ІV Конгрес освітян Донеччини «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА ДОНЕЧЧИНИ: освіта для життя». День четвертий

23 серпня 2018 року відбувся четвертий (завершальний) день ІV Конгресу освітян Донеччини «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА ДОНЕЧЧИНИ: освіта для життя». Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти гостинно відчинив двері й зустрів педагогів суспільно-гуманітарних дисциплін, що докладають найбільше зусиль для збереження скарбів українського народу — його мови, культури, історичної пам’яті. Символічно, що зустріч відбулася напередодні великого свята — Дня Незалежності України.

З Днем Державного Прапора України й 27-ю річницею незалежності України учасників заходу привітав Бодик О. П., в.о. ректора Донецького облІППО, доктор філософії, доцент. Він підкреслив, що шлях, пройдений за 27 років, — це шлях, сповнений досягненнями й випробуваннями. Остап Петрович наголосив, що Україна — це всі ми разом, в радощах і турботах, у реальних діях за майбутнє нашої Батьківщини.

Заряджені піднесеним настроєм освітяни продовжили роботу по тематичних секціях.

 

Методичне віче «Світлиця україністів Нової української школи» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів української мови та літератури)

Роботу секції вчителів української мови та літератури відкрила виставка новаторських практик «Філологи-україністи на шляху до Нової української школи», що представила досвід у сфері проблеми, презентований протягом поточного року. В експозиції — методичні матеріали філологів 9 міст, 8 районів та 2 ОТГ, що презентують палітру форм і методів реалізації головних компонентів Концепції «Нова українська школа»: конспекти інтегрованих уроків, позакласних заходів і проектів, уроки за технологією змішаного та перевернутого навчання, порадники, посібники тощо.

Зустріч вчителів української мови та літератури продовжило методичне віче «Світлиця філологів Нової української школи», мета якого — розкрити перспективи розвитку філологічної освіти в умовах Нової української школи. Педагоги розглянули зміст і значення філологічної освіти в історичному розрізі; проаналізували діяльність відділу української мови та літератури щодо інформаційно-методичного супроводу впровадження ідей Нової української школи в роботу вчителів української мови та літератури; презентували найкращі методичні здобутки МК (НМЦ) у сфері філологічної освіти; ознайомили з ідеями досвіду вчителів, які реалізують новітні форми урочної та позакласної роботи з української мови та літератури у світлі реалізації завдань Концепції «Нова українська школа».

За результатами роботи вирішили поширити та впроваджувати в містах (районах) презентований під час методичного віча досвід творчих педагогів області для реалізації головних положень Концепції «Нова українська школа».

 

Методичний куферок «Генерація життєвих цінностей сучасного школяра в умовах Нової української школи» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів російської мови, зарубіжної літератури, вчителів іноземних мов)

З метою успішної реалізації Державного стандарту базової й повної загальної середньої освіти, Регіональної програми розвитку освіти «Освіта Донеччини в європейському вимірі. 2017-2020 роки» (проект «Мовна освіта»), підвищення якості шкільної мовно-літературної освіти, формування інноваційного інформаційно-методичного середовища, у якому вчитель-практик зможе ефективно здійснювати теоретичну та практичну підготовку, удосконалювати рівень професійної компетентності, розвивати педагогічну творчість і компетенції, відділ гуманітарної освіти 23 серпня 2018 року провів методичний куферок «Генерація життєвих цінностей сучасного школяра в умовах Нової української школи». У роботі заходу взяли участь 79 методистів, керівників МО та учителів-предметників.

Гарний настрій на початку роботи куферка подарували учасники Народного театру книги «Еспада» Пєвнєва Олена (керівник театру) та Куликов Олександр, які представили фрагмент із театрального вечора романсу «Сгорая, плачут свечи…».

До учасників заходу з вітальним словом звернулася Гарна С. Ю., завідувач відділу гуманітарної освіти Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Вона ознайомила з результатами роботи ВГО та методичних об’єднань учителів зарубіжної літератури, курсу «Література» та російської мови за минулий навчальний рік та окреслила завдання щодо покращення результативності їх роботи в 2018-2019 н.р.

Теоретичний блок роботи методистів, керівників міських/районних методичних об’єднань вчителів російської мови, інтегрованого курсу «Література», зарубіжної літератури розпочав Ціко І. Г., кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри ІСГДМВ, із презентаційною доповіддю «Життєві цінності як підґрунтя становлення особистості учня-читача Нової української школи».

Аналіз проведення учнівських олімпіад, мовно-літературних конкурсів і турнірів у 2017-2018 н.р. зробили методисти відділу гуманітарної освіти Щербатюк В. С. та Григор’єва І. О.

