V Конгрес освітян Донеччини «Нова українська школа: вчимося вчити по-новому». День перший

20 серпня 2019 року на базі Краматорської української гімназії відбулось урочисте відкриття V Конгресу освітян Донеччини «Нова українська школа: вчимося вчити по-новому». Конгрес — це чудова традиція, важлива настановча науково-методична подія, нагода для кожного з нас обмінятися досвідом, новими напрацюваннями, досягненнями, відкриттями, ознайомитися із сучасними методами та інноваційними технологіями.

У перший день роботи взяли участь 409 осіб: наукові та науково-педагогічні працівники, директори опорних шкіл та закладів загальної середньої освіти, завідувачі філій, методисти та керівники МО міських, районних, ОТГ, учителі, психологи, соціальні педагоги ЗДО, ЗЗСО, ЗПО та ЗВО області, представники громадських освітніх організацій.

Відкрила роботу першого дня Конгресу, привітавши педагогів Донеччини з наближенням нового навчального року та визначивши досягнення і пріоритетні напрямки роботи, Макаренко Світлана Іванівна, проректор із науково-методичної роботи Донецького ОБЛІППО, кандидат педагогічних наук.

Спрямовувала роботу педагогів у перший день Конгресу, Поуль Валентина Станіславівна, завідувач кафедри психології та розвитку особистості, кандидат психологічних наук, та Заріцький Олексій Олексійович, завідувач відділу соціально-психолочічного супроводу особистості.

Центральною подією першого дня стало проведення виставки «Дизайн НУШ: рік другий», у якій уперше за 5 років взяли учать ВСІ міста і райони Донецької області. Виставкову експозицію складали інноваційні доробки методистів МК/МЦ, педагогічних працівників ЗДО, ЗЗСО, ЗПО за локаціями:

«Великий світ на кінчиках маленьких пальчиків» — локація презентувала власні напрацювання закладів дошкільної освіти міст/районів/ОТГ щодо створення розвивального середовища в ЗДО; презентацію авторських тактильно-сенсорних посібників для дітей раннього, дошкільного віку та для дітей з особливими освітніми потребами.

«Інклюзивний простір проєктування корпоративної педагогічної стратегії сучасного закладу освіти для дітей з особливими освітніми потребами» — у локації були представлені візуальні карти-стратегії розвитку закладу освіти, у яких впроваджується різноманітні сучасні форми роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, інтернатних закладів в умовах змін.

«Спорт заради розвитку» — нова концепція розвитку фізичного виховання в Україні» — учасники локації демонстрували досвід упровадження інтерактивних методів та нетрадиційних технологій фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи закладів освіти.

«Цікава психодіагностика» — локація представлена майстер-класами практичних психологів закладів освіти області. Найкращі Майстри області запропонували учасникам зануритися у власний внутрішній світ та відкрити нові грані своєї особистості шляхом цікавого та психологічного інструментарію (проєктивних методик, метафоричних асоціативних карток тощо): тестів характеру, темпераменту, емоційного стану, здібностей, мотивації, які не займають багато часу для проведення та обробки результатів.

Почесні гості Конгресу звернулися до учасників із презентаційними меседжами.

Тимочко Тетяна Валентинівна, голова Всеукраїнської екологічної ліги, висвітлила особливості регіональної політики щодо екологічної просвіти та інформування населення, акцентувала увагу на необхідності розробки та впровадження регіональної Програми з екологічної просвіти та інформування населення Донеччини, окреслила шляхи розв’язання нагальних проблем щодо імплементації заходів із виховання молодого покоління на ідеях сталого розвитку та екологічного світогляду. Тетяна Валентинівна запросила освітян до співпраці з метою формування нового природоохоронного світогляду, забезпечення екологічних прав громадян, формування в Україні засад збалансованого (сталого) розвитку, побудови громадянського суспільства в Україні, що ґрунтується на загальнолюдських цінностях та принципах екологічної етики. 

