20.10.2023 року центром національно-патріотичного виховання «Незламність» організовано відкритий діалог з освітянами Донеччини на тему «Рашизм та з чим його їдять», до якого доєдналося 80 учасників – консультанти ЦПРПП, учителі початкових класів, учителі різних освітніх галузей, керівники гуртків ЗПО, психологи, викладачі й студенти ЗВО, військові капелани.

Модерувала зустріч методист відділу національного виховання, позашкільної, громадянської та історичної освіти Рибак Ірина Миколаївна.

Метою зустрічі стало осмислення витоків та складових рашизму, визначення його загрози для сучасної європейської цивілізації.

Традиційно у діалозі взяла участь в якості запрошеного експерта Якубова Лариса Дмитрівна, доктор історичних наук, завідувачка відділу Інституту історії НАН України, член-кореспондент Національної академії наук України, заслужена діячка науки і техніки України, яка дуже доступно пояснила недоцільність ставити знак рівняння між рашизмом та нацизмом, фашизмом та комуно-більшовизмом.

Зроблений нею історичний екскурс в історію розвитку російського фашизму ХХ століття та сучасного російського неонацизму, євразійства та православного фундаменталізму допоміг учасникам осмислити витоки сучасного рашизму. Відсутність офіційної ідеології в сучасній путінській росії, мікс із різних тоталітарних ідей та практик, позиціонування себе від противного – усе це робить складною ідентифікацію рашизму як ідеології та практики тоталітарного режиму, як загрози сучасній євроатлантичній цивілізації як для пересічного обивателя, так і деяких політиків.

Учасники зустрічі не могли оминути питання складної конфесійної ситуації в Україні з УПЦ МП та ролі Російської православної церкви у пропаганді війни, виправдання геноциду українців та воєнних злочинів.

Лариса Дмитрівна презентувала видання Інституту історії НАН України, які є у вільному доступі та допоможуть усім охочим краще розуміти ті виклики, які сьогодні постають перед українською нацією та європейською цивілізацією, щоб не дати втягнуте себе в тоталітарне минуле та зупинити «звіра з безодні» – авторська назва.

Учасники зустрічі щиро подякували Якубовій Ларисі Дмитрівні за сучасні актуальні видання Інституту історії НАН України, фахове роз’яснення складних питань, за можливість краще розуміти виклики сьогодення, а організаторам висловили зацікавленість у продовжені діалогів про складні питання сучасності із запрошенням фахівців-експертів.

З матеріалами зустрічі можна ознайомитися за покликанням:  http://surl.li/mkyof.

Працюємо задля нашої перемоги!