ІV Конгрес освітян Донеччини «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА ДОНЕЧЧИНИ: освіта для життя». День третій

22серпня 2018року на базі Донецькогообласногоінституту післядипломної педагогічної освіти відбувся третій день ІV Конгресу освітян Донеччини«НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА ДОНЕЧЧИНИ: освіта для життя». Програмою Конгресу було передбачено виставкову експозицію локації «Українське мейкерство», де презентували методичні напрацювання Кузюра О. А. (м. Торецьк), Костилєва Ю. Ю. (м. Костянтинівка), Даниліна Е. М.(м. Селидове), Бабанська Т. А. та Малєєва І. В. (м. Покровськ), Лисенко Н. І. (м. Дружківка) та Бєльська Н. А. (м. Добропілля).

 

Педагогічна майстерня «Формування інформаційно-цифрової компетентності учнів як стратегічна задача загальної середньої освіти» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів інформатики)

В рамках серпневого Конгресу освітян Донеччини працювала педагогічна майстерня «Формування інформаційно-цифрової компетентності учнів як стратегічна задача загальної середньої освіти». Мета даної секції: підвищити рівень професійної компетентності учасників щодо визначення засобів формування інформаційно-цифрової компетентності учнів на уроках інформатики в навчальному році в контексті впровадження Нової української школи. В роботі заходу взяли участь 30 фахівців Донеччини.

Роботу секції очолила Пилипчук О.А., завідувач відділу інформатики Донецького облІППО, яка визначила ключові аспекти й напрями роботи у викладанні курсу інформатики в контексті Нової української школи.

Логвінов В.Б., методист відділу інформатики Донецького облІППО ознайомив присутніх з особливостями викладання модулю за вибором «Веб-дизайн», який є одним з найпопулярніших при викладанні інформатики в старшій (профільній) школі.

З програмою мережних академій Cisco для навчання з напряму ІТ в навчальних закладах ознайомив Ступак Г.В., старший викладач кафедри АТ ДонНТУ, керівник мережної академії Cisco, ДонНТУ.

З реалізацією ідеї євроінтеграції на уроках інформатики з власного досвіду ознайомила Мукосєєнко О.А., учитель інформатики, КМ «Маріупольська ЗОШ № 33 Маріупольської міської ради».

Наприкінці заходу Котлярова Н.С., учитель інформатики Краматорської ЗОШ № 23 Краматорської міської ради, провела міні-тренінг із формування навичок XXI століття «Навички 4К», під час якого учасники працювали в групах, розв’язували креативні задачі й виконували освітні кінезіологічні вправи.

Робота в майстерні пройшла в атмосфері творчості й креативності.

 

Круглий стіл «Математична компетентність як ключова компетентність Нової української школи (НУШ)» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів математики)

«Учіть математику! Будете знати

математику — будете знати все».

П.Л.Капіца.

Серпнева нарада секції «Математика» пройшла у формі засідання круглого столу, тема якого — «Математична компетентність як ключова компетентність Нової української школи (НУШ)».

На початку заходу присутніх привітала завідувач відділу математики Воробйова С. І. Вона наголосила, що математична компетентність — це вміння бачити та застосовувати математику в реальному житті.

Методист відділу математики Волошина І. Г. розповіла про особливості організації навчання шкільного курсу математики у 2018-2019 навчальному році.

Анциферова О. Ю., методист міського методичного кабінету відділу освіти Слов’янської міської ради, показала, що візуальні образи допоможуть донести ідею на уроках математики, особливо якщо вони грамотно інтегровані в текст. Ольга Юріївна продемонструвала, як інфографіку можна створювати за допомогою програмного забезпечення для редагування ілюстрацій.

У другій частині круглого столу присутні обговорювали методи формування математичної компетентності учнів. Прийшли до висновку, що математична компетентність є важливим структурним компонентом предметної компетентності майбутніх випускників шкіл, без якої неможливо формування компетентного фахівця, здатного конкурувати на ринку праці.

 

Smart-студія «Особливості викладання біології в умовах оновлення навчальних програм і профільного навчання» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів біології)

У смарт-студії «Особливості викладання біології в умовах оновлення навчальних програм і профільного навчання» взяли участь 32 представники області, серед яких були методисти МК (МЦ), керівники міських (районних) МО вчителів біології. У фокусі методичної уваги стояв оновлений погляд на природничу освіту.

