До 100-річчя заснування Національної академії наук України: круглий стіл учасників обласного конкурсу творчих робіт

29 листопада 2018 року на базі ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» відбувся круглий стіл за участю учнів закладів загальної середньої освіти Донецької області – учасників обласного конкурсу творчих робіт, присвячених 100-річчю Української революції 1917-1921 рр. (організатори – департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації, КПНЗ «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді», науково-методичний супровід – Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти).

У серпні – вересні 2018 року 30 юних знавців історії досліджували перебіг подій визвольних змагань українського народу початку ХХ ст. на теренах Донеччини. Журі обласного конкурсу творчих робіт розглядало учнівські дослідження за трьома номінаціями: «Мій погляд на історію», «До галереї видатних українців», «Літературна творчість».

Підсумком конкурсу стало проведення засідання за круглим столом, яке невипадково зійшлося із відзначенням 100-річчя заснування Національної академії наук України. Адже саме учасникам заходу – представникам талановитої учнівської молоді – просувати українську науку в майбутньому.

За допомогою учнів Слов’янського педагогічного ліцею (директор – Бабенко О. А.), які підготували історичну реконструкцію подій сторічної давнини, учасники круглого столу згадали, як працювала Комісія з підготовки законопроекту про заснування Української академії наук на чолі з міністром освіти та мистецтва Української держави М. Василенком. На прикладі гетьмана П. Скоропадського вони переконались, що навіть у буремні роки революції, під час військових дій слід турбуватися про наукове та культурне життя народу. Також учні Слов’янського педагогічного ліцею в театралізованій формі розповіли учасникам заходу про переслідування українських науковців більшовиками у 20-ті рр. ХХ ст.

Під час круглого столу першим обговорювалося питання «Здобутки та прорахунки Української Центральної Ради, гетьмана П. Скоропадського у сфері державного будівництва». Це питання було розкрито у доповіді Н. М. Шалашної, доценту кафедри культурології, естетики та історії ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», кандидата історичних наук, а також виступах учнів – призерів і переможців обласного конкурсу Зуєвої К., учениці 11-го класу Маріупольської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів № 19, яка дистанційно розповіла про створення маріупольської «Просвіти», «Вільного козацтва» у Маріуполі та Маріупольському повіті у 1917 р., та Єрмакової Д., учениці 10 класу Гришинського навчально-виховного комплексу Покровської районної ради Донецької області. Вона підготувала історичний портрет нашого земляка Миколи Шаповала, генерал-хорунжого Армії УНР.

Далі учасники круглого столу висловили свої думки з питання: «Чи сприяв повстанський рух зміцненню української національної державності?» Ґрунтовний аналіз причин та характеру повстанського руху на території сходу України містився у виступі Корнацького І. А., головного зберігача фондів Бахмутського краєзнавчого музею. Про махновські рейди на території Донеччини розповів Кушнирік Є., учень 8-го класу загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 10 Мирноградської міської ради Донецької області, призер номінації «Мій погляд на історію». Оскільки через хворобу Муріна М., учениця 10-класу Спасько-Михайлівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Олександрівської районної ради, призер обласного конкурсу творчих робіт, не змогла виступити під час круглого столу, результати її дослідження про нашого земляка, командира Революційної повстанської армії (махновців) Фому Кожина розповіла Приходько В., учениця 11-го класу Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 13 Слов’янської міської ради. До тих, хто підкреслював українське забарвлення повстанського руху, вплив на його учасників козацьких традицій волелюбства та братерності, приєдналася Шеїн П., учениця Лиманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Лиманської міської ради Донецької області. Однак інші учасники заходу зазначали, що повстанці недостатньо усвідомлювали важливість розбудови української державності. На цьому наголошувала Вольвак С., учениця 10-А класу Вугледарського навчально-виховного комплексу «Мрія» Вугледарської міської ради (дистанційно).

Найбільш жваві дискусії викликало питання про причини невдачі Української революції 1917-1921 р. та встановлення більшовицької влади. Кондратенко О. В., завідувач кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, навів жахливі факти «червоного терору» як засобу підкорення населення України. Кривенко К., учениця Новодмитрівського НВК Костянтинівської районної ради Донецької області, запропонувала свою версію причин приходу більшовиків до влади. На її думку, через білогвардійські репресії (розстріл 13 працівників пляшечного заводу Костянтинівки) робітники Донеччини вважали, що з двох зол радянська влада є меншим. Про маніпуляції свідомістю українських селян і робітників розповіли Вінник С., учениця 9-го класу Черкаської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 2 Черкаської селищної ради Слов’янського району, автор дослідження про аграрну політику більшовиків, та Якушева Ю., учениця 11-го класу закладу загальної середньої освіти № 3 «Спеціалізована школа з поглибленим вивченням англійської мови» військово-цивільної адміністрації м. Торецьк, яка проаналізувала відповідність гасел та дій більшовиків у національному питанні.

Обговорення подій доби Української революції 1917-1921 рр. було цікавим і логічним завдяки ведучому круглого столу В. М. Мицьку, учителю історії Слов’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11 Слов’янської міської ради Донецької області, який акцентував увагу учасників заходу на історичних паралелях між історичними явищами початку ХХ ст. та сьогоденням.

Круглий стіл завершився нагородженням переможців та учасників обласного конкурсу творчих робіт, присвячених 100-річчю Української революції 1917-1921 рр., яке проводила Шалашна Н. М., голова журі конкурсу. Від імені учасників конкурсу виступила Табакова Ю., учениця загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Покровської міської ради Донецької області, переможець обласного конкурсу в номінації «Літературна творчість».

Сертифікати та подарункові набори книг отримали від Євдокімової О. В., в. о. директора КПНЗ «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді».

Від імені колективу Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ми вітаємо працівників Донецької обласної Малої академії наук, юних учасників її проектів, педагогів-наставників із 100-річчям Національної академії наук України, до участі в діяльності якої у майбутньому вони готуються! Бажаємо творчої наснаги та наукових досягнень!

Дивитись фоторепортаж...