17 квітня 2024 року Ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено семінар-нараду «Система освіти дітей з особливими освітніми потребами в умовах війни та післявоєнний період». Захід об'єднав 23 керівники інклюзивно-ресурсних центрів Донецької області.

Війна – той час, коли від декларацій потрібно переходити до практики. Зокрема, і в питанні створення інклюзивного освітнього середовища. Травмовані досвідом війни діти, діти, які опинились у складних життєвих обставинах, діти з інвалідністю, хлопчики й дівчатка, які по-різному адаптуються та інтегруються у шкільне середовище, діти, які впродовж деякого часу не мали доступу до освітнього процесу через хворобу, війну чи інші причини, – усі є дітьми з особливими освітніми потребами, яким необхідна увага й підтримка в інтеграції у шкільному середовищі.

Наскільки важливою є підтримка осіб з ООП в освіті в умовах війни фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів, наголосила завідувач РЦПІО Донецького облІППО Аліна Коваль. Щоб підтримати осіб з особливими освітніми потребами  в освіті фахівцям ІРЦ потрібна команда! Команда професіоналів та однодумців! Інклюзивно-ресурсні центри – важливі партнери, які володіють унікальною інформацією та знаннями про дитину з ООП, проводять комплексну оцінку та системний кваліфікований супровід дітей з ООП в закладах освіти. Ресурсом для якісного інклюзивного навчання в закладі освіти є грамотний менеджмент керівника закладу освіти, інвестиції з боку засновника, робота педагогів, участь у цьому процесі всіх учнів. Директор закладу має закумулювати та правильно спрямувати всі зусилля закладу та громади.

Директори ІРЦ обмінювались інформацією про діяльність своїх інклюзивно-ресурсних центрів, визначали пріоритетні напрями у своїй роботі, обговорювали проблемні питання та пропонували шляхи їх вирішення або підтримку.

В умовах сьогодення психосоціальна самопідтримка педагога є не менш важливою за його професійні якості. Методист відділу розвитку особистості, викладач кафедри педагогіки та психології Донецького облІППО Катерина Нікітюк наголосила на необхідності захисту власного ресурсного стану, важливості зміцнення психічного здоров’я на робочому місці та попередження професійного вигорання. Учасники семінар-наради змогли поглибити свої знання із цього актуального питання.

Учасники усвідомили: аби надати необхідну інформацію та підтримати педагога в проблемній виробничій ситуації, необхідно налагодити з ним ефективну комунікацію. Уміння ефективно спілкуватися – один із найголовніших чинників успіху в будь-якій сфері життя. Саме на цьому наголосила методист РЦПІО Донецького облІППО Галина Скворцова. Йдеться не про звичайний обмін інформацією, а про розуміння емоцій і намірів людей, які спілкуються. Потрібно вміти не лише чітко передавати інформацію, а й слухати так, щоб розуміти повний зміст сказаного, і надати впевненість співрозмовнику в тому, що його слухають і розуміють.    

Під час роботи разом із керівниками інклюзивно-ресурсних центрів проаналізовано сьогоднішній стан справ ІРЦ Донеччини, скоординовано зусилля та зроблено організаційні висновки щодо питань у сфері захисту прав дітей з ООП та інвалідністю для забезпечення їхніх права на освіту.

За інформацією Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.