Роботу студії розпочав завідувач кафедри природничо-математичних дисциплін і методики їх викладання, кандидат біологічних наук, доцент Шабанов В, І.. Він привітав учасників студії та окреслив основні напрями інтеграції природничих дисциплін, зокрема впровадження інтегрованого курсу «Природничі науки» в практику вчителя. Також ним були розглянуті питання розвитку ключових компетентностей учнів сучасної української школи засобами природничих дисциплін.

З оглядом оновленого змісту навчальних програм з біології та екології й проблем впровадження їх у навчальний процес виступила завідувач відділу природничих дисциплін Галина Гундарева.

Учасники студії обговорили проблемні питання роботи з обдарованими дітьми, основні напрями роботи в організації олімпіад, конкурсів, турнірів з біології та екології у 2018-2019 навчальному році. З доповіддю виступив методист відділу природничих дисциплін, молодший науковий співробітник Національного природного парку «Святі гори» В’ячеслав Мартинов, який підбив підсумки творчих змагань учнів у попередньому навчальному році й окреслив завдання на наступний період. Виступ В’ячеслава Мартинова викликав жваве й плідне обговорення, що свідчить про актуальність даного питання.

Учасники смарт-студії долучились до роботи у веб-конференції за участю заступника директора Інституту педагогіки з науково-дослідної роботи, автора навчальної програми інтегрованого курсу «Природничі науки» (проект 2) Засєкіної  Т. М.

В цілому учасники смарт-студії відмітили високий рівень проведення заходу та актуальність розглянутих питань.

 

Коучинг-студія «Інтенсифікація та інтеграція фізики та астрономії в умовах реформування сучасної української школи» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів фізики, астрономії)

У роботі коучинг-студії «Інтенсифікація та інтеграція фізики та астрономії в умовах реформування сучасної української школи» взяли участь 33 представники методичних служб та керівники методичних об’єднань учителів фізики Донецької області.

Метою зустрічі було:

 • визначення найважливіших напрямків роботи регіональної системи фізичної освіти на основі компетентнісної спрямованості в умовах реформування сучасної української школи;
 • представлення кращого досвіду роботи районних (міських) методичних кабінетів, методичних об’єднань, окремих педагогічних працівників щодо впровадження освітніх інновацій;
 • об'єднання зусиль творчих учителів для спільного вирішування завдань оновлення сучасної шкільної освіти з фізики та астрономії в області.

З вітальним словом до присутніх звернувся методист відділу природничих дисциплін Донецького облІППО Ліфарь С.В., який проаналізував стан регіональної системи фізичної освіти, результати роботи районних (міських) методичних служб, методичних об’єднань, окремих педагогічних працівників щодо впровадження освітніх інновацій на основі компетентнісної та діяльнісної спрямованості вимог Державного стандарту.

Шляхом дискусії за модерації Ліфаря С. В. учасники заходу визначили нові підходи та особливості викладання фізики у 2018-2019 н.р. згідно з методичними рекомендаціями Міністерства освіти і науки України та Донецького облІППО.

Завідувачем відділу ЗНО та моніторингу якості освіти Донецького облІППО Фаріним С. Л. був наданий аналіз результатів ЗНО-2018.

Учасники коучинг-студії були залучені до роботи веб-конференції, де могли поспілкуватися із заступником директора з науково експериментальної роботи Інституту педагогіки НАПН України Засєкіною Тетяною Миколаївною, отримати корисну інформацію про реформування середньої освіти у старшій школі, а також відповіді на запитання щодо інтеграції предметів природничого циклу (напрямку).

Під час проведення заходу учасникам був презентований досвід роботи авторських педагогічних майстерень:

-          «Розвиток фахової майстерності вчителів фізики у проведенні фізичного експерименту та практикуму» (майстер — вчитель фізики, вчитель-методист, відмінник освіти України, Ліфарь С. В.);

-          «Інтелектуальне збагачення освітнього середовища засобами інформаційних технологій при викладанні фізики та астрономії» (майстер — Антикуз О. В., вчитель фізики, вчитель-методист, Курахівської гімназії «Престиж», відмінник освіти України).

Ліфарь С. В. ознайомив учасників заходу з технологією й основними вимогами до проведення фронтального фізичного експерименту, методикою проведення: уроків-дослідів, віртуального фізичного експерименту, технікою проведення демонстраційного експерименту, фізичного практикуму. Майстер надав методичні поради, які дозволяють поєднати традиційні, базові підходи до проведення фізичного практикуму з новими ідеями, формами та методами проведення сучасного фізичного експерименту.

