22.02.2024 року Донецьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти у партнерстві з ДЗВО «Університет менеджменту освіти» Національної академії педагогічних наук України, Інститутом педагогіки НАПН України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» та Асоціацією керівників шкіл України організовано науково-практичну конференцію «Актуальні питання забезпечення стійкості системи управління освітою в умовах воєнного стану», яка об’єднала близько 500 учасників із м. Києва, Донецької, Запорізької, Одеської, Волинської, Луганської, Хмельницької, Чернівецької, Дніпропетровської, Харківської, Кіровоградської, Житомирської, Черкаської областей.

Метою конференції було визначено: узагальнити та систематизувати основні тенденції та особливості форм і методів управління освітою в умовах воєнного стану, окреслити перспективи відновлення системи освіти в повоєнний час.

До роботи конференції долучилися науковці, докторанти, аспіранти, методисти, керівники та педагогічні працівники закладів освіти, фахівці в галузі освіти, керівні кадри та працівники органів управління освітою територіальних громад та військових адміністрацій, центрів професійного розвитку педагогічних працівників, інклюзивно-ресурсних центрів.

Учасників конференції привітали Юлія Бурцева, ректор Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти; Олена Онаць, завідувач відділу економіки та управління загальною середньою освітою Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, президент Асоціації керівників шкіл України; Олександр Дем’янюк, доктор історичних наук, професор, заступник директора з науково-педагогічної діяльності Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.

Круглий стіл «Організаційно-правові засади управління освітою в умовах автономізації освітньої мережі» було присвячено питанням нормативно-правового забезпечення освітньої галузі в умовах воєнного стану, управлінській компетентності керівників освітніх закладів, цифровізації освітнього процесу, управлінським механізмам забезпечення конкурентоспроможності закладу освіти тощо. Із доповідями виступили Ірина Цимбал, ректор Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент, наголосивши на автономізації управлінських процесів, яка передбачена Законом України «Про освіту»; Тамара Сорочан, директор Центрального інституту післядипломної освіти ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України, професор кафедри філософії і освіти дорослих, доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти України, представивши тему «Освіта для миру: стійкість управління в перехідний період»; Наталія Куриш, в. о. директора КЗ «Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області», кандидат педагогічних наук, висвітливши управлінські механізми забезпечення конкурентоспроможності закладу освіти в умовах нових викликів; Полякова Вікторія, кандидат педагогічних наук, головний спеціаліст департаменту освіти і науки виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області, запропонувавши учасникам конференції модель інтеграційного підходу в управлінні освітою на рівні територіальної громади; Едуард Гончаров, директор Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Донецькій області, закцентувавши увагу на важливості підвищення цифрової компетентності педагогічних працівників; Володимир Курський, т. в. о. директора департаменту освіти Маріупольської міської ради Донецької області, висвітливши досвід організації освітнього процесу в м. Маріуполі в умовах дії воєнного стану.

Для керівників закладів освіти Іриною Цимбол, директором Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, було проведено майстер-клас «Нормативно-правове забезпечення освітнього процесу: ризики, виклики».

Напрацьованим досвідом і новими ідеями щодо організації освітнього процесу в умовах дії воєнного стану та післявоєнного відновлення учасники конференції ділилися у тематичних секціях (матеріали секцій можна переглянути за покликанням).

Секція №1

«REСТАРТ УПРАВЛІННЯ ЗЗСО: БЕЗПЕКА, ЯКІСТЬ, ЦИФРОВІЗАЦІЯ, ПОДОЛАННЯ ОСВІТНІХ ВТРАТ»

Довготривалий карантин та воєнний стан призвели до освітніх втрат у сфері загальної середньої освіти і не тільки. Перед керівниками постали численні виклики, проблеми, з якими вони раніше не стикалися, – втрата контингенту, зниження рівня навчальних досягнень здобувачів освіти, відтік кадрів, втрата локальних документів. Усе це зумовило пошук нових шляхів вирішення виявлених проблем, швидке реагування на серйозні виклики. Управлінський досвід, напрацьований протягом дії воєнного стану, був представлений на секції керівників закладів освіти та центрів професійного розвитку педагогічних працівників.