У практичній частині куферка були представлені:

  • презентаційний меседж «Лоції в системі уроків гуманітарного циклу в освітній концепції НУШ» (Андріянов Д. В., учитель російської мови КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 41 Маріупольської міської ради Донецької області»; Назаренко С. В., учитель російської мови КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 15 Маріупольської міської ради Донецької області»);
  • майстер-клас «Смартфон: друг чи ворог, або Використання QR-кодів у викладанні» (Жданова О. А.,учитель російської мови та зарубіжної літератури Рибинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області);
  • майстер-клас «Використання гугл-форм на уроках філологічного циклу» (Ханецька В.В., учитель російської мови та зарубіжної літератури Новотроїцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Волноваської районної ради Донецької області Донецької області).

Аналіз роботи ВГО та методичних об’єднань учителів іноземних мов за минулий навчальний рік та завдання щодо покращення результативності їх роботи в 2018-2019 н.р. зробила Мочикіна М. В., методист відділу гуманітарної освіти.

Про навчання іноземних мов в умовах «Нової української школи» та про підсумки проведення «Року німецької мови» у Донецькій області повідомила присутнім Серебрякова Н. О., методист відділу гуманітарної освіти.

Під час роботи секції вчителів іноземних мов було проведено майстер-клас-презентацію «Англомовні ресурсні центри Британської Ради в Україні — допомога у вільному володінні іноземною мовою» (Астапова І. В., методист Бахмутського міського методичного кабінету) та майстер-класи «Літні мовні табори: територія успіху» (Неклеса В. О., учитель французької мови Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12 Бахмутської міської ради Донецької області), «Німецька/англійська як перша іноземна мова в початковій школі. З досвіду роботи у пілотному проекті МОН» (Корольова О. С., учитель англійської мови КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47 Маріупольської міської ради Донецької області»).

Сподіваємося, що захід був корисним і кожен поповнив свій методичний куферок інноваційними формами й прийомами, які потім практично втілять у життя.

 

Методичний семінар «Особливості викладання суспільних дисциплін у новому навчальному році» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів історії та правознавства)

Методична студія для методистів, керівників МО, вчителів суспільних дисциплін «Особливості викладання суспільних дисциплін у новому навчальному році в Новій українській школі» зібрала 34 педагоги з усіх міст і районів Донецької області (крім м. Маріуполя та Мар’їнського району).

Перед присутніми виступив Ціко І. Г., старший викладач кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики викладання ІППО, кандидат філологічних наук, який схарактеризував особливості організації навчання учнів цифрової епохи в умовах Нової української школи. Михальова С. В., методист відділу суспільних дисциплін, проаналізувала навчально-методичне забезпечення вивчення суспільних дисциплін у новому навчальному році. Рибак І. М., завідувач відділу суспільних дисциплін, схарактеризувала основні засади запровадження загальношкільного підходу щодо формування компетентностей демократичної культури, пояснивши модель громадянської компетентності на матеріалах ради Європи, наголосив на важливості поінформованості, свідомого вибору, ініціатив та участі всіх суб’єктів шкільного життя (учнів, педагогів, батьків, громади) у прийнятті рішень загальношкільної ваги. Саме це є основою формування демократичного безпечного середовища.

Голова обласної організації вчителів суспільних дисциплін Антонова А. М., учитель історії Краматорської ЗОШ № 8, визначила статут організації та запросила до участі у плануванні її діяльності як формату педагогічного врядування та інституту неформальної освіти педагогів.

Якубова Л. Д., завідувач відділу історії України 20-30-х рр. ХХ ст. інституту історії України, доктор історичних наук, старший науковий співробітник, член-кореспондент Національної академії наук України, у форматі скайп-конференції ознайомила учасників зібрання із пріоритетними розробками вчених-істориків і презентувала сайт інституту, де кожен охочий безкоштовно може знайти потрібні джерела, наукові розвідки та періодичні видання із важливими розробками, що допоможуть історикам-практикам переосмислити й оновити погляди на минуле України та українців, спрямувати дослідницьку діяльність учнів.

Підсумок роботи підвела Лаврут О. О., доцент кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики викладання ІППО, кандидат історичних наук, надавши рекомендації щодо планування роботи методичних об’єднань на підтримку реформи Нової української школи.

У зворотних анкетах учасники висловили подяку організаторам Конгресу й доповідачам секції за якісні матеріали.