Антикуз О. В. не тільки розкрила теоретичні засади впливу інформаційних технологій на роботу вчителя в нових умовах, а й продемонструвала учасникам заходу застосування наукової організації праці вчителя при підготовці до уроку на прикладі створених навчально-методичних комплексів з цифровими додатками — сучасними цифровими навчальними ресурсами. Оленою Володимирівною був проведений тренінг з використання цифрових лабораторій «Ейнштейн» у навчальному процесі.

На засіданні круглого столу було розглянуто питання організації й перспективи розвитку регіональної фізичної освіти у дистанційному форматі. Зокрема, щодо створення бази тестових завдань, які вже у першому півріччі 2018 року стали підґрунтям для проведення обласного етапу конкурсу «Учитель року-2018, номінація «Фізика», дистанційних курсів для вчителів фізики та астрономії, для тестування учнів базової та старшої школи.

Підбиваючи підсумки, учасники зійшлись на думці, що регіональна система освіти сьогодні вирішує важливі завдання й потребує оновлення згідно з вимогами Державного стандарту базової й повної загальної середньої освіти, Концепції «Нова українська школа». Було ухвалено відповідну резолюцію, з текстом якої можна ознайомитися за посиланням: http://fizika-ippo.blogspot.com

 

Педагогічна майстерня «Проблемно-інтегроване навчання хімії в світлі сучасного реформування шкільної освіти» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів хімії)

У педагогічній майстерні«Проблемно-інтегроване навчання хімії в світлі сучасного реформування шкільної освіти» для методистів, керівників МО й вчителів хімії взяли участь 32 педагоги області. Під час роботи секції учителів хімії учасники обговорили нові вимоги до рівня професійної кваліфікації й компетентностей вчителів в умовах змін в українській системі освіти. Також було обговорено практичні здобутки в методиці впровадження інноваційних форм роботи з дітьми, зокрема в контексті євроінтеграційних процесів. Зроблено висновок, що оновлення змісту, форм та методів організації викладання хімії на засадах особистісної орієнтації, компетентнісного підходу вказують на те, що Концепція «Нової Української школи» сприйнята тими, на кого прагнула вплинути.

Серед напрямків роботи, обговорених в рамках секції хімії ІV Конгресу освітян Донеччини, особлива увага приділялася впровадженню освітнього процесу з викладання на навчання. Наголошено, що викладання має бути не просто трансляцією інформації, а фасилітацією процесів осмисленого навчання, яке дозволить учням досягнути очікуваних результатів. Співтворчість вчителя й учня сьогодні є перспективною тактикою навчання.

Учасників майстерні привітала Прядко Л.Ф., методист кафедри природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання. Вона поспілкувалася з присутніми щодо процесу інтеграції природничих дисциплін в Новій українській школі.

Цікавим й актуальним був виступ, присвячений питанням техніки безпеки Кітової О. А., кандидата педагогічних наук, доцента кафедри ПМДМ, яка ознайомила вчителів із порядком проведення й реєстрації інструктажів з БЖД згідно з новим положенням про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти (наказ МОН № 1669 від 26.12.2017).

Прядко Л.Ф. звернула увагу, що впровадження компетентнісного підходу спрямовано на те, щоб перейти від предмето- до дитиноцентризму, від вивчення предмета «хімія» до навчання учнів. А це не лише знання, а й критичне мислення, креативність, співпраця та навички XXI століття. Саме тому ми переходимо від «школи знань» до «школи компетентностей».

По завершенні були прийняті такі положення резолюції:

 1. Організувати заходи щодо ознайомлення й заохочування впроваджувати елементи інтегрованого курсу 4-х проектів навчальних програм «Природничі науки» вчителями хімії.
 2. Приділяти більше уваги питанням обговорення основних етапів виконання хімічного експерименту (використовуючи за необхідністю побутові засоби) з урахуванням «Типового переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для кабінетів природничо-математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 704 від 22 червня 2016 року.
 3. З метою поширення перспективного педагогічного досвіду (ППД) роботи вчителів:
  • проводити впровадження ППД через діяльність опорних шкіл, творчі лабораторії, майстер-класи;
  • ширше використовувати інноваційні педагогічні технології, диференційований та індивідуальні підходи, а також здійснювати системну самоосвітню роботу по реалізації впровадження системно-діяльнісного підходу при навчанні як основної парадигми Нової української школи.
 4. Організувати методичну роботу щодо удосконалення рівня професійної компетентності учителів хімії, зокрема зі знання предмета (пропонуємо проходити он-лайн підготовку за тестами ЗНО з хімії минулих років за посиланням: https://zno.osvita.ua/).
 5. Сприяти використанню потенціалу хімії в реалізації національно-патріотичного виховання. Ця тема є актуальною, тому потребує подальшого дослідження ціннісного потенціалу громадянських та моральних якостей учених-хіміків України через розкриття їхніх внесків у розвиток світової науки. Інформувати учнів про участь сучасних науковців-хіміків у різноманітних дослідженнях, розробленні нових технологій; ознайомлювати учнів із діяльністю та досягненнями наукових установ. Усе це сприятиме національній самоідентифікації учнів, усвідомленню ними національних цінностей і необхідності їх збереження та примноження.