Коротков Марат Ігорович, менеджер із застосування інформаційних технологій в освіті ТОВ «БМС ТЕХНО» провів демонстрацію мультимедійного забезпечення і дидактичних матеріалів спеціально розроблених для НУШ — «Інтегровані освітні середовища MultiMInd и Eduquest. Ізраїльська методика навчання в рамках Нової української школи та інклюзивної освіти». Виступ виявився дуже цікавим, оскільки сучасний учитель — це вчитель, який володіє новими інформаційними технологіями навчання.

Олена Сівер, керівник департаменту з інформування про мінну небезпеку Данської Ради у справах біженців / Данської Групи з розмінування (DRC-DDG Ukraine) презентувала роботу з інформування про мінну небезпеку для вчителів основ здоров’я.

Учасники та гості Конгресу продовжили плідно працювати та ділитися новими ідеями у восьми секціях.

Методична майстерня «Новітні технології психологічного супроводу в контексті викликів Нової української школи» об’єднала 45 фахівців психологічної служби.

Зазначена тема є вкрай актуальною на сьогодні. Адже в умовах реформування системи освіти зміст діяльності працівників психологічної служби також має змінюватись і набувати нового спрямування. Саме фахівці психологічної служби стають важливими агентами змін, які перебувають у центрі реформи та координують дії всіх суб’єктів освітнього простору через організацію і здійснення відповідного психологічного супроводу на новому рівні.

У теоретико-настановчій частині заходу Заріцький Олексій, завідувач відділу соціально-психологічного супроводу розвитку особистості Донецького ОБЛІППО, розкрив низку ключових завдань, які входять до першочергових векторів діяльності психологічної служби в контексті викликів Нової української школи.

У презентаційно-практичній частині майстерні науковцями Донецького ОБЛІППО та фахівцями психологічної служби області був представлений кращій досвід щодо впровадження новітніх технологій психологічного супроводу освітнього процесу в Новій українській школі.

Правдивцев Павло, старший викладач кафедри управління та адміністрування Донецького ОБЛІППО, кандидат економічних наук, запропонував цікаві цифрові інструменти організації психологічного супроводу в освітньому закладі.

Досвід використання інтерактивних технологій щодо психологічного супроводу готовності педагогів до змін та впровадження інновацій, реалізації Концепції Нової української школи презентувала Фільчакова Тамара, методист відділу координації роботи методичних служб Донецького ОБЛІППО.

Авторські інтерактивні ігри, у які учасники мали змогу пограти, продемонструвала Сахарова Юлія, практичний психолог Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Краматорської міської ради.

Про співпрацю з батьками на засадах педагогіки партнерства розповіла Тимошенко Тетяна, методист психологічної служби міського методичного кабінету закладів освіти Мирноградської міської ради.

Досвідом участі у Всеукраїнському конкурсі авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Профілактичні програми» поділилася Головко Вікторія, завідувач центру практичної психології та соціальної роботи управління освіти Бахмутської міської ради. Презентована нею програма Літньої профілактичної школи «Час обирати» посіла перше місце у ІІІ (фінальному) етапі конкурсу та отримала гриф Міністерства освіти і науки України щодо впровадження в закладах загальної середньої освіти України.

Під час підбиття підсумків методичної майстерні учасники разом із Кадук Оксаною, методистом відділу соціально-психологічного супроводу розвитку особистості Донецького ОБЛІППО, ухвалили резолюцію роботи секції, яка стане частиною загальної резолюції V серпневого Конгресу освітян Донеччини – 2019 «Нова українська школа: вчимося вчити по-новому».

Із матеріалами роботи методичної майстерні можна ознайомитися за посиланням: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1CQQ-R46o9Su7b7WK3PJm1Ke0dogfiYjk

Круглий стіл «Формування ключових компетентностей у контексті розвитку обдарованості» зібрав 40 педагогів Донеччини: директорів, завідувачів, методистів МК, МЦ, представників психологічних служб міст/районів/ОТГ, педагогів ЗЗСО, ЗПО, які працюють з обдарованою молоддю.