 

Методичний полілог  «Виховна робота: досвід, сучасні виклики, перспективи» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО заступників директорів з ВР, класних керівників, методистів ЗПО)

У завершальний день Конгресу освітян Донеччини «НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА ДОНЕЧЧИНИ: освіта для життя» була представлена локація, що охоплювала педагогів області, які є безпосередніми суб’єктами виховного процесу в закладах загальної середньої та позашкільної освіти.

Протягом роботи були окреслені основні завдання діяльності педагогів області у сфері виховання на 2018-2019 н.р., актуалізовано питання співпраці закладів освіти з батьківською громадськістю з питань відповідального батьківства, представлено кращий передовий досвід педагогічних працівників закладів позашкільної освіти області щодо оновлення підходів до освітньо-виховної діяльності.

Завідувач відділу національного виховання Дубяга А. П. висвітлив питання наскрізного виховання у розрізі Концепції «Нова українська школа». Під час бліц-виступів досвідом роботи із зазначеного питання поділилися учитель української мови та літератури, класний керівник Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 19 Рєзнік Л. В., учитель історії, класний керівник Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 7 Бєлов О. Ю., учитель біології, класний керівник Комишуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Мангушського району Нижник А. В.

Співпраця закладів освіти з батьківською громадськістю — одне з найважливіших питань виховного процесу. Ярошенко А. І., методист міського методичного кабінету управління освіти м. Костянтинівка, познайомила присутніх з особливостями педагогіки партнерства як етичним концептом Нової української школи.

Досвід роботи з виховання особистості громадянина засобами інформаційно-компетентнісного підходу представила керівник гуртка Будинку дитячої та юнацької творчості м. Мирноград Логвиненко Н. О.

По закінченню роботи присутні відзначили практичну важливість порушених питань і високий рівень підготовки доповідачів.

 

Семінар-практикум «Інноваційні підходи до організації духовно-морального виховання дітей та учнівської молоді Донеччини» (для методистів МК (МЦ), керівників ПМК, учителів предметів духовно-морального спрямування, організаторів виховної роботи)

Метою семінару-практикуму «Інноваційні підходи до організації духовно-морального виховання дітей та учнівської молоді Донеччини» було визначено надання методичної допомоги у справі формування в дітей та учнівської молоді свідомо-відповідального ставлення до життя шляхом виховання на загальнолюдських морально-етичних цінностях, відродження та поширення духовної спадщини українського народу. У заході взяли участь 37 наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників закладів освіти.

В обговоренні питання сутності понять «цінності», «ціннісні орієнтації», «духовність» взяли участь Федь І. А., доктор філософських наук, професор ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», Долга О. Д., учитель історії Краматорської ЗОШ І-ІІІ ст. № 16 Краматорської міської ради Донецької області.

Бурлакова Н. М. (Краматорська ЗОШ І-ІІІ ст. № 10 з профільним навчанням), Романенко О. В. (Краматорська ЗОШ І-ІІІ ст. № 9 Краматорської міської ради Донецької області) розповіли про можливості використання досвіду аніматорського руху м. Львова під час організації учнівського самоврядування. Олійник О. В., голова правління ГО «Моє покоління», презентував програму «Школа подружнього життя».

Можливості застосування інноваційних технологій (ігрові методи, квести, театралізація) під час проведення уроків етики, християнської етики продемонстрували Новикова С. К. (ДМЦХПП м. Покровська), Шафранова Ю. В. (НВК № 1 Покровської міської ради Донецької області), Пазушко Я. М. (ЗЗСО ІІ-ІІІ ст. № 4 Миколаївської міської ради Донецької області). Учасники семінару привітали Засипку Г. С., методиста-вихователя ДНЗ № 11 «Чебурашка» відділу освіти Покровської міської ради Донецької області, з почесним ІІ місцем за результатами Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель (вихователь) року з предметів духовно-морального спрямування – 2018».

Шляхи інтеграції матеріалів морального спрямування у процес викладання загальноосвітніх дисциплін, позаурочну виховну роботу запропонували Бак В. Ф., учитель біології Бахмутського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №11 – багатопрофільний ліцей» Бахмутської міської ради Донецької області, Іванова Г. В., заступник директора з виховної роботи Краматорської ЗОШ І-ІІІ ст. № 22 з профільним навчанням Краматорської міської ради Донецької області.

Учасники семінару-практикуму прийшли до висновків, що однією з найважливіших задач Нової української школи є формування стійких установок на повагу до себе та іншого. Ознайомлення учнів з моральними чеснотами (добро, любов, краса, гідність, обов'язок, совість та ін.) має здійснюватися на кращих надбаннях історії та культури українського народу.

