15 травня 2024 року кафедрою природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання проведено воркшоп до Дня вишиванки «Від голочки до магії візерунку», який об’єднав понад 100 вчителів трудового навчання та технології Донеччини.

Ольга Кітова, доцент кафедри природничо-математичних дисциплін та методики їх викладання, кандидат педагогічних наук, доцент, окресливши мету й завдання воркшопу, висвітлила історію традиції відзначати третього четверга травня День вишиванки, звернула увагу на символічність свята та необхідність проведення заходів, спрямованих на популяризацію технології виготовлення вишитих виробів як засобу збереження українських традицій і культури.

Врахувавши змістове наповнення модельних навчальних програм НУШ та місце, приділене в них технології вишивки, творча група вчителів Костянтинівської громади презентувала авторські навчально-методичні матеріали, узагальнені на дошці Padlet і доповнені необхідними для дистанційного навчання онлайн-ресурсами, що можуть стати в пригоді вчителям при ознайомленні учнів з технологією виготовлення вишитих виробів.

Керівником творчої групи Юлією Костилевою, учителем трудового навчання, технології та мистецтва Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 Костянтинівської міської ради, були висвітлені особливості реалізації проєктної діяльності та презентована структуру розробленого медіаресурсу з теми «Вишивка», наповнення якого систематизовано відповідно до етапів проєктної діяльності та спрямовано на виготовлення різних за складністю об’єктів. Учасникам воркшопу продемонстровано учнівські проєкти «Вишиті дрібнички» – гольниці-кривульки, чохли для ножиць, закладки, брелоки, а також прикраси з мікровишивкою – та «Етновиріб: рушник, вишиванка».

Враховуючи те, що проєктування та виготовлення вишитих виробів дотичне до багатьох шкільних предметів, зокрема інформатики, Олександр Легейда, учитель трудового навчання, технології та інформатики Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 Костянтинівської міської ради, висвітлив можливості комп’ютерного моделювання вишивки та ознайомив учасників воркшопу з інтерактивним плакатом «Вишиванка», розробленим за допомогою платформи Genial.ly (https://view.genial.ly/6604803c7982a00014bed808/interactive-image-dancer-in-motion).

Занурення у світ літератури та естетичного виховання при опануванні теми «Вишивка» забезпечив Вадим Покойний, учитель трудового навчання, української мови та літератури Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №5 Костянтинівської міської ради. Вадим Валентинович звернув увагу учасників на розроблення ментальної карти за допомогою онлайн-інструменту графічного дизайну Canva, інформацією для укладання якої слугував написаний ним вірш «Селом ходить Вишиванка», а також навчив педагогів створювати творчі завдання різної складності за допомогою платформи Jigsawplanet (https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=302539419009; https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=10914afc2bc6).

Можливості сучасних онлайн-застосунків для розроблення особистого орнаменту були висвітлені Іриною Шепель, учителем мистецтва НВК «Ліцей із загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів» Костянтинівської міської ради (https://ornament.name/creator; https://vyshyvka.ukrzen.in.ua/word/%D0%BA%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B8%20%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8/4;  https://vytvory.ua/constructor?m=17). Окрім того, Ірина Яківна висвітлила можливості таких освітніх платформ, як Educaplay та LearningApps, для ознайомлення та перевірки знань з питань техніки безпеки.

Розуміючи важливість візуалізації при опануванні техніки вишивання, учитель трудового навчання та технології Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 Костянтинівської міської ради  Наталія Каракуц презентувала мультимедійну книгу «Технологія виконання вишивки», розроблену за допомогою конструктора BooKCreator (https://read.bookcreator.com/XmeGyDh9UWR55KQbLqKlX6rPLsR2/g96IpN3MSVGp3u2cQCRh_Q).

Родзинками заходу стали онлайн-майстер-класи з виготовлення вишитих виробів, до показу яких були залучені майже всі учасники творчої групи. Так, Інною Черник, учителем трудового навчання та технології Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №5 Костянтинівської міської ради, надано рекомендації зі створення цікавого навчального відео,презентовано майстер-клас з виготовлення закладок, прикрашених вишивкою.

Пам’ятаючи про важливість здійснення індивідуальної перевірки знань, Вікторія Новицька, учитель трудового навчання, технології та основ здоров’я НВК «Ліцей із загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів» Костянтинівської міської ради, запропонувала учасникам воркшопу долучитися до проходження підсумкового тесту, розміщеного на освітній платформі «Всеосвіта» (https://vseosvita.ua/test/test-tekhnolohiia-vykonannia-vyshytykh-vyrobiv-vyshyvannia-rushnyka-merezhkamy-4349055.html).

Завершився захід рефлексією з використанням дошки WBO, на якій учасники змогли залишити свої враження від методичного воркшопу з нагоди Дня вишиванки, поділитися емоціями та планами на майбутнє щодо використання наданих матеріалів.  

Фотоматеріали...

За інформацією кафедри природничо-математичних дисциплін

та методики їх викладання.