Метою секції було визначено: підвищення умотивованості учасників круглого столу щодо здійснення якісного формування ключових компетентностей дітей та молоді в контексті розвитку обдарованості в умовах Нової української школи.

Відкрила роботу секції Сичевська-Дегтярьова Марина, завідувач відділу організаційно-методичного супроводу розвитку обдарованості Донецького ОБЛІППО, яка підкреслила, що завдання педагога — пошук ефективних методів і прийомів формування ключових компетентностей обдарованих учнів, тому їх потрібно зацікавити, умотивувати, допомогти набути необхідних для подальшого життя навичок, не обмежуючись вузьким напрямом того чи іншого шкільного предмета.

Кукс Лариса, заступник директора з навчально-виховної роботи, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист КЗ «Маріупольська спеціалізована школа з поглибленим вивченням новогрецької мови І-ІІІ ступенів № 46 Маріупольської міської ради Донецької області», та Барецька Олена, методист методично-консалтингового Центру департаменту освіти Маріупольської міської ради, Заслужений вчитель України, презентували програму «Підготовка вчителів до організації роботи з обдарованими дітьми».

Лавренко Олена, заступник директора з навчально-виховної роботи Бахмутського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I-III ступенів № 11 – багатопрофільний ліцей»  Бахмутської міської ради Донецької області провела майстер-клас у формі методичного аукціону для вчителів «Творчий учитель – обдарований учень: суб’єкт-суб’єктний діалог».

Попова Тетяна, методист міського методичного кабінету відділу освіти Покровської міської ради, презентувала досвід «Індивідуальна освітня траєкторія, система адресного супроводу обдарованих дітей та її реалізація в закладах освіти Покровська Донецької області».

Бондаренко Тетяна, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, Миколаївського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Миколаївської міської ради Слов’янського району Донецької області, кандидат педагогічних наук, презентувала досвід ініціативної групи «MEDI@NNA» – коло можливостей».

Практичний кейс «Літня школа для обдарованих учнів «Сходинки успіху» — лабораторія досягнень та партнерства» запропонувала Кошова Інеса, учитель англійської мови, спеціаліст вищої категорії Маріупольської спеціалізованої школи з поглибленим вивченням новогрецької мови І-ІІІ ступенів № 46 Маріупольської міської ради Донецької області.

Демонстраційна лабораторія «Робототехніка – стратегічний напрямок впровадження STEM-освіти та розвитку обдарованості дітей та молоді» запрацювала під час круглого столу завдяки Киященко Наталі, учителю початкових класів, та Малаховій Наталії, учителю математики Маріупольської спеціалізованої школи з поглибленим вивченням новогрецької мови І-ІІІ ступенів № 46 Маріупольської міської ради Донецької області.

Наприкінці роботи секції психологічний практикум «Простір чарівних змін» запропонувала присутнім Чепенко Леся, практичний психолог навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І ступеня – гімназія» Мирноградської міської ради Донецької області.

Спікери секції «Круглий стіл «Формування ключових компетентностей у контексті розвитку обдарованості»» за презентовані цікаві й ефективні інновації в роботі отримали Сертифікати Конгресу.

Із матеріалами роботи круглого столу можна ознайомитися за посиланням:

https://drive.google.com/open?id=1CyVhVzrV6SCMxVXMYtBSoElIQw6vH2ZJ

Одне з найважливіших завдань Нової української школи — формування здоров’язбережувальної компетентності учнів та педагогів — об’єднало 46 фахівців Донецької області методичному параді «Здоров’я-безпека-сучасність». Сьогодення доводить, що освіта, безпека та здоров’я нерозривно взаємопов’язані.

