28 березня  2024 року відділом розвитку особистості Донецького облІППО проведено перше заняття постійно діючого семінару «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу в контексті надолуження освітніх втрат», до якого долучилося 95 педагогів. Модераторами заходу виступили Катерина Нікітюк та Марина Сичевська-Дегтярьова.

Надолуження  освітніх втрат в умовах війни має базуватися на глибокому розумінні психології особистості. Я-концепція – відображення психоемоційних переживань, життєвих стратегій особистості; динамічна система уявлень людини про саму себе, яка стимулює або гальмує активність людини. Отже, у процесі надолуження  освітніх втрат важливо  передбачити використання тих інструментів, які дають дітям упевненість, віру у власні сили, відчуття автономності.

Перша зустріч  за темою  «Самооцінка і Я-концепція у кризових та посткризових умовах життя» мала на меті висвітлення стратегій  роботи з учнями, які сприяють розвитку позитивної самооцінки  та надолуженню освітніх втрат.

Протягом зустрічі актуальною інформацією та практичними напрацюваннями ділилися:

Тетяна Колган, проректор з навчальної роботи та економічних питань, доцент кафедри управління та адміністрування Донецького облІППО, кандидат педагогічних наук, ознайомивши учасників заняття з причинами, наслідками  й шляхами  подолання освітніх втрат.

02 3

Людмила Самофалова,  практичний психолог Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9 Покровської міської ради Донецької області, запропонувавши практикум самоусвідомлення «Моя життєва позиція. Ставлення до себе».

Галина Золотько, практичний психолог Дошкільного навчального закладу № 34 «Вуглик» відділу освіти Добропільської міської ради,  поінформувавши  про психологічні особливості самооцінки дошкільного віку у кризових  умовах життя.

Оксана Савіна, практичний психолог Бахмутської загальноосвітньої  школи І-ІІІ ступенів №5 з профільним навчанням Бахмутської міської ради Донецької області, розкривши  особливості самооцінки учнів початкової школи.

Наталя Пономаренко,  практичний психолог Бахмутської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24 з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів Бахмутської міської ради Донецької області, запропонувавши педагогам долучитися до виконання  вправи  «Мій ранковий ритуал».

Катерина Нікітюк,  методист відділу розвитку особистості Донецького облІППО, закцентувавши увагу учасників на стратегіях роботи з учнями, які підтримують розвиток позитивної я-концепції та сприяють  надолуженню освітніх втрат.

03 3

Насичений порядок денний дав можливість учасникам заходу дійти висновку про те, що Я-концепція становить основу саморегуляції дитини, на базі якої вона діє, досягає визначеної мети, будує свої стосунки з навколишнім світом. Визнання думок, емоцій, переживань,  потреб дитини, покрокова підтримка у відновленні й опануванні компетентностей  – шлях до позитивної Я-концепції! Позитивна Я-концепція – успішне надолуження освітніх втрат, гармонія і життєвий успіх!

За інформацією відділу розвитку особистості.