З матеріалами семінару-практикуму можна ознайомитися за посиланням:

 

Ярмарок педагогічної творчості «Мистецтво — унікальне джерело естетичного виховання учня Нової української школи» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вчителів мистецтва (образотворчого та музичного мистецтва)

Секція «Ярмарок педагогічної творчості з теми «Мистецтво — унікальне джерело естетичного виховання учня Нової української школи» зібрала 31 фахівця мистецької галузі області. Мета секції — підвищення професійної компетентності вчителів освітньої галузі «Мистецтво» у контексті реалізації завдань Нової української початкової школи.

Очолила роботу секції Ширко А. А, завідувач відділу культури та естетики Донецького облІППО, яка визначила ціннісний потенціал предметів художньо-естетичного циклу в контексті реалізації ідей Концепції «Нова українська школа» та акцентувала увагу на особливих вимогах до розвитку педагогічної майстерності вчителів художньо-естетичного циклу, професійним завданням яких є організація й керівництво процесом введення дітей у світ прекрасного, залучення їх до цінностей національного та світового мистецтва.

Правдівцев П. А., кандидат економічних наук, старший викладач кафедри управління й адміністрування Донецького облІППО, у своїй доповіді «Фінансова грамотність як ключова компетентність сучасної людини» наголосив на тому, що кожен випускник української школи має бути фінансово грамотним, адже саме це в майбутньому допоможе йому стати успішною людиною.

Аналіз та результативність участі вчителів та школярів області у Всеукраїнських та обласних мистецьких конкурсах та заходах у 2017-2018 н.р. висвітила Хмарна Л. В., методист відділу культури та естетики Донецького облІППО. Також Лілія Віталіївна підкреслила важливість правил педагогічної майстерності вчителів.

Практична частина заходу передбачала роботу у форматі міні-тренінгу за темою «Педагогіка партнерства — ключовий компонент Нової української школи», яку провели обласні тренери НУШ освітньої галузі «Мистецтво» Голубова Д. О., учитель музичного мистецтва Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9 Краматорської міської ради та Крикова Л. Г., учитель музичного мистецтва Дружківської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Дружківської міської ради. В інтерактивному форматі вчителі демонстрували інтенсивність групової взаємодії, ділились особистим досвідом і професійними знаннями.

Шепель І. Я., учитель образотворчого мистецтва Костянтинівського навчально-виховного комплексу «Ліцей із ЗШ І-ІІІ ступенів» Костянтинівської міської ради зацікавила присутніх майстер-класом  «Історична спадщина. Диво витинанка».

За результатами роботи ярмарку педагогічної творчості прийнята резолюція:

  1. Забезпечити на місцях оптимізацію взаємодії методиста й керівника МО з художньо-естетичних дисциплін з методистами початкової та дошкільної освіти щодо впровадження художньо-педагогічних технологій в освітній процес Нової української школи.
  2. Сприяти залученню вчителів до колективної взаємодії з метою обміну досвідом і конструюванням оригінальних моделей мистецької освіти в школі в контексті Концепції «Нова українська школа» через творчі групи, науково-практичні семінари з використанням комп’ютерних мережних технологій або технологій взаємодії.
  3. Застосовувати предметно-інтегративний підхід при викладанні предметів мистецьких дисциплін.
  4. Створити обласний центр дистанційної підтримки педпрацівників, які викладають у 1 класах загальноосвітніх закладів, і тренерську школу технологічної майстерності з найкращих фахівців для навчально-методичного забезпечення предмета «Мистецтво» (кейсів, системи завдань, медіаконтенту, контролю знань тощо).

Позитивні відгуки про захід та побажання наступних зустрічей учасники залишили в анкетах зворотного зв’язку.

Ознайомитися з матеріалами заходу можна за посиланням:  https://drive.google.com/drive/folders/1EUwkmFf92H5LZa7rARsgJEuhycCSW4y6?usp=sharing

 

Лабораторія творчого бібліотекаря «Підтримка іміджу дитячого читання» (для методистів МК (МЦ) з бібліотечних фондів, шкільних бібліотекарів)

Важливість формування культури читання, необхідність використання інноваційних технологій для підтримки іміджу читання учнів закладів освіти обговорювали на лабораторії творчого бібліотекаря 35методистів із бібліотечних фондів і шкільних бібліотекарів Донецької області.

Роботу лабораторії розпочала завідувач відділу Скібіна О. О., наголошуючи на тому, що реалізація напряму передбачає підвищення соціальної ролі читання як процесу культурного, професійного й інтелектуального збагачення людини, формування інформаційної й технологічної грамотності.