Куратор секції Олена Спірке, методист відділу методичного забезпечення оздоровчої функції освіти Донецького ОБЛІППО, привітала та ознайомила присутніх із реалізацією права дітей на якісну освіту у сфері особистого здоров’я, безпеки, навчання учнів на основі життєвих навичок; інформацією щодо підготовки педагогічних працівників на засадах компетентнісного підходу та створення безпечного і дружнього до дитини освітнього середовища.

Олена Сівер, керівник департаменту з інформування про мінну небезпеку, презентувала проєкт «Інформування про мінну небезпеку, спрямоване на молодь, що перебуває під найбільшою загрозою від наземних мін та інших вибухонебезпечних залишків війни на підконтрольній та непідконтрольній територіях України».

Злидіна Олександра, Антикало Світлана та Алла Качура познайомили з новими методами та прийомами роботи методичних кабінетів, центрів та служб щодо здоров’язбереження учнів та педагогів Волноваського та Нікольських районів та м. Маріуполя. Педагог Біряк Світлана, учитель Нікольської гімназії «Софія», презентувала майстер-клас. Бородуліна Ганна, учитель предмету «Основи здоров’я» Маріупольської  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 45, провела тренінгові вправи.

Отже, для успішної роботи з підвищення здоров’я дітей та педагогів важливим є об’єднання зусиль органів охорони здоров’я, освіти і громадських організацій, фондів та становлення учня та педагога, які формують навколо себе безпечне життєве середовище та дотримуються здорового способу життя.

Із матеріалами методичного параду можна ознайомитися за посиланням:

https://drive.google.com/open?id=1-R3f4xd7Zaz-kWJRrKOTPiAiTsNx4FTz

Серпнева студія за напрямком «Упровадження інноваційних технологій у фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність ЗЗСО» об’єднала 70 учителів фізичної культури та предмета «Захист Вітчизни» з усіх міст, районів та ОТГ Донецької області.

Розпочав захід Качан Олексій, завідувач відділу фізичної культури і спортивно-масової роботи Донецького ОБЛІППО, ознайомивши вчителів із рекомендаціями з предметів на 2019-2020 навчальний рік та заходами, які відбуватимуться у другому півріччі 2019 року.

Виступ переможця обласного та учасника Всеукраїнського туру конкурсу «Захист Вітчизни» Бєлова Олександра з Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 7 Бахмутської міської ради був присвячений темі «Формування національної свідомості, патріотичних почуттів учнів через упровадження засад козацького виховання».

Далі всі учасники обговорили доповідь переможця обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Інноваційний урок та урок з елементами футболу» Малого Андрія з Острівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Мар’їнської районної ради.

Також виступали Арабаджи Іван з Ялтинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Першотравневої районної ради, Ковальов Олег з Добропільського НВК «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів – дошкільний навчальний заклад», Богун Геннадій із Клинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бахмутської районної ради, Ібрагімов Руслан із Новодмитрівського навчально-виховного комплексу Костянтинівської районної ради.

Наприкінці роботи секції учасники підбили підсумки та обговорили нагальні питання. Із матеріалами секції можна ознайомитися за посиланням https://drive.google.com/open?id=1VARjNAvVnJyzD33z7LlTTkaGQytltj8R

Секція «Сучасний контент дошкільної освіти регіону», у якій взяли участь 76 педагогів-дошкільників, провела плідне обговорення результатів роботи методичних служб дошкілля області, ознайомила з основними тенденціями розвитку дошкільної освіти регіону в контексті викликів Нової української школи.

Визначення перспектив на новий навчальний рік відбулося у формі презентаційного меседжу «Регіональний компонент дошкільної освіти: виклики сучасності та шляхи їх вирішення» Стягунової Ольги, завідувача відділу дошкільної освіти ОБЛІППО, кандидата педагогічних наук, яка організувала активну роботу секції та дозволила не тільки проаналізувати минулий рік і поділитися його знахідками, а й визначила основні модерні педагогічні меседжі.