Олександр Пастовенський, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, зробив порівняльний аналіз актуальних моделей профільної середньої освіти в Україні. Олена Онаць, завідувач відділу економіки та управління загальною середньою освітою Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник, президент Асоціації керівників шкіл України, розкрила вектори управлінської діяльності керівника-лідера закладу освіти в сучасних умовах.

1

2

Практичний досвід управління закладом освіти в контексті його цифровізації був представлений заступником директора Бахмутського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа I-III ступенів № 11 – багатопрофільний ліцей» Бахмутської міської ради Донецької області Наталією Ларченко. Досвід організації роботи громади з подолання освітніх втрат у різних закладах освіти розкрито Наталією Скрипниченко, директором ЦПРПП управління освіти Торецької міської ВА.

3

4

Важливе питання безпеки та кібербезпеки зокрема було висвітлено Катериною Чиж, заступником директора з НВР Гродівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Гродівської селищної ради Покровського району Донецької області, яка представила досвід реалізації проєкту «Кібербезпека здобувачів освіти – шлях до захисту в Інтернеті», та Вадимом Абизовим, завідувачем кафедри управління та адміністрування Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

5

Секція керівників освітніх закладів і центрів професійного розвитку педагогічних працівників зібрала понад 50 учасників. До збірника конференції увійшло 38 тез.
6

 

Секція № 2

«УПРАВЛІНСЬКІ ПІДХОДИ ТА СТРАТЕГІЇ НАДАННЯ ПСИХОСОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ В ОСВІТНІЙ СФЕРІ  В УМОВАХ ВІЙНИ ТА ПІСЛЯВОЄННИЙ ЧАС»

У зв’язку з непередбачуваними викликами війни освітня галузь стикається зі складним завданням – забезпечення психосоціальної підтримки педагогічного персоналу та учнів. Ця тема об’єднала 45 учасників секції «Управлінські підходи та стратегії надання психосоціальної підтримки в освітній сфері в умовах війни та післявоєнний час», під час якої були презентовані нові управлінські підходи та стратегії з відновлення психосоціального здоров'я учасників освітнього процесу, підтримки стійкості та розвитку освітніх установ у важкі періоди війни та після неї.

Одним із ключових елементів новаторської стратегії є використання технологій для розвитку онлайн-платформ, які сприяють ефективній взаємодії між учнями та педагогами у віртуальному середовищі. Це дозволяє створювати безпечний простір для обговорення емоційних проблем та забезпечувати можливість отримання підтримки в будь-який час.

Ірина Мартиненко, доктор психологічних наук, професор кафедри логопедії та логопсихології Українського державного університету імені М. Драгоманова, Ганна Афузова, кандидат психологічних наук, Валентина Кротенко, кандидат психологічних наук, спираючись на результати здійсненого опитування в межах проєкту «Надання цифрових інструментів для подолання відставання у навчанні, соціально-емоційного розвитку та оцінки стану психічного здоров'я для найбільш вразливих 35000 дітей у сільській місцевості» (який реалізує БО «100% життя» спільно з ГО «Українська посмішка» та за підтримки UHF – Ukraine Humanitarian Fund), ознайомили присутніх із комплексом психосоціальної підтримки для здобувачів початкової освіти, який передбачав упровадження активностей із соціально-емоційного розвитку (СЕР), розробку і впровадження інструментарію оцінювання стану психічного здоров’я учнів 1-4 класів (скринінг) та реалізацію програми їхньої психологічної підтримки з організацією психологічних хвилинок на уроках.

7

Додатково впроваджуються програми психологічного супроводу для педагогічного персоналу з метою зменшення стресу та виснаження, пов'язаних з викликами воєнного конфлікту. Спеціалізовані тренінги та майстер-класи допомагають учителям розвивати навички саморегуляції та взаємодії з учнями у важкі періоди. Відповідні напрацювання в межах психологічного супроводу закладів освіти центрами професійного розвитку в умовах війни розкрила Інна Талаш, кандидат філологічний наук, доцент, психолог-консультант КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Покровської міської ради Донецької області.

