Семінар-тренінг «Вивчення історії України ХХ-ХХІ ст. за технологією критичного мислення»

Usus est optĭmus magister.

Досвіднайкращий учитель.

На численні запити вчителів історії, з ініціативи Асоціації вчителів суспільних дисциплін Донецької області (м. Краматорськ), за підтримки Всеукраїнської громадської організації «Вчителі за демократію і партнерство» (м. Київ) та Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти 29.11.2018 року на базі Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Краматорської міської ради проведено семінар-тренінг «Вивчення історії України ХХ-ХХІ ст. за технологією критичного мислення» для вчителів, які викладають предмет «Історія України» в 10-11 класах ЗЗСО Донецької області. Тренер-модератор Пометун О. І., доктор педагогічних наук, професор Інституту педагогіки, член-кореспондент АПН України. У заході взяло участь 35 освітян Донецької області. Розпочала семінар-тренінг Рибак І. М., завідувач відділу суспільних дисциплін Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Вона закцентувала увагу на ключових аспектах викладання предмету «Історія України» в 10-11 класах Нової української школи та змотивувала до активної участі в процесі роботи, наголосивши на важливості розвитку критичного мислення в учнів і вчителів.

Освітяни ознайомилися з різними методами розвитку критичного мислення. Активною та плідною виявилася робота в парах і групах, де кожен зміг висловити свою точку зору щодо актуальних питань української історії ХХ – початку ХХІ ст. Пометун О. І. звернула увагу на вміння критично мислити як одну з ключових вимог часу. Проаналізовано рівні освітніх цілей за таксономією Бенджаміна Блума. Чільне місце – аналізу дефініції «критичне мислення». Олена Іванівна схарактеризувала ключові складові поняття.

На прикладі вивчення теми «Повсякденне життя українців 1917-1921 рр.» Пометун О. І. показала низку методів та технологій, завдяки яким можна ефективно розвивати критичне мислення. Завдання відрізнялися неабиякою інтерактивністю. Учителі працювали в парах і групах. Під час проведення семінару-тренінгу була доречною наочність. Вона допомогла більш активно опанувати низку запропонованих до виконання завдань. Освітяни проаналізували сенс тематичної карикатури, працювали в групах з джерелами, відповідали на поставлені запитання тощо.

Дибрифінг показав неабияку зацікавленість учителів Донецької області в опануванні новими методами та прийомами викладання історії України ХХ – початку ХХІ ст. Семінар-тренінг пройшов у дружній атмосфері. Усі учасники отримали сертифікати. Освітяни здобули безцінний досвід, що є підтвердженням відомого латинського висловлювання: «Usus est optĭmus magister» («Досвід – найкращий учитель»).

Дивитись фоторепортаж...