Особливо актуальним виявився інтерактивний діалог «Нові тенденції в організації ігрової діяльності “цифрових дітей” в умовах ЗДО» Іванчук Сабіни, старшого викладача кафедри дошкільної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», кандидата педагогічних наук.

Методичний інтенсив «Супервізія в системі методичного менеджменту» Нікітюк Катерини, старшого викладача кафедри психології та розвитку особистості ОБЛІППО, надав педагогам можливість познайомитись із принципами та глухими кутами супервізії, порівняти функції наставництва та контролю.

Брифіноут «Сучасні підходи до забезпечення рухової активності дошкільників в умовах ЗДО області» Сопільник Алли, методиста відділу дошкільної освіти ОБЛІППО, познайомив присутніх із сучасними підходами до забезпечення рухової активності дошкільників в умовах ЗДО та методичними знахідками в контексті технології «Навчання в русі».

Сучасним досвідом роботи з теми «Скелелазіння як інноваційний шлях фізичного розвитку старших дошкільників» поділилися Дудинська Лариса, вихователь-методист, та Гонта Лариса, інструктор із фізичної культури ЗДО № 67 Краматорської міської ради, Тальмонт Олена, завідувач ЗДО № 70 Слов’янської міської ради.

Яскраві емоції та враження учасники отримали від дидактичного рапорту «Регіональний компонент музичного виховання дошкільників» музичних керівників Самбор Лариси із ЗДО № 47 Краматорської міської ради та Калашникової Світлани із ЗДО №2 Слов’янської міської ради, які дійсно рапортували педагогічній спільноті про участь у міжобласному семінарі музичних керівників закладів дошкільної освіти Івано-Франківської та Донецької областей «Музично-естетичний розвиток дошкільників: регіональний компонент».

Усі 76 учасників секції відзначили змістовність та практико-орієнтоване наповнення роботи. З фотоматеріалами та презентаціями можна ознайомитися за посиланням:

https://drive.google.com/open?id=1LvUIJAGX9WzQLrwDxtyQvhTS_p4hHu5h

Інструктивно-методичний семінар «Інклюзивний простір проєктування корпоративної педагогічної стратегії сучасного закладу освіти для дітей з особливими освітніми потребами» надав можливість 66 фахівцям інклюзивної освіти долучитися до партнерської взаємодії. У роботі заходу взяли участь завідувач відділу професійного розвитку фахівців освіти дітей з особливими освітніми потребами Донецького ОБЛІППО, кандидат педагогічних наук Лопухіна Т. В., Коротков М. І., менеджер ТОВ «БМС Техно», завідувач ЗДО № 31 «МИР» Костянтинівської міської ради Корнєєва О. Л., директор Парасковіївської спеціальної загально освітньої школи – інтернату № 40 Донецької обласної ради Василенко О. І., заступник директора з НВР Парасковіївської спеціальної загально освітньої школи – інтернату № 40 Донецької обласної ради Гончарова Т.В., учитель-дефектолог, «старший вчитель» Костянтинівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 32 Донецької обласної ради Дика О. В., заступник директора з НВР Слов’янська спеціальної загальноосвітньої школи – інтернату I-III ст. № 23 Донецької обласної ради Маліцька Т. Г., заступник директора ЗОШ № 8 I-III ст. Краматорської міської ради Гранкіна О. В.

Захід складався з інформаційно-методичного блоку та презентацій педагогічного досвіду розвитку навчальних закладів Донецької області в ракурсі науково-методичного супроводу спеціальної та інклюзивної освіти в регіоні у 2019-2020 н.р.

Перший блок розпочався з виступу завідувача ПРФОДООП Донецького ОБЛІППО Лопухіної Тетяни, яка акцентувала увагу присутніх на ролі педагога в організації інклюзивної освіти в закладах загальної середньої та спеціальної освіти області. Управлінський аспект упровадження моделі інклюзивного навчання і виховання в умовах спеціальної школи-інтернату розкрив директор Парасковіївської СЗШІ № 40 Василенко Олександр.