Окрім того, розробляються індивідуальні програми для учнів, які враховують їхні психосоціальні потреби та допомагають адаптуватися до нових умов. Ігрові методи та креативні підходи в освіті стають важливим інструментом для психологічної реабілітації дітей, що пережили стресові ситуації. Так, доповідь Анастасії Кабанцевої, кандидата психологічних наук, завідувача відділення клінічної психології Державного закладу «Науково-практичний медичний реабілітаційно-діагностичний центр МОЗ України», Катерини Кабанцевої, спеціаліста відділу освіти Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області, Тетяни Пасічної, провідного спеціаліста відділу освіти Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області, була присвячена темі психоедукації як основному чиннику зміцнення ментального здоров’я дітей і дорослих.

8

Такі нові підходи в управлінні освітньою сферою не лише сприяють збереженню якості навчання, але й поширенню гуманістичних цінностей та підтримці особистісного розвитку. Освітянська спільнота активно співпрацює для впровадження цих стратегій, намагаючись зробити освітнє середовище найбільш сприятливим для всіх учасників.

Секція №3

«УПРАВЛІННЯ У СФЕРІ СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ВІЙНИ ТА ПОВОЄННИЙ ПЕРІОД»

Під час роботи секції учасники обговорили актуальні питання консолідації зусиль державних структур, науково-педагогічних і педагогічних працівників, громадських організацій у поширенні освітніх ініціатив в контексті створення безбар’єрного освітнього середовища в Україні. Учасники дійшли висновку про необхідність створення широкої мережі, яка включатиме заклади вищої, спеціальної та загальної середньої освіти, ІРЦ для реалізації спільних освітніх і наукових українських та міжнародних проєктів з надання якісних освітніх послуг особам із порушенням здоров’я, особливими освітніми потребами.

У роботі секції участь взяли науковці – Ірина Дмитрієва, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри технологій корекційної та інклюзивної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»; Оксана Корнєєва, кандидат педагогічних наук, директор Костянтинівського закладу дошкільної освіти № 31 «Мир» Костянтинівської міської ради; Тетяна Лопухіна, доцент кафедри педагогіки і психології, методист відділу розвитку особистості, кандидат педагогічних наук Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, – та Коваль Аліна, завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, керівники закладів освіти та педагоги-практики, обмінявшись ідеями й досвідом щодо покращення інклюзивної освіти в умовах війни та післявоєнний період.

Секція об’єднала 70 педагогів-однодумців.

9

     Секція №4

«УПРАВЛІННЯ ДОШКІЛЬНОЮ ОСВІТОЮ: ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВІДНОВЛЕННЯ»

У тісному колі секції «Управління дошкільною освітою: виклики сьогодення та перспективи відновлення» учасники обговорювали питання, що хвилюють кожного керівника закладу дошкільної освіти в умовах воєнного стану: як підтримати педагогічні колективи при впровадженні цифрових технологій в управлінській діяльності закладу дошкільної освіти; як мотивувати педагогічний колектив до впровадження інноваційних технологій у дистанційному форматі, коли вихователі, діти і батьки знаходяться в постійній небезпеці та стресі; коли і як попередити посттравматичні стани дорослих і дітей; як створити відносно безпечним, комфортним і цікавим онлайн-простір для дітей старшого дошкільного вік; як побудувати перспективну стратегію відновлення дошкільної освіти в громаді? Відповідь на них є важливою для стабілізації діяльності кожного закладу дошкільної освіти.

До роботи секції долучилося 90 осіб – науковці й викладачі кафедри педагогіки і психології, управління та адміністрування Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, спеціалісти органів управління освітою, які опікуються питаннями дошкільної освіти, консультанти ЦПРПП та керівники ЗДО.

Активної дискусії набули висвітленні виклики сьогодення в дошкільній освіті Донеччини Аллою Сопільник, методисткою відділу дошкільної і початкової освіти; особливості управлінської діяльності в умовах воєнного стану Ніною Омельяненко, головою правління ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти»; можливості участі закладів дошкільної освіти у проєктах Всеукраїнського фонду «Крок за кроком» в умовах сьогодення Оксаною Корнєєвою, кандидатом педагогічних наук, директором Костянтинівського дошкільного навчального закладу №31 «Мир» Костянтинівської міської ради Донецької області; оптимістичні перспективи відновлення дошкільної освіти в громаді Надією Сидорчук, начальником відділу освіти, та Тетяною Пасічною, провідним спеціалістом відділу освіти Іллінівської сільської ради Донецької області.

