В останній тиждень жовтня у світі вже 12-й рік поспіль проводять Глобальний тиждень медійної та інформаційної грамотності, який щорічно відзначається у світі за ініціативою ЮНЕСКО.

Тиждень підкреслює важливість медіаграмотності в сучасну цифрову епоху, наголошуючи на необхідності медійної та інформаційної грамотності як ключової навички громадян ХХІ століття. Ця щорічна подія має на меті мобілізувати зацікавлені сторони в усьому світі підвищити рівень цифрових навичок та компетентностей суспільства.

Оскільки бібліотеки мають значні напрацювання щодо медійної та інформаційної освіти, а також виступають провідниками цифрової грамотності 26.10.2023 року бібліотекою Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти було проведено вебінар для завідувачів бібліотек і бібліотекарів ЗЗСО, ЗП(Т)О, ЗПО на тему «Цифрові інструменти в роботі бібліотек». Проведений захід буде зареєстровано на офіційному вебсайті Глобального тижня медійної та інформаційної грамотності 2023.

Ольга СКІБІНА, завідувачка бібліотеки Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, привітала учасників вебінару та окреслила актуальність питання медіаграмотності як необхідної складової професійної компетентності сучасного бібліотекаря. Наголосила на тому, що рівень цифрової компетентності залежить від ступеня включеності людини в інформаційний простір. Дала практичні рекомендації щодо вміння адекватно взаємодіяти з потоками медійної інформації: здійснювати пошук, аналізувати, критично оцінювати, систематизувати та створювати медіатексти.

Завідувачкою бібліотеки Іллінівського опорного ЗЗСО з поглибленим вивченням іноземних мов Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Оксаною КАРПЕНКО презентовано електронний посібник «Планування роботи шкільної бібліотеки: методична консультація», що є методичним порадником бібліотечним працівникам закладів загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти та позашкільної освіти. Видання містить приклад плану соціокультурної діяльності на півріччя, місячний план заходів бібліотеки в дистанційному форматі та річну програму саморозвитку бібліотекаря. Матеріали подано у зручній табличній формі, наголошено на заходах із промоції читання, формування інформаційної культури, медіаграмотності, академічної доброчесності тощо.

Ганна ТКАЧЕНКО, бібліотекар Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, ознайомила із цифровими інструментами та вебсервісами для створення освітнього та бібліотечного контенту, електронними освітніми ресурсами для підвищення цифрової компетентності, розкрила можливості порталу «Дія».

Близько 60 учасників заходу долучилися до практикуму з використання інтерактивних дошок для сумісної роботи та створили хмару тегів за темою вебінару. Учасники цього змістовного заходу дійшли висновку, що цифрові інструменти сприяють створенню інноваційного цифрового середовища; інтенсифікують комунікативні зв’язки всіх учасників освітнього процесу, створюючи умови для самореалізації, співпраці, рефлексії; забезпечують інтерактивну та інформаційну взаємодію.

З матеріалами та фото заходу можна ознайомитися за лінком: http://surl.li/mnvpc