У процесі роботи секції була визначена головна мета роботи закладів інклюзивної освіти — виявлення потенціалу та ресурсів закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами, оприлюднення нового бачення освітнього простору регіону, реалізація інноваційних моделей підготовки педагогічних кадрів та підвищення кваліфікації керівних педагогічних кадрів до роботи у форматі інклюзивної освіти.

Матеріали секції можна переглянути за посиланням https://drive.google.com/open?id=1ETr-lf8J4Tz1k3D0pILJZ81dYYjKgn24

У рамках Конгресу була передбачена робота секції «Методичний семінар «Професійна майстерність педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів», метою якої було вдосконалити взаємодію фахівців інклюзивно-ресурсного центру — осередка довіри та підтримки — з іншими учасниками освітнього процесу під час створення належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище, а також висвітлити ролі та функції інклюзивно-ресурсного центру в системі цілеспрямованого ефективного психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

У заході взяли участь 30 осіб з-поміж директорів та педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів.

Про інклюзивну освіту як сферу відповідальності держави та суспільства розповіла куратор секції Коваль Аліна, завідувач Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Донецького ОБЛІППО. Скворцова Галина, методист РЦПІО, висвітлила питання міжвідомчого та соціоосвітнього партнерства та державно-громадського управління інклюзивної освіти.

Шляхи співпраці ІРЦ із громадськими організаціями, а саме ролі волонтерства як однієї з важливих форм надання соціальної допомоги в розвитку інклюзії в освітньому просторі регіону розкрила Бельдєй Ірина, директор «Інклюзивно-ресурсного центру» Волноваської районної ради Донецької області.

Півень Лілія, методист РЦПІО, закценувала увагу присутніх на дитині з особливими освітніми потребами як суб’єкті інклюзивної освіти. Роль сім’ї у соціалізації дитини з особливими освітніми потребами та основні моменти роботи з батьками представила Разумова Тетяна, директор «Інклюзивно-ресурсного центру» Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області. Про організацію освітнього процесу в умовах інклюзивної освіти розповіла методист РЦПІО Сухарь Галина.

Лук’ян Тетяна, директор «Інклюзивно-ресурсного центру» Добропільської міської ради Донецької області, зупинилася на основних механізмах ефективної взаємодії команди супроводу та фахівців ІРЦ як учасників навчального процесу у забезпеченні індивідуального супроводу дитини з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання.

Блок презентації педагогічного досвіду був представлений Трубачовою Катериною, директором «Інклюзивно-ресурсного центру Соледарської міської ради», яка запропонувала учасникам семінару здійснити вебекскурсію закладом ІРЦ.

Набутим досвідом стосовно проведення корекційно-розвивальних занять в умовах ІРЦ та забезпечення системного кваліфікованого супроводу дітей з ООП поділилася Бобнєва Оксана, директор «Інклюзивно-ресурсного центру» Костянтинівської міської ради.

Обговоривши науково-теоретичні та практичні проблеми щодо удосконалення взаємодії фахівців інклюзивно-ресурсного центру з іншими учасниками освітнього процесу під час створення належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище та цілеспрямованого ефективного психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, учасники заходу вважають за доцільне висловити такі рекомендації:

  • сприяти поширенню мережі закладів дошкільної та загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням;
  • налагодити співпрацю інклюзивно-ресурсних центрів із закладами освіти з питань методичної допомоги психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП;
  • надавати консультації та забезпечувати взаємодію команди фахівців ІРЦ із педагогічними працівниками закладів освіти та батьками дітей з ООП.