9

Практичного розгляду набули питання використання платформи «MICROSOFT TEAMS» як центру командної роботи дошкілля (Ольга Столбнікова, головний спеціаліст з питань дошкільної освіти відділу освіти та Лариса Гуртова, консультант КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Покровської міської ради Донецької області), стратегії вирішення різноманітних викликів в організації діяльності дошкільних закладів у період воєнного стану (Оксана Мангушлу, завідувач ЗДО № 29 «Джерельце» відділу освіти Добропільської міської ради Донецької області, Анна Шкльода, директор ЗДО № 44 «Пролісок» м. Селидове, Наталія Махмудова, завідувач ЗДО № 22 «Райдуга» Білозерської міської ради, та Галина Андрушків, директор ЗДО №36 «Пролісок» Добропільської міської ради Донецької області); упровадження цифрових та інноваційних технологій у діяльність закладів дошкільної освіти (Тетяна Чао-де, директор ЗДО № 9 «Ромашка» Мирноградської міської ради, та Тетяна Ониксимова, в.о. директорки ЗДО № 11 «Казка» Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області).

11

За результатами роботи секції учасники дійшли висновку щодо важливості спрямування зусиль очільників закладів дошкільної освіти на розробку стратегій подолання освітніх втрат у своїй діяльності, що є суттєво важливим для забезпечення їх функціонування в ситуації невизначеності та нестабільності, мінімізації негативних впливів освітніх втрат та максимізації позитивних наслідків для учасників освітнього процесу. Із цією метою доцільно скорегувати освітній менеджмент на розробку перспективних шляхів відновлення та вирішення викликів в організації дистанційного освітнього процесу, запобігання кризових ситуацій; визначення та забезпечення необхідних ресурсів для збереження інфраструктури й спільноти дошкільного закладу (колективу педагогів, дітей та батьків), забезпечення психологічного комфорту в можливий спосіб.

12

Секція №5

«ТРАНСФОРМАЦІЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ОСНОВНІ ВЕКТОРИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ»

Ключовою тематикою секції, що об’єднала 43 учасників, стала розбудова професійної освіти, яка є важливим чинником підвищення конкурентоспроможності держави.

З доповіддю про стратегічні напрями розвитку профтехосвіти виступила Тетяна Долініна, методист НМЦ ПТО Донецької області, наголосивши, що в основу діяльності навчально-методичного центру покладено Національну доктрину розвитку освіти України, Закони України «Про освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», нормативно-законодавчі акти Президента України, Уряду України, Верховної Ради України, Донецької обласної державної адміністрації, які визначають державну політику, передбачають створення національної системи освіти, цілеспрямовану роботу з питань науково-методичного забезпечення освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти області та організації масової методичної роботи.

13

Проблему релокації освітніх закладів порушив Володимир Стиранець, директор Сіверського професійного ліцею, зазначивши, що для керівників основною проблемо стає збереження кадрового потенціалу та обладнання, але, на жаль, кожний керівник змушений вирішувати її самостійно, без централізованої підтримки, що не сприяє ефективності рішень, які приймаються.

Особливу увагу на секції було приділено особливостям організації освітнього процесу в закладах фахової передвищої освіти під час війни. Досвідом у цьому питанні поділилася Вікторія Малюкова, в. о. директора Краматорського фахового коледжу технологій та дизайну Донецької області, надавши повний спектр вирішення завдань – від побутових питань переїзду до психологічної підтримки колективу.

Практичного розгляду на секції набули питання основних орієнтирів забезпечення якості освіти в умовах війни. Олена Косолап, учитель Селидівської загальноосвітньої гімназії Селидівської міської ради Донецької області, узагальнила основні тенденції та особливості трансформації професійної освіти в умовах воєнного стану, а також визначила основні вектори забезпечення її якості.

