У День української писемності та мови гаряче серце Донеччини билося в унісон із серцями інших областей нашої великої держави. І стукіт сердець українців лунав з усіх куточків світу! 27 жовтня 2023 року відбулося обласне свято «Українська – мова єднання незламних!»

Назва свята не випадкова, а підтверджена 611 днями та 8 роками прикладів нескореності, мужності, віри, готовності до боротьби, У святковий день Донеччина ще раз висловлює щиру подяку захисникам і захисницям, які стійко боронять Україну та наближають день нашої перемоги.

Із вітальним словом до учасників заходу звернулися почесні гості. Заступниця голови облдержадміністрації Юлія Костюніна нагадала трагічні сторінки історії рідної мови та висловила захоплення українським словом зараз як мужньою, мудрою зброєю. Говорячи про сьогоднішнє свято, Юлія Олександрівна  підкреслила: «Це ще одна нагода показати всьому світові, що Донеччина – це Україна. Мешканці нашої області – люди різних  професій, різного віку, – тимчасово знаходячись у різних куточках нашої держави та за кордоном, писатимуть диктант єдності, доводячи, що нам важлива українська мова, що ми усвідомлюємо себе частиною великого, волелюбного і непереможного народу».

Т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв висловив радість від зустрічі з донеччанами. «Ми йдемо правильним шляхом, - зазначив він, бо «українська мова – мова перемоги». Почесний гість закликав українців до єдності в опорі та в любові до української мови.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зазначив важливість національної ідентичності. «Ми утверджуємося як велика європейська світова нація, яка починає свою домашню роботу з армії, з мови, яка молиться рідною своєму українському Богові Перемоги!».

Посилив враження від єднання зі співвітчизниками телеміст за участю представників освітньо-консультаційного пункту в м. Святогірськ; Світлани Кудояр та її сина Іллі – родини з Донеччини, яка тимчасово перебуває за кордоном; Донецького державного університету внутрішніх справ; групи цивільно-військового співробітництва Донецької окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України; Олександрівської селищної ради.

 

Під час Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності на зв’язку з локацією у м. Києві були 6 освітніх консультаційних пунктів, 14 освітніх локацій, розташованих у гуманітарних хабах територіальних громад, студенти закладів професійної (професійно-технічної),  фахової передвищої, вищої освіти, релокованих у безпечніші міста України, усі заклади ЗЗСО.

Продовжила захід із нагоди Дня української писемності та мови начальниця управління культури і туризму Донецької обласної військової адміністрації Вікторія Точена, презентувавши результати реалізації «Регіональної Програми сприяння функціонуванню української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на території Донецької області на 2023–2026 роки».

Перлиною свята стала вистава «Крик нації» комунального закладу «Донецький академічний обласний драматичний театр (м. Маріуполь)», над якою працювала команда в складі режисерки-постановниці, заслуженої артистки України Людмили Колосович, художниці, заслуженої діячки мистецтв України Емми Зайцевої та режисерки з пластики Наталії Каспшишак-Сенів (США).

Ще в XVII столітті один із творців литовської писемності Мікалоюс Даукша писав, що «рідна мова – мати єдності, батько громадянства і сторож держави». І сьогодні ці слова відлунюють у серці кожного з нас. Вітаємо співвітчизників із Днем української писемності та мови!

 

Зараз до перегляду заходу на You Tube долучилися близько 10 тисяч осіб. Відеозапис свята знаходиться за покликанням https://www.youtube.com/watch?v=mEeTzItd0qU