Із матеріалами секції можна ознайомитися за посиланням

https://drive.google.com/open?id=1wHRbj8A0RkR5a1KyWow6tDsxm76cyQ-a

Висвітлення ефективних шляхів створення безпечного освітнього середовища для всебічного розвитку особистості в Новій українській школі стало метою роботи 36 активних керівників, педагогів та учнів на Педагогічній майстерні «Школа сприяння здоров’ю» як здоров’язбережувальний освітній простір розвитку суб’єктів освітньої діяльності – Безпечна і дружня до дитини школа».

Спрямування зусиль на моделювання підходу «Безпечна та дружня до дитини школа» (БДДШ) із метою якісного реформування галузі української освіти з урахуванням прав та потреб усіх дітей, особливо найбільш вразливих, стандарти БДДШ, що стають основою та пріоритетом для планування розвитку освітніх установ, висвітлювала Поуль Валентина, завідувач кафедри психології та розвитку особистості Донецького ОБЛІППО, кандидат психологічних наук, регіональний координатор моделювання підходу «Безпечна та дружня до дитини школа». Датченко Наталія, консультант-експерт із результатів моделювання підходу «Безпечна та дружня до дитини школа» та Стукало Світлана, офіцер освітніх програм зонального Краматорського офісу Представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), проаналізували сильні та слабкі сторони пілотних навчальних закладів, які почали моделювання підходу трансформації шкіл у контексті реформи системи освіти України.

Значущість управлінських рішень у процесі створення безпечного освітнього середовища в реаліях сучасного світу через реагування на нові виклики життя, пошук можливостей висвітлювали Бурдун Світлана, директор Іллінівського опорного закладу загальної середньої освіти з поглибленим вивченням іноземних мов Іллінівської сільської ради Костянтинівського району, та Кириченко Валентина, заступник директора з виховної роботи комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 36 Маріупольської міської ради Донецької області».

У процесі обміну досвідом Литовченко Світлана, директор, та Мальцева Оксана, заступник директора з навчально-виховної роботи Добропільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Добропільської районної ради, зробили акцент саме на ролі вчителя у створенні безпечного освітнього середовища, Головаш Маргарита, учитель іноземної мови комунального закладу «Билбасівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів» Слов'янської районної ради, — на командній роботі супроводу в інклюзивному класі; Швидка Тетяна, вихователь ЗДО № 31 «Мир» м. Костянтинівка, — на формуванні інклюзивного простору в закладі дошкільної освіти.

Активну позицію учнівського самоврядування у формуванні життєвих компетенцій через участь у проєктній діяльності презентувала Усенко Анна, учениця 9 класу, президент учнівського самоврядування закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 20 військово-цивільної адміністрації міста Торецьк разом із директором цього закладу Черкащенко Іриною. На партнерській взаємодії закладу освіти з батьками як ефективному шляху до розвитку успішної особистості дитини наголошувала Савiна Оксана, практичний психолог Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 1 Бахмутської міської ради.

Цікавим та корисним став для учасників досвід створення оптимальних умов для формування безпечного освітнього середовища в НВК № 1 м. Покровська, який представила Хмарна Антоніна, заступник директора з науково-методичної роботи Навчально-виховного комплексу № 1 Покровської міської ради.

Наприкінці роботи секції учасники опрацювали резолюцію та матеріали, з якими можна ознайомитися за посиланням https://drive.google.com/open?id=1Jl2tF-rFJ5h6cnbxssMZPrIp8v8WDYGE

Професіоналізм, знання, досвід і високі людські якості наших учителів, психологів, асистентів, їхній потужний науковий, освітній та технологічний потенціал дають усі можливості ефективно реформувати вітчизняну систему освіти й вивести Нову українську школу на найвищий європейський рівень.

Учасники та організатори першого дня V Конгресу освітян Донеччини бажають педагогам у новому навчальному році цікавої й плідної роботи, творчих здобутків та натхнення! А V Конгрес освітян продовжує свою роботу…

Дивитись фоторепортаж...