Запрошені доповідачі, а саме: Володимир Приходько, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри теорії та методики спортивної підготовки Придніпровської державної академії фізичної культури та спорту; Олексій Шевяков, доктор психологічних наук, професор Українського державного університету науки і технологій; Олексій Чередніченко, кандидат економічних наук, доцент кафедри психології та соціальної роботи Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії, підняли тему непрофесійної фізкультурної освіти студентів в умовах воєнного стану та запропонували відповідну методологічну позицію, яка сприятиме динаміці росту фізичного розвитку, фізичної підготовки й функціональних можливостей організму студента протягом навчання.

14

Людмила Тишакова, кандидат педагогічних наук, доцент Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, виступила з доповіддю про проблеми підготовки вчителів іноземної мови. Вона наголосила, що з огляду на складнощі, які виникають під час воєнного стану, необхідно розробити стратегії та підходи до професійної підготовки вчителів іноземних мов. Це може передбачати використання віртуальних платформ та онлайн-навчання, щоб забезпечити доступність та високу якість освіти.

За результатами роботи секції учасники дійшли висновку, що реалізація визначених векторів дозволить зберегти стійкість системи професійної освіти, підготувати кваліфіковані кадри для потреб економіки та закласти фундамент для її повоєнного відновлення.

Секція №6

«ІНСТИТУАЛІЗАЦІЯ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА ВИХОВНОЇ РОБОТИ В УМОВАХ ВІЙНИ ТА ВЕКТОРИ РОЗВИТКУ У ПОВОЄННИЙ ПЕРІОД»

Під час роботи секції, учасниками якої стали понад 50 представників педагогічної спільноти закладів загальної середньої та позашкільної освіти, було зазначено, що ситуація в країні та подвійна увага до проблематики національно-патріотичного виховання вимагає від нас конкретних практичних кроків. Акцентовано на тому, що протягом роботи секції увага буде зосереджена на таких питаннях як цінності, інноваційні технології в національно-патріотичному вихованні, учнівське самоврядування, волонтерська діяльність тощо.

15

Питання позашкільної освіти як безпечного освітнього середовища, складової внутрішньої системи забезпечення якості освіти у своєму виступі висвітлив доктор педагогічних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Володимир Вербицький.

Управління закладом позашкільної освіти в кризових умовах – один із найболючіших аспектів не тільки воєнного, але й повоєнного часу. Шляхам вирішення цієї проблеми був присвячений виступ Анни Єфремової, заступниці директора з навчально-методичної роботи Центру дитячої та юнацької творчості м. Добропілля.

16

Не менш важливим питанням національно-патріотичного виховання сьогодення є створення виховного простору закладів освіти з урахуванням сучасних умов. Саме на цьому акцентувала увагу у своєму виступі Світлана Тоткало, заступниця начальника відділу освіти Селидівської міської ради.

17

Власним досвідом та інноваціями національно-патріотичного виховання також поділилися:

  • Цатурян Ірина, заступниця директора з навчально-виховної роботи Центру дитячої та юнацької творчості м. Добропілля, – «Формування патріотичної спрямованості підлітків під час війни засобами соціальної реклами»;
  • Чубаха Ірина, заступниця директора з виховної роботи Іллінівського ОЗЗСО з поглибленим вивченням іноземних мов Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області, – «Особливості розвитку позашкільної освіти та виховної роботи в умовах війни та повоєнний період».

18

Учасниками роботи секції була визначена необхідність розробки алгоритму управлінських рішень для швидкого реагування на сучасні виклики та подолання кризових ситуацій, необхідність активізації співпраці з урядовими, міжнародними та громадськими організаціями щодо відновлення зруйнованих, пошкоджених будівель і розвитку матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти в межах повоєнного відновлення, модернізації гурткової роботи відповідно до інтересів сучасного покоління, необхідність посилення роботи щодо формування української національної та громадянської ідентичності.

Усі матеріали Конференції (програму, матеріали секцій, сертифікати, збірник тез) можна переглянути за покликанням:

https://ippo.dn.ua/novyny-afisha/afisha-podii/38-vseukrajinska-naukovo-praktichna-konferentsiya-aktualni-pitannya-zabezpechennya-stijkosti-sistemi-upravlinnya-osvitoyu-v-umovakh-voennogo-stanu