31.10.2023 р. на дистанційній платформі Донецького облІППО розпочато роботу методичної майстерні «STEM-майстерня на уроках природничого циклу: практичні аспекти» для консультантів ЦПРПП, керівників МО, учителів географії, біології та фізики ЗЗСО.

До роботи долучилися 101 педагог із 26 територіальних громад Донецької області.

Розпочала захід методист відділу природничих дисциплін Саматова Олена Вікторівна, яка зазначила, що посилення ролі STEM-освіти є одним із пріоритетів модернізації освіти, а для ефективного розвитку напрямів STEM-освіти першочерговим завданням є розробка науково-методичного забезпечення та впровадження сучасних засобів навчання.

Методист відділу природничих дисциплін Олешко Ольга Олексіївна звернула увагу присутніх, що навчання учнів STEM-дисциплінам має передбачати застосування методик їх викладання не як самостійних, відокремлених одна від одної, а на засадах міждисциплінарної інтеграції. Здобувач освіти вчиться створювати ідеї та втілювати їх у життя, презентувати результати власних досліджень з предметів природничого та математичного циклів.

Метою заходу було проаналізувати доцільність використання інтерактивних симуляцій для реалізації STEM-проєктів, навчальних досліджень та експериментів; сформувати навички самостійно аналізувати й відтворювати потрібну інформацію; виробити системний аналітичний підхід, необхідний для подальшої діяльності; ознайомити з практичним використанням набутих знань у повсякденному житті.

Своїм творчим досвідом поділилися Фіщук Тетяна Миколаївна, учитель біології, Єгоришева Ганна Андріївна, учитель фізики, Бень Вікторія Володимирівна, учитель біології навчально-виховного комплексу №1 Покровської міської ради Донецької області, та Дика Світлана Іванівна, учитель географії загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Покровської міської ради Донецької області з теми «Використання STEM-технологій при проведенні лабораторних та практичних робіт з природничих дисциплін в умовах дистанційного навчання».

Педагогині презентували можливості використання інтерактивних симуляцій «PHET INTERACTIVE SIMULATIONS» для реалізації STEM-проєктів. Провели за допомогою симуляцій генеалогічне дослідження та спостереження за появою спонтанних мутацій та їх значення для живої природи; визначили причини відмінності кліматичних показників різних регіонів України за аналізом кліматичної карти та порівняли дію парникових газів із дією шарів, що поглинають інфрачервоне випромінювання.

Також учитель фізики Єгоришева Ганна Андріївна продемонструвала можливості проведення фізичного експерименту в домашніх умовах з теми «Вивчення умов плавання тіл».

Підбиваючи підсумки, Саматова О.В. зазначила, що використання STEM-освіти на практиці – це прекрасна можливість навчити учнів мислити та знаходити необхідну інформацію, вирішувати складні завдання, приймати рішення, організовувати співпрацю з іншими учнями та вчителем.