У м. Покровську відбувся семінар-дискусія «Родинні цінності українського народу: погляд молоді»

11 травня 2019 року на базі навчально-виховного комплексу № 1 Покровської міської ради Донецької області відбувся семінар-дискусія «Родинні цінності українського народу: погляд молоді» за участю 32 педагогів: заступників директорів із виховної роботи, педагогів-організаторів, учителів курсів морально-духовного спрямування закладів загальної середньої освіти Донецької області.

Метою заходу було визначено сприяння підвищенню професійної компетентності педагогічних працівників щодо формування громадянських і соціальних компетентностей учнів, пов’язаних з усвідомленням рівних прав і можливостей членів сім’ї, ідеями справедливості, добробуту та здорового способу життя. Семінар-дискусія проводився на виконання листа Міністерства освіти і науки України від 10 квітня 2018 року № 1/9-213 «Щодо відзначення Міжнародного дня сім’ї».

На початку заходу його учасники були ознайомлені з матеріалами та резолюцією IV Всеукраїнського форуму сім’ї, що проводився 1 березня 2019 року в м. Київ (http://familyforum.tilda.ws/). Особливу увагу педагогів привернув той факт, що за даними соціологічних досліджень «Молодь України» (на замовлення Міністерства молоді та спорту України), у сучасному українському суспільстві простежується тенденція до пріоритету сімейних цінностей. Зокрема, у 2017 р. 64% респондентів поставили на перше місце в переліку найбільш бажаних досягнень відповідь «Сімейне щастя». Однак, за статистичними даними Міністерства соціальної політики України, показники розлучень у нашій країні є досить високими. 10% укладених шлюбів розриваються протягом першого року. Тільки одна з трьох одружених пар залишається у шлюбі понад п’ять років. Учасники семінару прийшли до висновку, що крім складних економічних умов, фінансових труднощів однією з головних причин розлучень є недбале і необдумане ставлення частини молоді до створення сім’ї, неготовність до загального побуту. Значну роль у подоланні цієї проблеми можуть відіграти саме педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти.

Далі учасники семінару-дискусії були ознайомлені з програмами, упровадження яких у закладах загальної середньої освіти має на меті підготовку молоді до створення сім’ї, пропагування родинних цінностей українського народу. Це програма «Усвідомлене та відповідальне батьківство» (для 9 (10) класів закладів загальної середньої освіти, укладачі Аніна О. В., Білецька В. В., Волос О. С. та ін. за заг. ред. А. М. Стареєвої, рекомендовано листом ІІТЗО від 04.07.2014 № 14.1/12-Г-1100, листом Міністерства освіти і науки України від 20.08.2018 № 1/9-503). Ця програма має валеологічний характер та не потребує письмовий дозвіл батьків на відвідування уроків. Ознайомитися з посібником за цією програмою можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1DXE9YzeIFWxV_BYu5EmT2lsayKk46GHA/view?usp=sharing

Також було зазначено, що за умови обов’язкової письмової згоди батьків та за наявності підготовлених учителів учні старших класів можуть відвідувати заняття за програмами:

- програма «Основи сім’ї» для учнів 10-11 класів закладів загальної середньої освіти (автор – А. Буковинський), яка отримала схвалення Науково-методичної комісії з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України;

- навчально-методичний комплект «Школа подружнього життя»: програма для учнів 9, 10 класів, методичний посібник (автор – О. Олійник), яка отримала схвалення комісії з християнської етики Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України.

Під час практичної частини семінару-дискусії відбулося опрацювання учасниками заходу таких форм навчальної дискусії, як дискусія-симпозіум, дискусія-дебати.

Разом з учнями навчально-виховного комплексу № 1 Покровської міської ради Донецької області педагоги стали учасниками гри за правилами Всеукраїнського турніру юних філософів та релігієзнавців, під час якої опрацювали теми:

  1. Чому для держави важливо підтримувати сім’ї, готувати до сімейного життя молодь? Як атмосфера в сім’ї впливає на життя держави?
  2. У чому полягає відповідальність батьків за виховання дітей? Як молоді люди мають розуміти відповідальність за своїх дітей від зачаття, створення атмосфери любові у своїй сім’ї та відповідальне батьківство?

На прикладі теми «Які цінності лежали в ідеї створення Європейського Союзу і як вони передаються в тексті гімну ЄС?» учасники семінару усвідомили, що повага до людської гідності, толерантне ставлення до представників різних національностей, релігійних та ідеологічних уподобань пов’язано з християнською духовною спадщиною європейських народів. Ознайомитися з орієнтовними доповідями можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1q8lANVckGoTstkyGPFiAs3IeJDQNmawm?usp=sharing

Дивитись фоторепортаж...