Семінар-нарада «Інтеграція досягнень освіти на основі життєвих навичок (компетентнісного підходу) до Нової української школи» в межах реалізації проекту «Безпечна та дружня до дитини школа»

8-9 жовтня 2018 року у м. Святогірську відбувся семінар-нарада «Інтеграція досягнень освіти на основі життєвих навичок (компетентнісного підходу) до Нової української школи» в межах реалізації проекту «Безпечна та дружня до дитини школа» для керівників обласного та районних (міських), об’єднаних територіальних громад органів управління освітою та представників інституту післядипломної педагогічної освіти Донецької області. Захід проведено громадською організацію «Здоров’я через освіту», Донецьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти за підтримки департаменту освіти Донецької обласної державної адміністрації, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Метою семінару-наради стало ознайомлення з особливостями підходів до компетентнісної освіти відповідно до концепції «Нова українська школа» та ресурсного забезпечення для успішного навчання учнів на основі розвитку життєвих навичок за чинними стандартами освіти й визначення ключових показників щодо реалізації компетентнісного навчання.

Начальників управлінь/відділів освіти міст, районів та об’єднаних територіальних громад Донецької області – учасників наради привітала Бухтіярова Тетяна, головний спеціаліст відділу інклюзивної освіти та соціального захисту дітей, регіональний координатор проекту «Безпечна школа». Вона акцентувала увагу на важливості опрацювання інструментів створення навчального середовища, сприятливого для здоров’я, безпеки, успішної соціалізації й самореалізації особистості в межах реалізації концепції «Нова українська школа» в нашому регіоні.

Слова підтримки у впровадженні змін в освіті та продовження співпраці в цьому напрямку висловила Стукало Світлана, офіцер освітніх програм зонального Краматорського офісу Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Роботу першого дня наради модерував Пономаренко Володимир, голова громадської організації «Здоров’я через освіту», кандидат технічних наук, керівник проекту «Безпечна і дружня до дитини школа». Він презентував учасникам компоненти й ресурси компетентнісного навчання за чинними стандартами освіти відповідно до концепції «Нова українська школа». Учасники обговорили аспекти масової підготовки педагогічних працівників за дотичними освітніми галузями чинних стандартів освіти через онлайн-курси («Основи здоров’язбережної і соціальної компетентності», «Вчимося жити разом», «Освіта на основі життєвих навичок», «Безпечна і дружня до дитини школа», «Я досліджую світ»). В ході спільної роботи особливу увагу було приділено основним можливостям та ефективності онлайн-систем «Експрес оцінювання закладу освіти» та «Індекс безпеки і здоров'я школи» (http://express.autta.org.ua/) в межах створення навчального середовища, сприятливого для здоров’я, безпеки, успішної соціалізації й самореалізації особистості.

Питання основних кроків освітян області в реалізації вищезазначених завдань протягом 2018-2019 навчального року висвітлила Поуль Валентина, завідувач кафедри психології та розвитку особистості Донецького облІППО, кандидат психологічних наук, регіональний координатор проекту «Безпечна і дружня до дитини школа» в Донецькій області.

Другий день гарячої дискусії керівників управлінь/відділів освіти міст, районів та об’єднаних територіальних громад спрямовував Бодик Остап, в.о. ректора Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат філологічних наук, доцент, у напрямку важливості створення Консалтингового центру як нової форми науково-методичного супроводу освіти Донеччини – дотичної допомоги управлінням/відділам освіти міст, районів та об’єднаних територіальних громад Донецької області щодо створення умов розвитку педагогічної майстерності фахівців, консультування методичних служб, методичного супроводу фахових всеукраїнських конкурсів, моніторингу та розробки системи забезпечення якості в закладах освіти тощо.

Презентацію організації роботи Інформаційно-методичного консалтингового центру, його мету, завдання, основні принципи, напрями та функції діяльності здійснила Салогуб Вікторія, методист відділу менеджменту освіти та педагогічних інновацій Донецького облІППО. Управлінці області в ході обговорення висвітлили нову роль облІППО як коуча, фасилітатора, тьютора та модератора освітньої траєкторії, що дозволить вийти на новий якісний щабель підготовки освітян Донеччини до діяльності в умовах реформування сучасної української освіти.

Питання інструментарію «Критерії оцінювання умов, перебігу та результатів навчання, які випливають із моделі якісної школи» розкрив Абизов Вадим, завідувач кафедри управління та адміністрування, кандидат політичних наук, доцент.

Завершила нараду презентацією досвіду «Старт Нової української школи Донеччини» Капінус Наталія, завідувач відділу початкової освіти Донецького облІППО, регіональний координатор впровадження концепції «Нова українська школа» в початковій ланці освіти Донецької області. Вона висвітлила питання, з якими стикнулися тренери Нової української школи під час супервізії закладів загальної середньої освіти. Який типовий план обрали освітні заклади? Як складається розклад занять? Які інноваційні форми та методи використовує учитель 1 класу під час проведення уроків/інтегрованих занять? На ці та інші питання намагалися відповісти учасники заходу.

У кінці роботи учасники визначили очікувані результати свого міста/району (територіальної громади) за напрямками «Компетентнісне навчання учнів за чинними стандартами освіти», «Підготовка педагогічних працівників з питань здоров’я, безпеки, успішної соціалізації й самореалізації особистості учня» відповідно до концепції «Нова українська школа»; «Створення навчального середовища, сприятливого для здоров’я, безпеки, успішної соціалізації і самореалізації особистості учнів та педагогів».

З матеріалами наради можна ознайомитися за посиланням

Дивитись фоторепортаж...