Метод проектів у формуванні компетентного читача «Аптека для душі» представила Бережко Н. А, завідувач бібліотеки ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 Покровської міської ради. Краматорські бібліотекарі Древелькова В. В., Горгуль Т. Б. і Шакалова У. О. спільно склали «пазли» для формування привабливого іміджу дитячого читання. Інтерактивні методи залучення дітей до читання презентувала Мясоєдова Л Ю., завідувач бібліотеки Лиманської ЗОШ І- -ІІІ ст. № 3. Бібліотекар Курахівської ЗОШ І-Ш  ст. № 1 Мар’їнської районної ради Мунтян Т. В. ознайомила присутніх із сучасними можливостями та технологіями просування дитячого читання.

Метод казкотерапії за спадщиною В. О. Сухомлинського та методику Л. Б. Фесюкової використовує в роботі Папето І. О., бібліотекар ЗЗСО І-ІІІ ст. № 2 відділу освіти Добропільської міської ради. ЇЇ емоційний виступ і запропоновані інтерактивні вправи викликали у присутніх теплі емоції та жваве обговорення.

Тулейбич Л. І., Плужник О. А. і Худобіна Н. М., «команда» бібліотекарів Бахмутської районної ради, занурили присутніх в особливості та тонкощі організації бібліотечних виставок, бібліотечних уроків і різноманітних конкурсів.

Під керівництвом Новикової Г. Л., методиста з бібліотечних фондів ММК Управління освіти Бахмутської міської ради, учасники лабораторії спільно виготовили лепбук «Бібліотека НУШ. «Щоденні 5».

Усі доповіді, презентації, інтерактивні вправи склали своєрідні пазли для формування привабливого іміджу дитячого читання та допомогли розробити на майбутній навчальний рік стратегію розвитку інформаційної й технологічної грамотності.

 

Методична вітальня «Дидактична транспозиція: від сучасного дошкілля до Нової української школи» (для методистів МК (МЦ), керівників міських (районних) МО вихователів ЗДО, вихователів-методистів)

Секція педагогів-дошкільників подарувала плідне обговорення результатів роботи методичних служб дошкілля області, ознайомлення з сучасними тенденціями в галузі. Особливо актуальною виявилася координація роботи міських та районних методичних служб, які щиро ділилися напрацюваннями: Нікітіна І І., методист ММК відділу освіти Бахмутської міської ради, здивувала присутніх цікавими дослідами, які продемонстрували вплив дидактичних транспозицій в контексті наступності закладу дошкільної освіти та інновацій Нової української школи.

Продовжила тему Нікітюк К. В., старший викладач кафедри психології та розвитку особистості, познайомивши присутніх з інноваціями, які дійсно змінять життя дошкілля у прийдешній навчальний рік. Ракитянська О. Л., методист НМК відділу освіти Слов’янської міської ради, продовжуючи тему оновлення, познайомила із системою підвищення кваліфікації педагогічних працівників у міжкурсовий період.

Особливо емоційним виявився виступ Король Т І., методиста РМК відділу освіти Мар’їнської РВЦА, присвячений організації роботи закладів дошкільної освіти, які знаходяться на лінії розмежування конфлікту. Звісно, що такий досвід не є перспективним і всі бажають миру в нашій країні, проте це наша дійсність на сьогодні, тож всі учасники стоячи щиро аплодували не лише їй, а й всім мужнім педагогам Мар’нського району.

Важливу тематику створення інклюзивного простору у садках м. Костянтинівки підняла Капштикова С. О., методист ММК управління освіти Костянтинівської міської ради. Вона висвітлила досягнення костянтинівських педагогів та надала чіткий алгоритм відкриття інклюзивних груп.

Корнєєва О. Л., завідувач Костянтинівського ЗДО№ 31 «Мир», кандидат педагогічних наук окреслила підходи до створення нового освітнього простору в співпраці із соціальними інституціями та громадськими організаціями.

Визначення перспектив на новий навчальний рік відбулося у формі внесення пропозицій цікавих фахівцям. Стягунова О. О., завідувач відділу дошкільної освіти Донецького облІППО, кандидат педагогічних наук, організувала плідну роботу секції, яка дозволила не тільки проаналізувати результати минулого року, а й поділитися його знахідками, визначити перспективи у знаходженні шляхів дидактичної транспозиції дошкілля Донеччини до Нової української школи.

З фото матеріалами та презентаціями можна ознайомитися за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1qck404DD-Hq_j8ctsns0XdpZ8nwFPJjD?usp=sharing

Дивитись фоторепортаж...