Досвід упровадження медіаграмотності в освітній процес

13 червня 2019 року в антикризовому медіацентрі м. Краматорська відбувся круглий стіл «Упровадження медіаосвіти у вітчизняну педагогічну практику», учасниками якого стали понад 50 педагогів Донецької та Луганської областей, представники Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій, управлінь освіти, методичних кабінетів Краматорської та Лисичанської міських рад, журналісти, військові. Ініціатором проведення заходу став заступник начальника штабу об’єднаних сил зі стратегічних комунікацій, полковник Мирошниченко Р.М., який і модерував зустріч. Присутніх тепло привітала Ломакіна Г.І., проректор Донецького ОБЛІППО.

Мета зустрічі полягала в опрацюванні досвіду впровадження медіаграмотності в освітній процес як важливого елементу регіональної безпеки та інформаційної стійкості населення в умовах гібридної війни. Про хід всеукраїнського експерименту з масового впровадження медіаосвіти «Стандартизація наскрізної соціально-психологічної моделі інтенсивного масового впровадження медіаосвіти у вітчизняну педагогічну практику» доповіли його координатори, а саме: Череповська Н.І., кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, та Дідик Н.Ф., науковий співробітник лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України. Про важливість медіапростору вчителя й учня в умовах розбудови українства на сході країни доповів Ціко І.Г., старший викладач кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Донецького ОБЛІППО, кандидат педагогічних наук. Бондаренко Т.М., доцент кафедри природничо-математичних дисциплін та інформатики в початковій освіті ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», кандидат педагогічних наук, яка є науковим консультантом експериментального Миколаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ст. №3 Миколаївської міської ради Слов’янського району, розповіла про шкільні медіапроекти та їх значення для формування інформаційної стійкості сучасного учня.

Всеукраїнський проект «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» та участь у ньому вчителів м. Краматорська представили його координатори: представник Програми IREX в Україні Макушенко Олеся та методист управління освіти Краматорської міської ради Кравцова Л.Ф.

Досвідом реалізації проекту та фрагменти уроків представили:

  • історії – Антонова А.М., учитель Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №8;
  • української мови та літератури – Мельник В.Г., учитель Краматорської І-ІІІ ступенів №3;
  • мистецтва – Капша К.О., учитель Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3.

Про переваги курсу «Громадянська освіта» (10 клас) для вдосконалення та розвитку сформованих ключових компетентностей НУШ та навичок медіаграмотності доповіла Губіна Л.В., тренер, учитель Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №5, а Григор’єва І.О., заступник директора Краматорської ЗОШ №8, розповіла про формування навичок інфомедійної грамотності та критичного мислення засобами гурткової роботи, турнірного руху та дебатів, літніх таборів Іванова Т.О., тренер, учитель Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, презентувала досвід викладання медіаграмотності як окремих курсів. Ії учні стали учасниками імпровізованої прес-конференції, на якій відповідали на питання учасників круглого столу.

Педагоги Луганщини також поділилися досвідом упровадження медіаграмотності через гурткову, позашкільну діяльність, громадські об’єднання. Проникливим став виступ військового капелана Василя, який підкреслив важливу роль шкільних педагогів у підготовці учнів до тлумачення медіапосилів, розуміння проблем сьогодення. Він наголосив на тому, що військові капелани чекають від педагогів нового покоління захисників Вітчизни, медіаграмотних та розумних патріотів України.

Підтримку педагогам у впровадженні медіаосвіти пообіцяли представники влади, мас-медіа та громадських організацій.

Учасники зустрічі висловили своє задоволення почутим та вдячність Мирошниченку Р.М. за ініціативу. А він подякував учасникам за плідну роботу і бажання поділитися власним досвідом.

Запис круглого столу розміщено за посиланням:

https://www.facebook.com/acmc.ua/videos/2197284560388551/ 

Дивитись фоторепортаж...