 

Проблемний круглий стіл «Актуальні аспекти розвитку мотивації та критичного мислення учнів на уроках географії в контексті концепції «Нова українська школа»» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів географії)

Проблемний круглий стіл «Актуальні аспекти розвитку мотивації та критичного мислення учнів на уроках географії в контексті концепції «Нова українська школа» об`єднав 33 представники географічної освіти Донеччини. Серед них були методисти, керівники міських (районних) МО та вчителі географії.

Учасників круглого столу привітала Саматова О.В., методист кафедри природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання. Учасники ІV Конгресу освітян Донеччини обговорили необхідність «посилення» компетентнісної, практичної спрямованості курсу географії, яка передбачає не тільки підвищення ефективності виконання практичних робіт і досліджень, а й використання методів, прийомів та технологій, спрямованих на формування умінь школярів. Серед напрямків роботи, які обговорювалися, особлива увага приділялася особистості учня, його індивідуальності, рівню підготовленості. Також були обговорені питання сталого розвитку, національно-патріотичного й екологічного виховання на уроках географії та в позаурочній діяльності.

Учасники роботи секції географії мали нагоду приєднатися до WEB-конференції щодо впровадження інтегрованого курсу «Природничі науки» в практику загальноосвітніх навчальних закладів, в якій взяла участь Засєкіна Т. М., заступник директора інституту педагогіки.

Саматова О. В. звернула увагу на упровадження принципу дитиноцентризму, на переосмислення ролі вчителя: з носія інформації він стає організатором освітньої діяльності самих учнів на всіх етапах уроку, диригентом Нової української школи.

 

Workshop «Засоби навчання об’єктів проектно-технологічної діяльності учнів через наскрізні змістові лінії» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів технології, креслення)

Протягом третього дня Конгресу працювала локація Workshop з теми «Засоби навчання об’єктів проектно-технологічної діяльності учнів через наскрізні змістові лінії». Інтенсивна взаємодія колег у групах дала відповіді на питання: Які зміни передбачає НУШ? Які зміни впровадили вчителі на уроках трудового навчання й технологій. Захопливим стало завдання розробки емблеми трудового навчання та технологій у Новій українській школі. Обґрунтування необхідності й важливості запровадження нових підходів до формування змісту трудового навчання, які покладені в основу нової програми, окреслили шляхи реалізації мети й завдань предмету.

Завідувач відділу технологій Донецького облІППО Панченко С. П. наголосила на розширення повноважень вчителя, свободу професійної діяльності щодо складання календарного планування для 10 класів за новою програмою «Технології 10-11 класи (рівень стандарту)», яка запроваджується 1 вересня 2018 року.

Корисним й актуальним був виступ, присвячений питанням техніки безпеки кандидата педагогічних наук, доцента кафедри ПМДМ Кітової О. А., яка ознайомила вчителів з порядком проведення й реєстрації інструктажів з БЖД згідно з новим Положенням про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти (наказ МОН № 1669 від 26.12.2017).

Під час дискусії учасники заходу мали можливість обмінятися креативними ідеями, отримати компетентні відповіді на запитання, а також висловити власну думку щодо питань теорії й практики впровадження наскрізних змістових ліній та методу проектів в навчальних закладах області. Були обговорені особливості розробки календарного планування відповідно оновленої програми з трудового навчання для учнів 5-9 класів. Учасники заходу визначили нові орієнтири для впровадження інновацій Нової української школи.

Ознайомитися з матеріалами заходу можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1T1cwduqVUg7QWjA5JWSo5uvJUlevMp7T?usp=sharing

Дивитись фоторепортаж...