Виховуємо громадян і патріотів, залучаючи до вивчення історії…

13 квітня 2017 року у ЗОШ № 20 м. Торецька відбулося чергове засідання постійно діючого семінару «Вивчення контраверсійних питань у шкільному курсі історії ХХ століття: науковий та методологічний аспекти» для методистів МК, керівників МО учителів суспільних дисциплін, учителів історії. Захід був присвячений організації учнівських досліджень зі складних та важливих ювілейних подій історії ХХ – початку ХХІ століття в системі шкільної історичної освіти.

Торецька ЗОШ № 20 на чолі з директором Черкащенко І. І. гостинно зустріла учасників обласного семінару. Робота розпочалася з приємної екскурсії до оновленого зразкового історично-краєзнавчого музею «Пам`ять», де учні-екскурсоводи розповідали про яскраві сторінки історії свого селища та видатних земляків.

Здивування та захоплення в учасників семінару викликало відвідування етнографічного музею-кімнати «Світлиця», який представила Самойленко Т. М. Як щира господиня, вона познайомила гостей із побутом та життям місцевих жителів у ХІХ – ХХ століттях. А відвідування «Кімнати-релаксації» сприяло тому, що учитель основ здоров`я ЗОШ № 20 Муха І. М. поділилася методиками поліпшення стану здоров`я всіх учасників навчального процесу за допомогою соляних парів, ароматерапії та масажів.

Теоретично-практична гостина семінару розпочалася з доповіді Кондратенка О. В. – завідувача кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики викладання Донецького облІППО, кандидата історичних наук, доцента – «Контраверсійні питання в історії та особливості опрацювання джерел на прикладі дослідження подій Лютневої революції 1917 р.». Кондратенко О. В. зупинився на особливостях історичних джерел часів революції 1917 – 1918 рр. та способах дослідження цих подій учнями 10 класу та вчителями.

Виступ Корнацького І. А. – головного зберігача фондів Бахмутського краєзнавчого музею, заступника голови Донецької обласної спілки краєзнавців України – торкнувся проблеми гібридноі війни на сучасному етапі. Доповідач зупинився на науковому тлумаченні поняття «Гібридна війна; її феномені, джерелах, глобальних формах протистояння та особливостях подій в Україні у 2014 – 2017 рр.».

Методист МК м. Торецька Черкащенко О. О. презентував роботу Торецького ММК щодо розвитку критичного мислення учнів 10-11 класів через учнівські дослідження контраверсійних подій історії ХХ – ХХІ століть у межах міської програми «Мережева взаємодія освітніх округів». У презентації зроблено наголос на інструментаріях створення умов для розвитку кричного мислення та напрямках роботи ММО з цього питання.

   Практичну роботу з теми семінару розпочав майстер-клас учителя історії ЗОШ № 10 м. Торецька Корінєва С. І., «Форми, методи та прийоми роботи з історичними джерелами на уроці в 10 класі: Період Великого Терору 1936 – 1938 рр. в УРСР». Коцан В. В., учитель історії ЗОШ № 10 представила роботу літньої профільної школи та результати її діяльності на основі відеофрагментів заняття «Зустріч століть: висвітлення подій революції та часів козаччини в історико-культурному просторі». У цьому матеріалі були представлені бінарні форми та прийоми досягнення критичного мислення учнів та формування історичних компетентностей як в урочний, так і в позаурочний час. Пилипенко Л. В., учитель історії, директор ЗОШ № 17 м. Торецька, презентувала роботу клубу старшокласників «Я лідер» за темою «Соціалістичне змагання: «за» і «проти». Учитель показала, як за допомогою та документальних відеоджерел формувати в учнів критичне мислення, бажання організувати дискусії, брати участь в історичних турнірах та конкурсах. Тіліжинська Н. В., учитель історії ЗОШ № 20 продемонструвала методику використання усних джерел (спогадів очевидців) під час вивчення теми в 11 класі «Друга Світова війна». Проект «Донеччина на долоні» презентувала Перерва О. Ю., учитель історії ЗОШ № 2. Ця форма роботи була представлена як довгостроковий науковий дослідницький проект учнів, учителів історії, географії, мовознавства, який поступово збирається в одне ціле.

Завершила роботу постійно діючого семінару Рибак І. М., завідувач відділу суспільних дисциплін Донецького облІППО, методичними рекомендаціями та інформацією щодо нових підходів у викладанні предмета з таких питань:

  • зміни в шкільних програмах з історії;
  • нові підручники для 9 класів з історії та правознавства;
  • медіаграмотність учителів;
  • обласні професійні та учнівські конкурси.

  Робота семінару відбулася на високому професійному рівні, учасники обмінялися різноманітним досвідом із висвітленням проблемних питань історії та власними думками.

Дивитись фоторепортаж...