство, обмін інформацією, інтеракивні ігри та вправи.  Педагоги активно висловлювали думки, обмінювалися ідеями.

Коло «Сучасна модель уроку-тренінгу «Основи здоров’я» презентував ефективні тренінгові технології та інноваційні механізми викладання предмета «Основи здоров’я» в сучасному освітньому просторі України.

За цим напрямком працювали 29 фахівців з міст: Бахмута, Лимана, Покровська, Торецька, Селидового, та Мангушського, Волноваського, Нікольського, Покровського, Слов’янського районів.

Керівник секції Спірке О.А., методист відділу методичного забезпечення оздоровчої функції освіти Донецького облІППО, розкрила питання викладання предмета «Основи здоров’я» в умовах оновлення освітнього процесу в 5-х — 9-х класах.

Учителі зазначили, що успішна діяльність щодо інформованості учнів про здоров'я пов'язана з потребами пошуку нетрадиційних, оригінальних ідей, розробки інформаційних матеріалів, пошуку методів і форм доведення інформації. Визначено, що найпопулярнішими формами роботи щодо формування здорового способу життя стали інноваційні методики, а особливо – уроки-тренінги. Отримали дипломи 16 педагогів, які надали на «Коло Успіху» свої власні розробки уроку-тренінгу та зуміли професійно його презентувати. Сертифікати отримали 15 учителів за роботу у тренінгових формах роботи.

Коло «Спорт заради розвитку» мало на меті популяризацію та поширення найефективніших інноваційних проектних технологій в освітніх закладах області. Очолював роботу секції Качан О.А., завідувач відділу фізичної культури та спортивно-масової роботи Донецького облІППО. У заході взяли участь 28 педагогів майже зі всіх міст та районів області. Учителі демонстрували свої наробки в напрямі «Спорт заради розвитку» (нова концепція фізичного виховання в Україні), ділилися досвідом роботи за напрямами: формування здоров'язбережувального середовища в умовах сучасної школи як соціально значущої цінності, спортивні ігри як засіб згуртування колективу, спорт – це місце природності й добра тощо.

Безпечне й дружнє до дитини навчальне середовище є необхідною умовою успішного навчання, соціалізації та самореалізації дитини. Безпечна (дружня до дитини) школа – навчальний заклад, що забезпечує всі необхідні умови для навчання, успішної соціалізації й гармонійного розвитку дітей і підлітків з наголосом на питаннях захисту життя та здоров’я. Відповідно до Меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки та Представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, у Донецькій області в межах реалізації програми «Нова Українська школа» відбувається  пілотування та апробація Концепції «Безпечна та дружня до дитини школа».

19 учасників кола «Безпечна школа» під керівництвом завідувача кафедри психології та розвитку особистості Донецького облІППО, кандидата психологічних наук Поуль В.С., активно обговорювали питання щодо реалізації Міжнародного проекту ЮНІСЕФ «Безпечна та дружня до дитини школа» в освітніх закладах Донеччини.

Представники пілотних освітніх закладів презентували авторські моделі «Безпечної та дружньої до дитини школи». Розкривали знахідки педагогічної діяльності щодо впровадження безпечного здоров’язбережувального освітнього середовища, формування життєвих навичок в умовах освітнього простору. Прогресивні освітяни акцентували увагу на значенні школи в житті дитини, яка має стати безпечним місцем для кожного учасника освітнього процесу, де панує атмосфера комфорту, довіри та взаємоповаги.

Наталія Датченко, офіцер освітніх програм зонального офісу в м. Краматорську Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, зазначила, що всі представлені моделі спрямовані на втілення в життя ідей Нової української школи та Міжнародних проектів «Безпечна та дружня до дитини школа», «Школа сприяння здоров’ю».

Підбиваючи підсумки, усі учасники Фестивалю зазначили, що під час проведення заходу було створені сприятливі умови для підтримки, обміну інноваційним досвідом та налагодження співпраці між педагогічною спільнотою області; висвітлено кращий досвід упровадження інноваційних проектних технологій; учасники ознайомилися з ініціативними, творчими фахівцями психологічної служби області. Фестиваль сприяв подальшій професійній та творчій самореалізації педагогічної спільноти області на шляху до Нової української школи.

З матеріалами роботи Фестивалю «КОЛА УСПІХУ» можна ознайомитися за посиланням: https://drive.google.com/open?id=1t9Y9nBMDxBs2LKic3xe1pq6qYdkbcPIB

Дивитись фоторепортаж...